Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matematyczny spacer Puck. Uczniowie SP Puck i innych szkół odkrywali historię | ZDJĘCIA

Krzysiek
Matematyczny spacer uczniów z Pucka
Matematyczny spacer uczniów z Pucka
Uczniowie SP Puck wraz z kolegami z sąsiednich placówek odkrywali ciekawą historię miasta. Nowym sposobem puckich nauczycieli na naukę przedmiotu był Matematyczny spacer Puck.

Czwartek 16. kwietnia był kolejnym świętem liczb w Pucku! To właśnie tego dnia odbył się Matematyczny spacer z historią Pucka w tle. Projekt był realizowany w oparciu o Rok Matematyki na Pomorzu. Jednym z organizatorów tego osobliwego spaceru była SP Puck. Akcja zrzesza wszystkie szkoły od podstawówek po liceum, mieszczące się w naszym mieście. Matematyczny spacer Puck udał się wspaniale.

ZOBACZ TEŻ:

- Zaangażowanie nauczycieli każdej z puckich placówek to wspaniała inicjatywa. Pełna współpraca i burza mózgów matematyków przyczyniają się do ukazania uczniom królowej nauk od innej, ciekawszej strony – informuje Zdzisław Pruchniewski, dykrektor SP Puck im. Mariusza Zaruskiego.

To nie pierwsza impreza przygotowana przez nauczycielki. Miesiąc temu uczniowie uczestniczyli w wieczorze z matematyką. Sam termin nie był przypadkowy. Całe wydarzenie miało miejsce 13. marca, czyli w przeddzień Międzynarodowego Dnia Liczby Pi.

- Zaprosiliśmy uczniów wszystkich naszych szkół do spędzenia wspólnego późnego popołudnia razem z liczbami – informuje Małgorzata Raczkowska, koordynator projektu.

Tenże heppening odbył się w nowym budynku obok stadionu przy pełnym wsparciu pani burmistrz miasta Puck, Hanny Pruchniewskiej. Dzieci i młodzież brały udział w różnego typu grach ściśle związanych z matematyką, jak przestrzenne kółko i krzyżyk, czy Rubikom. Zabawom nie było końca, a integracja i współdziałanie młodszych uczniów ze starszymi kolegami były wszechobecne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Rozwiązując zadania odkrywali historię miasta

Na czym polegał Matematyczny spacer Puck?
Każda szkoła podstawowa i gimnazjum wystawiła po kilka drużyn, składających się z pięciu uczniów. Łącznie brało udział 18 ekip. Grupy uzbrojone w kartki, długopisy, mapkę Pucka i oczywiście wiedzę, wraz z opiekunami przechadzały się po mieście według wcześniej ustalonej trasy spaceru. Na mapie zaznaczonych było osiem charakterystycznych punktów, takich jak: cmentarz MDLot, ławeczka Zaruskiego, słupek zaślubinowy, ławeczka kapra, fara, ratusz, szpitalik, dworzec PKP. Tam uczniowie liceum czekali już na uczestników spaceru dzierżąc w dłoni koperty z zagadkami matematycznymi przygotowanymi przez nauczycielki. Rozwiązanie tychże łamigłówek było ściśle związane z danym miejscem i zarazem historią Pucka. Jeśli odpowiedź była prawidłowa, drużyna udawała się do kolejnego punktu.

- Nie mamy żadnych kłopotów z rozwiązywaniem tych zadań – informuje Maksymilian Rigga uczeń klasy piątej, który sam przyznał, że woli liczenie od pisania wypracowań.

- Ja też bardzo lubię matematykę. Nasza drużyna składa się z laureatów testu, którego napisałem na 90 procent – dodaje Michał Skwiercz** uczeń V b SP Puck**.

Trzeba było trochę policzyć, aby uzyskać dobry wynik. Praca w zespole szła uczniom wzorowo.

- Pytania były zróżnicowane i odpowiednio dostosowane do umiejętności danej grupy wiekowej. Uczniowie doskonale sobie radzili, nie było żadnych kłopotów z rozwiązaniami łamigłówek – informuje Małgorzata Raczkowska .

Dzięki prawidłowemu rozwikłaniu zagadki matematycznej, w oparciu o Matematyczny spacer Puck, można było dowiedzieć się na przykład kiedy dokładnie powstał budynek popularnego szpitalika, czy też w którym roku powstała linia kolejowa łącząca Puck z Redą. Matematyczny spacer Puck był okazją do spotkania wszystkich uczniów w SP Puck im. Mariusza Zaruskiego na podsumowaniu i słodkim poczęstunku. Tam też zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i zabrali ze sobą zakładki do książek specjalnie przygotowane na tę okazję.

Widząc tak pozytywny oddźwięk, regularnie spotykająca się grupa puckich nauczycieli już planuje kolejne przygody z matematyką. Jak na razie szczegółów nie chcą zdradzać.

- Każda forma edukacji różniąca się od tradycyjnej lekcji cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. To zaowocuje lepszymi efektami na przyszłość – mówi dyrektor Zdzisław Pruchniewski.

W dobrych wynikach z matematyki na sprawdzianach z pewnością pomogą odbywające się w SP Puck zajęcia z kreatywnego myślenia. W planach też jest wprowadzenie lekcji z szachów już od klasy trzeciej. Matematyczny spacer Puck wpisał się doskonale w program zajęć prowadzonych w SP Puck.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto