Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 sekund debata wyborcza, gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO) | ZDJĘCIA, WIDEO, SONDA

P.
90 sekund debata wyborcza: gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO)
90 sekund debata wyborcza: gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO) Konrad Kędzior/Bałtycka TV
Adam Śliwicki (Prawo i Sprawiedliwość) kontra Andrzej Styn (Platforma Obywatelska) - tych dwóch kandydatów niedzielę 7 stycznia 2018 zmierzy się w wyborach w gminie Krokowa, a stawką jest stanowisko wójta. Kto przekona do siebie wyborców? O to spytaliśmy w naszym programie: 90 sekund debata wyborcza.

Program 90 sekund debata wyborcza wspólnie zorganizowały redakcje Dziennika Bałtyckiego i Telewizji Bałtyckiej. Nasi dziennikarze - Krzysztof Hoffmann i Piotr Lessnau do studia zaprosili dwóch kandydatów, którzy w niedzielę 7 stycznia 2018 powalczą w wyborach uzupełniających w gminie Krokowa.

Debatę podzieliliśmy na cztery bloki, po przedstawieniu kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące przyszłości jaka czeka gminę, ale też wyzwań - np. jak poradzić sobie z długiem, czy atom to zagrożenie, czy raczej szansa? W końcówce panowie mieli szansę zadać sobie po jednym pytaniu, które wcześniej przygotowali. Na każdą z odpowiedzi daliśmy czas - właśnie tytułowe 90 sekund.

ZOBACZ TEŻ:

54-letni Adam Śliwicki, żonaty, ojciec trójki dzieci i dziadek dwójki wnucząt.
- Urzędnik rządowy od lat 19 - mówi kandydat z PiS. - Trzy kadencje w samorządzie gminnym gminy Krokowa.
Śliwicki najpierw był członkiem Zarządu Gminy, potem przewodniczącym Rady Gminy Krokowa, potem były trzy kadencje w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Ostatnio pracował w Agencji Nieruchomości Rolnych, a od września w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Andrzej Styn pochodzi z Parszczyc -to tu mieszkali już jego przodkowie. Uczył się w szkole w Krokowej, potem w technikum w Kłaninie, studiował ekonomię na Politechnice i dodatkowo finanse i bankowość na Uniwersytecie Gdańskim.
- Studia to taki czas, gdzie musiałem pracować. Nie było łatwo - mówi kandydat PO. - Akurat w tym czasie pracowałem fizycznie. Zdarzyło mi się wyjeżdżać do Niemiec, żeby zarobić na studia i na utrzymanie.

Własnymi rękami zbudował dom, w którym mieszka z żoną Anną i synem Franciszkiem. Był radnym gminy Krokowa i powiatu puckiego, dyrektorem dużej agencji rolnej.
- Gdzie swoją pracą wspierałem i rozwój gminy Krokowa, i naszych samorządów i województwa pomorskiego - podkreśla kandydat.

Gmina Krokowa na minusie ma ponad 34 miliony złotych zadłużenia. Jak rozwijać gminę z takim bagażem? Adam Śliwicki stawia na sprzedaż mienia gminy, m.in. działek - która musi nabrać tempa - oraz zmniejszyć liczbę zaciąganych kredytów.
- Należy także zmieniać plany zagospodarowania przestrzennego - podkreśla urzędujący wójt. - Gmina musi być bardziej otwarta na inwestorów, na ściąganie ludzi z zewnątrz. Przy każdej wsi powinny być tereny inwestycyjne, tereny budowlane, mieszkaniowe.

Skąd zadłużenie gminy Krokowa? To efekt pracy wójta i radnych, którzy ściągnęli dużo funduszy.
- Zainwestowano w gminie ponad 100 mln. złotych i szukano wkładu własnego do tych inwestycji - wylicza pretendent na fotel wójta z PO. - Myślę, że moje doświadczenie, wykształcenie i praca w finansach pozwoli ogarnąć ten temat.
Jego zdaniem gmina ma płynność finansową i dobre dochody. Styn to przeciwnik wyprzedaży mienia gminnego i zwolennik przyciągania dużego kapitału.

Duże firmy z siedzibami w gminie przyniosą podatki i miejsca pracy.
- Myślę o perspektywie 5-10 lat, czyli minimum tych dwóch kadencji i w tym czasie powinniśmy ściągnąć inwestorów - mówi Andrzej Styn.

FINANSE GMINY KROKOWA:

90 sekund debata wyborcza, gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO):

wideo: Bałtycka TV

Jaki biznes może pomóc w rozwoju rolniczo-turystycznej gminie Krokowa? Adam Śliwicki zwrócił uwagę, że nie tylko pieniądze z zewnątrz są potrzebne, ale też stworzenie odpowiedniej szansy mieszkańcom. A z inwestorami są już pierwsze sukcesy.
- Pan Konkol będzie budował u nas piekarnię, w Kłaninie na terenach należących wcześniej do powiatu - mówi Śliwicki. - Dlatego wcześniej mówiłem o sprzedaży mienia gminnego.

Niezbędne są też promocje na targach czy bezpośrednie kontakty z inwestorami.
- Miałem takie doświadczenia przy tworzeniu stref ekonomicznych, m.in. w Pucku, gdzie ściągaliśmy inwestorów z całego województwa, jeśli chodzi o nieruchomości rolne - mówi urzędujący wójt Krokowej. - Te kontakty pozostały.

Szansa, w opinii Andrzeja Styna to położenie - tereny położone w kilkunastokilometrowym pasie nadmorskim powinny mocniej pójść w turystykę, a gmina wydłużyć sezon. Zaplecze tego pasa to miejsce dla biznesu, a południe gminy Krokowa dla rolnictwa i agroturystyki.

Działa też studium - dla połowy gruntów są aktualne plany.
- Pozostałe plany dla 400 hektarów powinny być skonstruowane przy współudziale mieszkańców, rad sołeckich, sołtysów w ten sposób, by dawały miejsca na inwestycje - podkreśla Andrzej Styn.

ZOBACZ TEŻ:

10-tysięczna gmina Krokowa wprawdzie się nie wyludnia, ale młodych jest jak na lekarstwo. Tu pomóc może zmiana w podejściu do przekwalifikowania terenów, aby ojciec mógł synowi bez problemów przekazać część rodzinnych gruntów.
- Trzeba uprościć podejście urzędników do obsługi mieszkańca, którzy mają być potraktowani sprawnie i szybko - mówi Adam Śliwicki.
Pomóc może też budownictwo. Tu pierwszy plus: wiosną 2018 Orlex zacznie budować pierwsze lokale w Krokowej. A po godzinach? Tu trzeba rozwinąć sport i rekreację.

Andrzej Styn zwraca uwagę na szerszą perspektywę na przykładzie swojej rodziny. Jego dobrze wykształceni siostrzeńcy muszą szukać pracy poza gminą, bo tu nie ma odpowiedniego zaplecza.
- Myślę, że powinniśmy pójść w to, by młodzi ludzie mogli zakładać swoje małe firmy, żeby mogli zostawać na naszym terenie - podkreśla kandydat. - Powinniśmy zainwestować w budownictwo wielomieszkaniowe, by były dostępne tańsze mieszkania dla młodych ludzi.

90 sekund debata wyborcza, gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO):

wideo: Bałtycka TV

Rolnictwo w gminie Krokowa - jak w całej Polsce - przeżywa gruntowne zmiany. Gospodarstw jest mniej, ale mają większe powierzchnie. Czy to właśnie rolnikom powinno zostawić się więcej miejsca w gminie, a może lepiej sprofilować je pod potrzeby turystyczne lub przemysł?
- Nie my powinniśmy narzucać mieszkańcom te proporcje - mówi Adam Śliwicki. - To powinno wypływać z potrzeb mieszkańców, ich możliwości, ich chęci. Przy każdej wsi powinny być tereny mieszkaniowe, pod usługi, pod przemysł, jaki jest potrzebny w danej wiosce.

Całość powinna być poprowadzona w taki sposób, by w sytuacji, gdy w gminie Krokowa zjawi się biznesmen z pieniędzmi, to od włodarzy dostanie gotową ofertę z warunkami, które umożliwią mu zainwestowanie, założenie firmy a mieszkańcom pracę.

Andrzej Styn zwraca uwagę, że nie da się w prosty sposób wyważyć kwestii podziału gruntów w Krokowej między biznes, turystykę i np. rolnictwo.
- Na pewno powinny być to proporcje zdrowe. Takie, które by umożliwiały wszystkim naszym mieszkańcom rozwój w naszej gminie - podkreśla kandydat z PO dodając, że rządzący mogą pokierować samorząd w odpowiedni kierunek z wykorzystaniem potencjału turystycznego. - Nie można zapominać o rolnikach. Mimo że ich ubywa, to jednak profesjonalnych rolników, skoncentrowanych na produkcji, mamy ponad 100. Natomiast dopłaty bezpośrednie bierze pond 600 osób.

Rzemieślnicy, mali przedsiębiorcy, deweloperzy - dla nich też miejsce na runku pracy i usług musi znaleźć gmina Krokowa.

90 sekund debata wyborcza, gmina Krokowa: Adam Śliwicki (PiS) kontra Andrzej Styn (PO):

wideo: Bałtycka TV

Ponad 20 lat temu szefem komitetu protestującego przeciwko budowie atomówki w Żarnowcu był Adam Śliwicki.
- Turystyka i atom się nie wykluczają. Jeśli pojeździmy po Europie, to zobaczymy, że one funkcjonują obok siebie - zauważa dziś Śliwicki. - Czy elektrownia będzie w gminie Krokowa? Zobaczymy, bo jeszcze nie ma dokładnej lokalizacji. Ale jesteśmy otwarci na tego typu inwestycje. Ona da nam miejsca pracy, podatki, umożliwi inwestycje we wsiach ale także w turystykę.

Także Andrzej Styn nie boi się elektrowni atomowej przywołując badania opinii publicznej w gminie Krokowa.
- 70 procent naszych mieszkańców jest za budową elektrowni atomowej - przypomina Styn. - Te w nowym wydaniu, to nowe technologie, firmy wokół elektrowni, firmy dające miejsca pracy i bardzo wysokie podatki.
Jak zauważył kandydat PO, ostateczna decyzja w sprawie budowy leży w kwestiach rządu, ale mieszkańcy nie mogą być z niej wykluczeni.
- Musimy walczyć o to, żeby nasz głos w Warszawie w tej sprawie też był słyszalny - mówi Andrzej Styn.
Jego zdaniem w gminie powinien pojawić się też 5-gwiazdkowy, ekskluzywny hotel z całym zapleczem, basenami czy SPA.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto