Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja zażaleń i skarg dzięki stronie zgloszenia.miastopuck.pl. W kilku słowach objaśniamy działanie systemu.

Łukasz Bartkowiak
Łukasz Bartkowiak
Łukasz Barkowiak
System rozpoczął działanie 21 stycznia. Po wejściu na stronę można zgłosić i zaklasyfikować swoją obserwację pośród 10 kategorii zgłoszeń. Podajemy w systemie adres, opis, ewentualnie załączniki i gotowe. Nasze zgłoszenie będzie widoczne na mapie Pucka.

Można uznać, że to cyfrowe zinstytucjonalizowanie skarg i zażaleń, jest zdrowym objawem samokrytyki bądź po prostu, dążeniem Urzędu Miasta Puck do samowiedzy na temat rzeczy, które wymagają w mieście naprawy. Nie należy zakładać, że władze miasta dowiedzą się o każdej usterce, utrudnieniu w ruchu, dewastacji w mieście, bez pomocy mieszkańców.

Jeśli zgłoszenia nie będą nadmiernie moderowane, co w tym przypadku oznaczałoby usunięcie jakiegoś zgłoszenia, które może być kłopotliwe, jest to najlepsza droga do tzw. sprzężenia zwrotnego z mieszkańcami. Czyli dobrej komunikacji.

Podobnie należy ufać mieszkańcom, że nie zabawią się nadużywając systemu. W świadomym, zrównoważonym społeczeństwie, musi zachodzić relacja oparta na umowie społecznej.

Chcielibyśmy żeby mieszkańcy byli współodpowiedzialni za wygląd naszego miasta, za stan infrastruktury.

- zauważyła koordynator przedsięwzięcia i Sekretarz Miasta Puck, Agnieszka Siebert.

Czym zajmuje się system?

Sekretarz pokazuje bardzo szeroki wachlarz możliwości zgłaszanych spraw: - Od nierówności, ubytków w drodze, dewastacji mienia. Można też zgłosić brak torebek na mieście, na sprzątanie nieczystości po swoim pupilu. Nieprawidłowości w przestrzeni miasta. Wadliwe, źle działające elementy infrastruktury. - Pani Agnieszka wylicza sprawy, na których zgłoszenie może zareagować system.

Zespół 7 ludzi czuwa nad tym, aby zgłoszenia były rozpatrywane na bieżąco. To grupa osób, które mają wpisane konkretne zadania, z kategorii ze strony internetowej systemu, do zakresu swoich obowiązków.

System został sfinansowany w całości ze środków i budżetu urzędu miasta. Działa zarówno na urządzeniach stacjonarnych, poprzez serwis internetowy, jak i dzięki aplikacji mobilnej. Koszty: 1 599,00 zł brutto na miesiąc za aplikację https://zgloszenia.miastopuck.pl.

Cyfrowy Puck

Innymi wdrożonymi systemami, jest Rada dla mieszkańca. To część platformy Elektroniczny Samorząd. Zawiera informacje o radnych, komisjach, interpelacjach, czy głosowaniach, zgodne z wytycznymi BIP. Są też płatności online, które pozwolą opłacać miejskie podatki. Istnieje też już ePUAP, czyli system umożliwiający poprzez profil zaufany, zweryfikowanie naszej tożsamości i składanie do urzędów spraw, przypisanych do naszej osoby, zastępuje to podpis na dokumencie tradycyjnym. Profil zaufany zweryfikujemy po uprzedniej rejestracji na stronie internetowej w Urzędzie Miasta w Pucku. Po rejestracji internetowej, trzeba osobiście jednorazowo pojawić się w urzędzie, aby było wiadomo, kto założył profil. Potem wiele spraw, nie tylko dotyczących Miasta Puck, można zrobić prosto z domu. Przykład? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

Homo technologicus?

Minie jeszcze trochę czasu, aby szok napływających do nas zewsząd danych, zmienić w melodię codziennego dnia, która nam w pełni umila życie i nie przyprawi o zawrót głowy. Człowiek digitalny, kilkoma kliknięciami swoich palców, może już dotrzeć do wielu przydatnych informacji.

Zobacz materiał o rozwoju technologicznym w Polsce:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cyfryzacja zażaleń i skarg dzięki stronie zgloszenia.miastopuck.pl. W kilku słowach objaśniamy działanie systemu. - Puck Nasze Miasto

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto