Dostaniesz list z ZUS. Koniecznie do niego zajrzyj! Dowiesz się, jaka będzie Twoja emerytura

Każdy, kto odłożył choćby przysłowiowy grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Warto do niej zajrzeć, by sprawdzić zgromadzone składki i wyliczoną hipotetyczną emeryturę.
Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury
 123rf

Zgodnie z ustawą ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. Na Pomorzu otrzyma ją ponad milion osób. Zainteresowani dostaną korespondencję do końca sierpnia.

ZUS wysyła listy z wysokością emerytury

IOSKU to dokładny opis stanu konta emerytalnego na 31 grudnia 2017 r. Otrzymają ją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, na których konto trafiła przynajmniej jedna składka.
- Informacja zawiera sumę wszystkich zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego, a także wskazanie ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS. Członkowie OFE dowiedzą się, ile ich składek trafiło do otwartego funduszu emerytalnego. W IOSKU wskazano także jak miesiąc po miesiącu wyglądał wpływ składek emerytalnych w całym 2017 r. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

Dzięki tej informacji można sprawdzić, czy na koncie są odprowadzone składki od wszystkich umów o pracę, czy zlecenia. Osoby, które mają 35 i więcej lat dowiedzą się o wysokości swojej hipotetycznej emerytury w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowały, a tylko bazowały na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowały i odprowadzały składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają także składki z subkonta w ZUS.

Wyliczenie emerytury

Prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Np. przedsiębiorcy korzystający z „ulgi na start”, czy „małego ZUS” muszą pamiętać, że w tym czasie nie odkładają na swoją emeryturę lub odkładają mniej. Mają jednak wybór, czy skorzystają z takiej preferencji.

W IOSKU, obok kwot i obliczeń jest także informacja o tym jakie konkretne świadczenia przysługują z ZUS, gdy opłacamy składki. Cała informacja napisana jest przystępnym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje.

Osoby, które mają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) nie dostaną IOSKU, gdyż dostęp do danych zawartych w piśmie mają cały czas on- line.

Peryskop: 29.06.2018

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:

Powiązane