Gmina Puck ‘2014. Rytm życia, nowe perspektywy

Artykuł sponsorowany
Gmina Puck jest jedną z największych i najpiękniejszych gmin województwa pomorskiego. Charakteryzuje się różnorodnością występujących form przyrodniczych: wysoczyzn, szerokich pradolin rzek, urozmaiconego brzegu morskiego czy dużego zalesienia. Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami turystycznymi Pucka.

Nowo otwarty Park Kulturowy Łowców Fok w Rzucewie uczy historii naszej nadmorskiej ziemi na stanowiskach badań archeologicznych i otwiera perspektywę na epokę kamienia. Przez Gminę Puck przebiegają liczne szlaki turystyczne, a wśród nich Pomorski Szlak Cysterski, który kościołami w Starzynie i Mechowie potwierdza wiekowe zabytki kultury cystersów i ich wkład w rozwój regionu.

Sanktuarium Maryjne Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza i kapliczka nad studzienką z cudowną wodą w Swarzewie wtopiły się w kaszubski pejzaż, duchowy i regionalny. Urokliwe XIX wieczne pałace i dwory, w Rzucewie, Rekowie Górnym, Sławutówku, przekształciły się w restauracje i hotele. Mechowo leżące na skraju Puszczy Darzlubskiej prowokuje nas do odwiedzin unikalnymi na Niżu Polskim polodowcowymi grotami, cennym pomnikiem przyrody. Propozycja turystyczna gminy nabiera coraz pełniejszego wymiaru rozwinięciem sieci ścieżek rowerowych.

…warto zobaczyć:

Rzucewo, Cypel Rzucewski, Park Kulturowy Osada Łowców Fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Łowcy stworzyli silną, oryginalną kulturę zw. rzucewską, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi. Osada czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 9.oo do 17.oo.
tel. 58 742 49 85
email: [email protected]

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości z pośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Swarzewskiej...

Starzyno, kościół parafialny (1648/49). Pomorski Szlak Cysterski. Fundacja opata oliwskiego Aleksandra Kęsowskiego. Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja I Mackensena. XVII-wieczna, eschatologiczna wizja Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej.

Starzyński Dwór z resztkami zabudowy cysterskiego folwarku. Pomorski Szlak Cysterski.

Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (1742). Pomorski Szlak Cysterski. Fundacja opata oliwskiego Jacka Rybińskiego. Barokowe wyposażenie. Obrazy wiązane z warsztatem znakomitego malarza pomorskiego Hermana Hana, w tym wyjątkowo cenne ikonograficznie Fons Vitae.

Swarzewo, kościół parafialny (poł. XIX w.), cudowna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XV w.). Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza.
Od pokoleń mieszkańcy ziemi puckiej pieszo pielgrzymują do tronu
Swarzewskiej Pani...

Zespoły pałacowo - parkowe (XIX w.): w Rekowie Górnym , Rzucewie, Sławutówku pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne

Groty Mechowskie, Mechowo, tel. (058) 673 90 02; (058) 673 16 55. Osobliwość geologiczna na całym Niżu Europejskim, z czasu ostatniego zlodowacenia. Charakterystyczne wejście pomiędzy piaskowcowymi słupami. Występujące w jaskini nacieki to drobne jasno zabarwione formy stalaktytowe. Najpiękniejsza izba ociekająca barwnymi mineralnymi spływami zamyka długi , wąski i niski korytarz sięgający prawie 61m w głąb skarpy. Ta część groty jest niedostępna.

Pszcza Darzlubska. Kompleks leśny obejmuje znaczną część Kępy Puckiej i Sandru Piaśnickiego oraz rynnę Jeziora Dobrego. Stanowi pozostałość dawnej puszczy. Mają tutaj swe źródła rzeki: Piaśnica, Czarna Woda uchodzące bezpośrednio do Bałtyku oraz Gizdepka wpływająca do Zatoki Puckiej. Tuż poza granicami gminy Puck, okolice Czech, głazowisko i dwa głazy pomnikowe: Boża Stopka i Diabelski Kamień. W okolicach wsi Świecino w 1462 roku Polacy stoczyli zwycięską bitwę z Krzyżakami. W lasach pod Piaśnicą znajdują się groby mieszkańców Pomorza, zamordowanych przez hitlerowców jesienią i zimą 1939 roku, a wśród nich bł. Alicji Kotowskiej. Dla upamiętnienia tej tragedii dziejowej postawiono Pomnik Ofiar Piaśnicy.

Rezerwat Przyrody „Darzlubskie Buki”, Puszcza Darzlubska, na południe od Mechowa.
- Rezerwat ptactwa wędrownego „Beka”, błota ujścia rzeki Redy, na południe od Osłonina ,
- Rezerwat Przyrody „Bielawskie Błota”, na zachód od Mieroszyna,
- „Kaczy Winkel” – nadmorski punkt widokowy, miejsce okresowego gromadzenia się ptaków wodnych u ujścia Płutnicy,
- Aleja Lipowa łącząca Rzucewo z Osłoninem. Starodrzew z częściowo zachowanym układem czterorzędowym.

Trasy rowerowe: „Szarych Mnichów”– Mechowo-Starzyno-Starzyński Dwór-Jastrzębia Góra, albo w rozwinięciu Wejherowo-Jastrzębia Góra.
- Ścieżki rowerowe: Puck-Swarzewo-Hel, w większości nad zatoką; Swarzewo-Krokowa, dawnym nasypem kolejowym.

Odkryj Gminę Puck nad morzem! Ciekawe klify, płycizny Mewiego Ryfu i błękitne wody zatoki… Pomosty żeglarskie w Swarzewie, Rzucewie i Osłoninie znakomicie umożliwiają wodną rekreację. Pomosty żeglarskie w Swarzewie, Rzucewie i Osłoninie

Swarzewo. Stanica Wodna OKSiT. Punkt informacji turystycznej, ul. Morska 6,
tel. 58 674 36 16; czynna od 10.00 do 18.00; e-mail: [email protected] 
Tu bez problemu można zdobyć niezbędne informacje na temat regionu oraz skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. W okresie letnim funkcjonuje pomost żeglarski.


Urząd Gminy Puck
ul. 10 Lutego 29
84-100 Puck
tel. 58 673 20 96
fax: 58 673 27 37
e-mail: [email protected]
www.gmina.puck.pl

Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck
ul. 10 Lutego 29
84-100 Puck
tel./fax: 58 673 16 55
e-mail: [email protected]
www.oksitpuck.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto