Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszebscze Tóne w Swarzewie 2016. Bursztynowy Słowik powędrował do Kosakowian z Kosakowa | ZDJĘCIA

P.
Kaszebscze Tóne w Swarzewie 2016
Kaszebscze Tóne w Swarzewie 2016 Brunon Ceszke
Kaszebscze Tóne w Swarzewie 2016, czyli festiwal pieśni kaszubskich odbył się już po raz 17. Głowna nagroda festiwalowego jury - Bursztynowy Słowik - trafił do Kosakowian z Kosakowa.

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã - tak brzmi pełna nazwa siedemnastego Festiwalu Pieśni Kaszubskich, który od siedemnastu lat odbywa się w Swarzewie. W lipcu 2016 ludzie muzyki spotkali się na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie.
- Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego - podkreśla Brunon Ceszke z Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. - Uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff, dyrektor OKSiT, a koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin.

Frekwencja dopisała, a na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic, ale również turyści wypoczywający na terenie gminy Puck. Wśród widzów byli m.in.: wójt Tadeusz Puszkarczuk i Anna Pomieczyńska, przewodnicząca Rady Gminy Puck.

ZOBACZ TEŻ:

W Swarzewie zaprezentowali się: Kosakowianie z Kosakowa, Bursztynki z Mieroszyna, Nasze Strone z Prusewa, Sztrądowé Òste z Żelistrzewa, Kaszubianki z Władysławowa oraz chór Harmonia z Wejherowa. Tradycją jest, że każdy w swoim repertuarze ma co najmniej jedną pieśń maryjną.
- To w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej - wyjaśnia Brunon Ceszke. - Ponadto śpiewano zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne. Na pamiątkę swarzewskiego spotkania każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz statuetkę upamiętniającą 25-lecie gminy Puck.

Kaszebscze Tóne w Swarzewie 2016 to też festiwal rękodzielników. Swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk - hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke - hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska - malarka z Pucka, Maria Szczygielska – malarka z Mrzezina oraz Zdzisław Rekwardt – rzeźbiarz z Rzucewa.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix Bursztynowego Skowronka za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi Kosakowianie z Kosakowa.
- Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Swarzewo i Domu Kaszubskiego w Swarzewie - mówi Brunon Ceszke.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze sołectwem Swarzewo, Kołem Gospodyń Wiejskich Swarzewo i Stowarzyszeniem Turystyczne Swarzewo ze Swarzewa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto