Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eupejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego (Rzucewo) .Danuta Dettlaff przypomina o archeologicznych perełkach powiatu puckiego | ZDJĘCIA, WIDEO

Róża Perszon
Tegoroczne Dni Dziedzictwa Kulturowego w Rzucewie (2018) zwracają szczególną uwagę na miejsca zabytkowe i przez wielu zapomniane. Młodzi wolontariusze włączyli się do projektu Chrońmy Dom Pomorski. To już 3 edycja niezwykłego programu uruchomionego przez TUMP.

Relacja z Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Rzucewo 2018:

wideo: Róża Perszon, Echo Ziemi Puckiej

W weekend 8-9 września Osada Łowców Fok w Rzucewie zamieniła się w centrum badań archeologicznych w powiecie puckim. To właśnie tam, w powstałym tu Parku Kulturowym,odbyły się po raz 3 już Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.
- Nasz weekend z historią i archeologią rozpoczynamy skromnie, od wystawy - tłumaczy Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Ta dotyczy archeologów nad polskim morzem w latach 1918-1939 r. To świetna lekcja pokazująca kto zaczynał badania na tych terenach.

ZOBACZ TEŻ:

Interesującym - zwłaszcza dla mieszkańców powiatu puckiego - punktem programu była wystawa dotycząca domu pomorskiego, czyli projektu realizowanego dzięki Danucoe Dettlaff. Tu dziąłania prowadzone są w ramach projektu Wolontariat dla zabytków kaszubskiej Nordy - Chronimy Dom Pomorski, który prowadzony jest pod egidą Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.
- W tym roku jest to wolontariat dla domu pomorskiego i inwentaryzacja skarbca panien benedyktynek w Żarnowcu - podkreśla Danuta Dettlaff, prezes TUMP.

Na fotografiach z wystawy, która była mocnym punktem programu, utrwalono krajobrazy i domy kaszubskie, które powoli odchodzą w zapomnienie i znikają na naszych oczach.

Do realizacji tegorocznego Wolontariatu dla Domu Pomorskiego (2018) zaproszonych zostało ośmiu uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pucku i dwunastoosobowa grupa dorosłych. Przygotowano dla nich zróżnicowane zadania.
- Grupa śmiałków zajmie się ważną kwestią inwentaryzacji zabytków - komentuje Danuta Dettlaff. - Zarówno fotograficzną jak i archeologiczną. Dokumentacja z naszych badań zostanie przekazana do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dlaczego? Ponieważ dom pomorski powinien podlegać ochronie konserwatorskiej.

Prezes TUMP chce pokazać, że właściciele zabytków nie zostają sami z problemem konserwacji. Wielokrotnie podkreśla również, że to nasze wspólne dobro i powinniśmy o nie dbać.
- Nasze wolontariaty to właśnie budzenie świadomości kulturowej - dodaje Danuta Dettlaff.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto