Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 na Pomorzu. Co warto zobaczyć?

Kazimierz Netka
mat. prasowy Muzeum w Malborku
Jak województwo pomorskie wygląda po zmroku, jakie było w przeszłości - będzie można przekonać się w najbliższą sobotę - podczas Europejskiej Nocy Muzeów. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku o szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli przedstawiciele instytucji biorących udział w Nocy Muzeów na terenie Pomorskiego.
Wiele propozycji ma Muzeum Archeologiczne. W centrali, w Domu Przyrodników w Gdańsku, pokazany zostanie Magiczny Świat Słowian. W Piwnicy Romańskiej ujawnione będą sekrety gdańskich dominikanów. Obejrzymy relikty pierwszego kościoła p.w. św. Mikołaja - w Hali Targowej.

Noc Muzeów w Trójmieście. Wybierzecie się na weekend? LISTA atrakcji

Na Grodzisku w Sopocie poznamy dawne formy rozrywki: gry, zabawy i muzykę. W Gniewie natomiast Noc Muzeów zostanie przeniesiona na Stare Miasto, gdzie zobaczymy, jak dawniej funkcjonował gniewski handel, i jak wyglądało życie codzienne.

Słowa poetki Aldony Różanek: „Każdy człowiek jest innym kwiatem w ogrodzie wszechświata” są mottem Nocy Muzeów w Bibliotece Gdańskiej PAN. W tę wyjątkową noc zabytkowe wnętrza Biblioteki staną się na kilka godzin przestrzenią doznań natury estetycznej, intelektualnej i duchowej. Uczestnicy wydarzenia zatytułowanego „Biblioteka ogrodem” wyruszą w cudowną podróż do krainy książki historycznej… i nie tylko!

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera na noc m.in. swe Muzeum Bursztynu w Wieży Więziennej.

Noc Muzeów 2016 w Trójmieście. Co warto zobaczyć? [Kalendarz IMPREZ]

Nikt nie będzie się nudził także podczas Nocy Muzeów w Europejskim Centrum Solidarności. Zwiedzanie odbędzie się pod hasłem: Nocne marki na tropie marki. „Przez cały 2016 rok mieszkać będzie u nas <> - statuetka autorstwa Joana Miró katalońskiego malarza, rzeźbiarza i ceramika - promują się przy tej okazji organizatorzy. Statuetka to materialny znak przyznanej gdańskiemu ECS nagrody Muzealnej Rady Europy. Jedną z większych atrakcji Nocy Muzeów będą przewodnicy oprowadzający dzieci i dorosłych po terenach postoczniowych.

Narodowe Muzeum Morskie oferuje nocne zwiedzanie w kilku miastach: oczywiście w Gdańsku, ale również w Helu i Tczewie, gdzie istnieje Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Na nocne zwiedzanie szeroko otwiera się tez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Do Tczewa zaprasza Fabryka Sztuk, gdzie w tym roku podczas Europejskiej Nocy Muzeów odtworzony zostanie nastrój z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Będzie można pozować przy fotościance, wziąć udział w warsztatach tanecznych. W programie jest też m.in. spacer historyczny „Kryminalny Tczew”.

Oczywiście, nie można w nie wziąć pod uwagę nocnego pobytu w zabytku, wpisanego na Listę UNESCO - w zamku w Malborku. Udostępniony tam zostanie ostatni obiekt odbudowany ze zniszczeń wojennych - kościół Najświętszej Marii Panny i kaplica Św. Anny, a także inne zamkowe kościoły i kaplice, reprezentacyjne wnętrza i krużganki. Początek nocnej wyprawy po zamku o godz. 19.30.

Na Europejską Noc Muzeów zapraszają też Muzeum II Wojny Światowej - na Westerplatte. Do swojej siedziby zaprosi Muzeum Emigracji w Gdyni.

Noc Muzeów odbędzie się także w Żukowie. Przygotowano zwiedzanie z przewodnikiem historycznego centrum miasta - o godz. 19, a także kościoła poklasztornego pod wezwaniem WNMP wraz z dziedzińcem i cmentarzem.

Gdańska Galeria Miejska - Galeria Güntera Grassa, zaprasza na warsztaty, które poprowadzi chilijski artysta Joe Lemat. Pokaże on uczestnikom, jak zrobić swój własny niepowtarzalny KOLAŻ POP-UP & 3D. Artysta stworzy trójwymiarowy obraz złożony z elementów wyciętych z papieru i gazet. Inspiracją do tworzonych obiektów będą dzieła Güntera Grassa.

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza do swych unikatowych pomieszczeń, a Hewelianum - na Grodzisko, gdzie będzie można zajrzeć do tajnych zakamarków, a także popatrzeć w rozgwieżdżone niebo - jeśli pozwoli pogoda.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów można będzie zatem bardzo wiele zobaczyć, poznać historie wybitnych osobistości, a także posłuchać... opowieści o piratkach. Trochę szkoda, że nie zaplanowano przy tej okazji przekazania wiadomości na temat ważnej postaci z okresu średniowiecza - pierwszego wojewody pomorskiego, Jana z Jani. Za czasów PRL-u postawiono pierwszemu wojewodzie obelisk we wsi Stara Jania w gminie Smętowo Graniczne. I na tym się skończyło. Teraz o upamiętnienie tego człowieka zabiegają prywatne osoby, m.in. kasztelan Zamku w Gniewie. W tym właśnie miejscu można zobaczyć kopie unikatowych dokumentów ( umieszczone, pod szkłem, w murach Zamku). Biegowi, poświęconemu pierwszemu wojewodzie pomorskiemu, patronują co roku współcześni wojewodowie. Może ktoś kiedyś pomyśli, by spotkać się z Janem z Jani w Noc Muzeów....

Szczegółowe wiadomości na temat tegorocznej Nocy Muzeów w Pomorskiem są na stronie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku - ikm.gda.pl/nocmuzeow.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto