Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piąte Puckie Dni Autyzmu 2019: blisko 2 tys. osób na Starym Rynku w Pucku. Wspólnie stworzyli autystyczną mapę regionu | ZDJĘCIA, WIDEO

P.
Niemal 2 tysiące - z niebieskimi akcentami - osób stawiło się na Starym Rynku w Pucku, by tu wspólnie przekonywać, że autyzm to nie choroba. Puckie Dni Autyzmu 2019 z roku na rok chcwlaić się mogą coraz większą frekwencją. - To nasze wspólne dzieło - mówi Dorota Kornak, prezes Zrozumieć Świat.

W tym roku na puckim rynku samorządowcy utworzyli - jak rok wcześniej podczas Puckich Dni Autyzmu 2018 - niebieską mapę regionu. Teraz dołączyli informację o ilości osób ze zdiagnozowanym autyzmem w każdej z gmin, oraz całym powiecie puckim.
- Z roku na rok diagnoz jest więcej - komentuje Dorota Kornak, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu Zrozumieć Świat z Pucka, która z rąk burmistrz Hanny Pruchniewskiej otrzymała symboliczny klucz do miasta. Oczywiście przewiązany niebieską wstążką - Wynika to też z tego, że diagnostyka jest coraz lepsza. Autyzm wykrywa się już u najmniejszych dzieci. Stąd ta liczba rośnie.

Puckie Dni Autyzmu 2019:

Puck chętnie włącza się w coroczne powiatowe dni autystycznej edukacji. To właśnie też tu jest najwięcej osób ze zdiagnozowanym autyzmem - aż 39.
- Puck jest miatsem powiatowym, gdzie swoją siedzibę ma np. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jest Pierwsze Przedszkole Integracyjne - mówi burmistrz Hanna Pruchniewska. - W mieście powiatym pewnie łatwiej diagnozować autyzm, czy jego spektrum, niż w innych jednostkach. Pewnie dlatego liczba dzieci z diagnozą jest większa.

- Cieszymy się nizmiernie, że świadomość ludzi na temat autyzmu wzrasta - mówi prezes puckiego Zrozumieć Świat. - W tym roku apelujemy o to, aby zrozumieć odmienność osób z autyzmem.

ZOBACZ TEŻ:

Na Stary Rynek w Pucku przyszła imponująca liczba ok. 2 tysięcy uczestników - od dzieci przedszkolnych po seniorów.
- Cieszymy się niezmiernie, że z roku na rokuczestników Puckich Dni Autyzmu przybywa - mówi Dorota Kornak. - W tym roku rozdaliśmy 1800 naklejek, ale i tak nam brakło.

W Pucku podkreślają, że za frekwencją idzie też wiedza.
- Wierzę w to bardzo głęboko, że dzięki temu dużo łatwiej będzie się nam wspólnie żyło. Bo osoby z autyzmem są wśród nas, nie obok. I czasem trzeba trochę więcej widzieć, żeby zrozumieć. I może nie myśleć szablonowo - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka

Na niebieskiej, autystycznej mapie Polski Puck i powiat puckinasz region wyróżnia się.
- Mogę się pochwalić, że dzownią do nas osoy prowadzące inne stowarzyszenia, czy fundacje i chcą się od nas uczyć. To dla nas niesamowite wyróżnienie i zaszczyt, że dla kogoś jesteśmy, po prostu, wzorem - mówi Dorota Kornak.

Puckie Dni Autyzmu 2019 to wspólne dzieło członków Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Autyzmu Zrozumieć Świat z Pucka. I to im należą się słowa podziękowania, które kieruje prezes.
- Gdyni nie oni, gdyby nie ich wielka praca, nie zrobiłabym nic. Ja sama? Niewiele mogę. Do tego musi być mnóstwo osób zaangażowanych i dzięki temu to się udaje - podkreśla Dorota Kornak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto