Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w Swarzewie 2016. Setki wiernych z wizytą u Królowej Polskiego Morza | ZDJĘCIA, WIDEO

Krzysiek Hoffmann
Odpust w Swarzewie 2016
Odpust w Swarzewie 2016 Piotr Niemkiewicz
Odpust w Swarzewie 2016. Pielgrzymi z kilkudziesięciu parafii z powiatu puckiego i wejherwoskiego jak co roku przybyli do Królowej Polskiego Morza. Wszystko za sprawą wspomnienia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pątnicy przybyli z intencjami i feretronami, które efektownie witały się ze Swarzewską Panią.

wideo: Krzysiek Hoffmann

Odpust w Swarzewie 2016. Tradycja sięgająca kilkuset lat wciąż żywa. Z okazji wspomnienia Narodzenia NMP do Swarzewskiej Matki wierni pielgrzymują w pierwszy weekend września. Nie straszna jest im pogoda, czy odległość, jaką mają do pokonania.

Piechurzy z kilkudziesięciu parafii z powiatu puckiego oraz powiatu wejherowskiego odwiedziło Królową Polskiego Morza. Najdalej mieli pielgrzymi ze Strzebielina. Ci przybyli do Sanktuarium w Swarzewie w sobotę po południu, do pokonania mieli ponad 40 kilometrów. Na trasę wyszli o wczesnej porze. Oprócz nich w sobotę do stóp Matki Boskiej przybyło: Wejherowo, Gościcino, Reda, Rumia, Luzino, Bolszewo, Góra Pomorska, Gowino, Kębłowo, Nowy Dwór Wejherowski, Ciechocino, Rekowo, Kąpino, Orle i Sychowo. Nie zabrakło też naszych parafii z Łebcza, Strzelna, Starzyna, Karwi, Żarnowca, Jastrzębiej Góry, Leśniewa, Krokowej, Tyłowa, Ostrowa i Wierzchucina. Jako ostatnie w pierwszy dzień odpustu przybyły pielgrzymki z Kosakowa, Pierwoszyna i Gdyni. W niedzielę na sumę odpustową, której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź dotarły parafie z Pucka, Rumi, Mrzezina, Żelistrzewa i Mechowa.

ZOBACZ TEŻ:

To, że tradycja pielgrzymowania do Swarzewa, potocznie nazywanego Częstochową Północy sięga kilkuset, poświadczają dokumenty zgromadzone w parafialnych zbiorach.

- Źródła mówią, że do Swarzewskiej Pani pielgrzymowano już od XVII wieku - dodaje ks. Stanisław Majkowski, kustosz i proboszcz parafii w Swarzewie. - Nawet w takich nieprzyjemnych czasach Kulturkampfu przychodziły pielgrzymki z Jastarni, ze Strzelna. W czasie okupacji ludzie indywidualnie chodzili na swarzewski odpust. Mam świadectwa, że wierni przychodzili przez 60 lat nawet wojna ich nie zatrzymała.

Proboszcz Majkowski zauważa również, że Odpust w Swarzewie 2016 wciąż jest jednym z głównych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym wielu parafii - nawet tych o najmłodszym stażu.

- W przeciągu ostatnich 30 lat powstało ponad 20 nowych parafii w obrębie od Swarzewa po Hel i z drugiej strony po Luzino, kilka nowych wspólnot mamy też w Wejherowie, czy Redzie - wylicza ks. Majkowski. - Wszystkie pielgrzymują do nas i podtrzymują dobrą tradycję.

Na czele barwnych i rozśpiewanych korowodów pielgrzymkowych szły sztandary oraz feretrony. Nieodłączną częścią swarzewskiego odpustu jest tzw. taniec feretronów. Wierni niosący święte obrazy i figury w ekwilibrystyczny sposób witają się z Matką Boską przed bramą sanktuarium. Wszystko w bardzo widowiskowy sposób.

Piesza przeprawa do swarzewskiego sanktuarium jest też wielkim duchowym wyzwaniem.

- Dla ludzi wierzących jest to forma wyrażenia swojej pobożności i gorliwości - tłumaczy proboszcz. - Ale też zachęta do tego, aby się ruszać i chodzić. Niektórzy postrzegają to także w ten sposób.

Sobotnia auta wręcz zachęcała do kilkunastokilometrowego spaceru. W niedzielę było już trochę gorzej. Niedzielna ulewa nie odstraszyła jednak pielgrzymów, którzy z uśmiechem na ustach i przyodziani w przeciwdeszczowe płaszcze powracali do swych domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto