Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bakterie coli w wodzie na osiedlu Harmony w Dębogórzu (lipiec 2018). Pucki sanepid zaleca ostrożność

MO
Materiały prasowe/Gratka.pl
Mieszkańcy nowoczesnego osiedla Harmony przy ul. Sezamkowej w Dębogórzu od wtorku (10.07) w swoich kranach mają zanieczyszczoną wodę. Niezależne badania wykazały, że znajdują się w niej groźne bakterie z grupy coli. - Prewencja nie zaszkodzi - mówi pucki sanepid, który swoje próbki pobrał wczoraj.

AKTUALIZACJA: 11.07.2017, godz. 14:30

Głos w sprawie zanieczyszczenia wody zabrał Urząd Gminy Kosakowo. Pracownicy magistratu poinformowali, że Spółka PEKO zleciła badania w hydroforni Kosakowo i Dębogórze:

***

Bakterie coli w gminie Kosakowo (lipiec 2018). We wtorek (10.07) mieszkańcy osiedla Harmony w Dębogórzu otrzymali wiadomość od zarządcy nieruchomości, w której czytamy, że woda w ich kranach nie do końca jest zdatna do picia. Wszystko przez wykrycie w niej bakterii z grupy coli. Niezależne badania zlecone przez wspólnotę mieszkaniową wykazały obecność groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Próbki pochodzą z 29 czerwca.

ZOBACZ TEŻ:

Całość materiału została przekazana już do Państwowej Stacji Sanitarno-Epiedemiologicznej w Pucku. Inspektorzy wzięli się do pracy natychmiast.

- Rzeczywiście taka informacja do nas dotarła, ale z protokołów wynika, iż jak dotąd nie wykryto chorobotwórczych szczepów, czyli Escherichia - uspokaja Aleksandra Lange, zastępca dyrektora PSSE w Pucku. - Póki co nie ma potrzeby wyłączania wody w całym obiegu.

Pucki sanepid podkreśla, że przy ul. Sezamkowej w Dębogórzu nie zaszkodzi ostrożności. Pobrano szereg próbek do analizy. Szczegółowe wyniki będą znane dopiero w piątek (13.07).

- Dokładnie będziemy wszystko wiedzieć za dwie doby - dodaje Aleksandra Lange. - Do tego czasu zaleca się nie spożywania wody bezpośrednio z kranu. Wystarczy ją przegotować. Podobnie z myciem owoców. To też raczej robić wcześniej gotując wodę w czajniku.

Skąd bakterie typu cola w wodzie na tak nowoczesnym osiedlu w Dębogórzu? Przyczyn może być wiele. Ich występowanie może mieć związek z nieodpowiednim uzdatnianiem. Jak czytamy na stronie sanepidu, najczęściej spotykane są w odchodach, wodach bogatych w substancje odżywcze, glebie, rozkładających się resztkach roślinnych, a także w wodzie pitnej o relatywnie wysokiej zawartości substancji pożywkowych.


Bakterie E. coli w Sopocie. "Nie ma to związku z rzutem ścieków":

źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto