Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laur pierwszeństwa w rankingu techników województwa pomorskiego dla Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku.

Łukasz Bartkowiak
Święto Technikum Informatycznego z powodu osiągnięcia najwyższego miejsca w rankingu techników na pomorzu.
Święto Technikum Informatycznego z powodu osiągnięcia najwyższego miejsca w rankingu techników na pomorzu. Łukasz Bartkowiak
Wielka radość Technikum Informatycznego w Pucku, po zajęciu pierwszego miejsca w rankingu Perspektywy 2019.

Gala w Warszawie

W czwartek, 10.01.2019, odbyła się gala 21. finału Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. W kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie, wręczono dyplomy, złożono gratulacje, wykonano pamiątkowe zdjęcia, a na zakończenie uroczystości można było zobaczyć nawet deszcz confetti. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast oraz reprezentanci władz oświatowych.

Dalsze świętowanie w Pucku.

W piątek, 11.01.2019, w Ratuszu w Pucku, gdzie odbył się bankiet, Technikum Informatyczne dalej świętowało sukces. Podczas przemówień nie szczędzono pochwał. Prezes Pozytywnych Inicjatyw Arkadiusz Gawrych: – Nie wiem, jak gratulować, bo młoda szkoła, która ma pięć lat, stanęła na podium obok trójki w Gdyni. Burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska: – Bardzo się cieszę. Zależy mi na tym, by jakość życia w naszym mieście się poprawiała. Sama wywodzę się z grona pedagogicznego. Wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw dr Piotr Szeląg – Marzenia się spełniają. Poseł na sejm dr Kazimierz Plocke – Jesteście doskonałym przykładem, że zmierzacie pod prąd i myślę, że waszemu sukcesowi kibicuje też, gdzieś tam z wysokości, Maciej Płażyński, wasz patron szkoły. Dyrektor Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku, Małgorzata Oberzig – Widzę długie zajęcia. Ile osób tak długo zostaje i którzy uczniowie tak ciężko pracują? Nagroda się wam należy.

Rozmawialiśmy z kadrą i uczniami. Zarażali entuzjazmem!

– I miejsce w rankingu to olbrzymi sukces, to zasługa nauczycieli i uczniów – skomentował Norbert Budzisz, matematyk.

Łukasz Jalowski, lat 18, uczeń III klasy technikum informatycznego, przewodniczący koła 3D, zapytany o dostęp do nowych technologii w Technikum Informatycznym (TI), odpowiedział: – Prowadzimy zajęcia z druku 3D, z wykorzystaniem programów projektowania przestrzennego. – Dla kogo są przeznaczone te zajęcia? – Zajęcia przeznaczone są dla uczniów technikum. Otrzymaliśmy grant z wydawnictwa Nowa Era, w ramach konkursu Projekt z Klasą. Z tych pieniędzy wybudowaliśmy drukarkę 3D. – Co wyróżnia waszą drukarkę, czy posiada jakieś charakterystyczne specyfikacje? – Została wydrukowana z użyciem innej drukarki. To około 40-50% całej drukarki. Reszta pochodziła ze sklepów internetowych.

Albert Wolszon, lat 18, uczeń 3 klasy TI. – Jako jeden z pięćdziesięciu na świecie osób wygrałem konkurs Google Code-in [służy rozwijaniu projektów open source, m.in. programowania przyp. red.] – Co widziałeś w USA? – San Francisco, konferencję z inżynierami Google, Golden Gate, przejechałem rekreacyjną ścieżką segwayami, siedzibę Google. – Jakie poznałeś technologie? – Waymo to autonomiczny samochód Google. Projekt Fi to karta sim, która może obsługiwać sieci docelowo na całym świecie i łączyć się z najtańszą w danym kraju. Jeszcze ich nie ma na rynku, są w fazie prób. – Co powiesz o swoim technikum? – Szkoła oferuje pomoc finansową projektów. Zgodziła się na zaproponowane Raspberry Pi, minikomputery na Linuksie, wykorzystujemy je do obsługi paneli video informujących o wiadomościach z sekretariatu

Krystian Formella i Natalia Formella, nauczyciele przedmiotów zawodowych. – Prowadzimy koło projektowania gier komputerowych. Grafika, języki programowania i składamy to w całość. Stworzyliśmy z uczniami IV klasy TI grę z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości.

Zagraj w grę:

ti.pozytywneinicjatywy.pl\graNiepodleglosci.zip

Spojrzenie w przyszłość.

Piotr Szeląg - wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw, dla puck.naszemiasto.pl o planach na przyszłość. – Docelowo chcemy, by ta szkoła stała się szkołą publiczną. Co za tym idzie, to większa liczba dzieci, lepsze finansowanie. Filozofia praktycznych potrzeb w ścisłym kontakcie z przedsiębiorcami.

Norbert Budzisz wymienił firmy z którymi TI współpracuje: – Firma Atena, obsługa IT w branży bankowej. Firma Kemila. Firma Trefl – projekty graficzne puzzli i gier. Oke software, oprogramowanie. To chyba już wszyscy nasi strategiczni partnerzy. Chodzi o to, by ci, co są na praktykach, pracowali na zlecenie w tych firmach, a potem mogą dalej się rozwijać.

Jakub Bizewski lat 18, uczeń 3 klasy TI, odbywa praktyki w Oke software: – Pracuję tam w software hause, robimy outsorcing dla firm, na przykład dla dostawców telewizji VOD poza polską, to szwedzka firma. Zaopatrujemy też Urząd Miasta w Rotterdamie w szablony, których plik wyjściowy to Microsoft Word.

Piotr Szeląg opowiadał też o dotychczasowych akcjach charytatywnych. Zespól szkół Pozytywnych Inicjatyw, nagrywa Falę Dobra, czyli płytę z kolędami ze sprzedaży, której, dochód płynie na cele charytatywne. Ta akcja jest powtarzana co roku. W poprzednim 2018 oddano dochody na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Zobacz video nt. Fali Dobra:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto