Parafina na plaży w Helu (lipiec 2018). Podczas sprzątania znaleziono też telewizor i... fragment zjeżdżalni | ZDJĘCIA

Wielkie czyszczenie plaż na Półwyspie Helskim. Od soboty Bałtyk wyrzuca na brzeg tony parafiny, które pochodzą prawdopodobnie z nielegalnego płukania zbiorników dużych statków. Białe bryły to nie wszystko, co można było znaleźć na piasku...

Parafina na plaży w Helu (lipiec 2018). Nieregularne białe pryzmy wyrzucone na bałtycką plażę od wejścia nr 46 w stronę półwyspu mocno zaniepokoiły turystów spacerujących rankiem po helskim brzegu. Do pracy wzięli się służby sprzątające.
- Trzech pracowników oddelegowanych przez Urząd Miasta w Helu i jeden przedstawiciel Urzędu Morskiego było zaangażowanych w uporządkowanie plaży - mówi Marek Dykta.
Szybko wyszło na jaw, że grudki to nic innego jak zbrylona parafina, która od soboty pojawia się na brzegu. - I to od Ustki po Hel - dodaje Roman Kołodziejski, kierownik Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni. - To nie jest nic nowego. Do podobnych przypadków dochodziło wcześniej.

ZOBACZ TEŻ: Stilo i Lubiatowo - tu też Bałtyk "oddał" bryłki parafiny | ZDJĘCIA

Skąd ta substancja na plaży? Urząd Morski podejrzewa, że to efekt porządków na statkach. Kołodziejski wyjaśnia, że jednostki przewożące parafinę później na pełnym morzu czyszczą kontenery.
- Podgrzewają do odpowiedniej temperatury i wyrzucają za burtę. Parafina zmienia się w stan stały i później fale wyrzucają ją na brzeg - dodaje. - Trudno stwierdzić, kto konkretnie jest winowajcą. Pas, gdzie odnotowaliśmy jej obecność ma ok. 50 kilometrów. Na bieżąco to sprzątamy. Od soboty trafiło do nas aż 5 ton.

To właśnie z tego powodu sanepid zamykał kąpieliska m.in. w Ustce. W powiecie puckim póki co nie zapowiada się na podobne działania. Substancja sama w sobie jest niebezpieczna. Mimo to Urząd Morski prewencyjnie pobrał próbki do badań, a te nie stwierdziły nic alarmującego. Jak podają urzędnicy, bryłka parafiny to raczej słaba pamiątka z wakacji.
- Grozi nam tłusta plama na sukience, czy koszuli - mówi Roman Kołodziejski. - Oczywiście każdy przypadek należy zgłosić służbom. W tej materii doskonale współpracujemy z konkretnymi urzędami i strażakami, którzy służą pomocą w sprzątaniu.

W Helu zebrano 6 worków pełnych parafiny. Dodatkowo nie obyło się bez innych śmieciowych niespodzianek.

- Nasi pracownicy znaleźli też stary telewizor, czy fragment plastikowej zjeżdżalni - podaje sekretarz Urzędu Miasta Hel.


Wideo: Morze wyrzuca na brzeg bryły substancji "przypominającej wosk". Plaże w okolicach Ustki zamknięte

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

11.07.2018, 16:05

Kontenerów nie czyści się na morzu bo to nie możliwe ;) mogła być jedynie czyszczona ładowania na statku masowym

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane