Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie samorządy przygotowują się do wdrożenia nowej ustawy śmieciowej

(T.Ch., JS)
W większości pomorskich gmin samorządowcy wciąż się zastanawiają, jaką przyjąć metodę obliczenia stawki "podatku śmieciowego", który mieszkańcy będą musieli płacić już za 11 miesięcy.



Przypomnijmy, do końca roku wszystkie gminy muszą przygotować i uchwalić nowe zasady dotyczące gospodarki odpadami. Od lipca 2013 roku odbiór i wywóz śmieci stanie się obowiązkiem samorządów. Mieszkańcy nie będą musieli zawierać indywidualnych umów na wywóz odpadów z firmami, tak jak do tej pory. Trzeba jednak będzie płacić lokalny podatek, już teraz określany mianem śmieciowego.


Pomorscy samorządowcy przyznają - tworzenie nowego systemu gospodarki odpadami to wyzwanie. Oprócz cen za wywóz, trzeba opracować system częstotliwości odbioru odpadów z gospodarstw, odbioru odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych (chemikaliów, paliw, azbestu itp.), segregacji (za niesegregowane odpady gminy będą dodatkowo płacić). Niektóre gminy, np. Słupsk, powołały specjalne zespoły robocze, które pracują nad śmieciowymi przepisami. W Nowym Dworze Gd. i Sztumie kolportowane są specjalne ankiety, w których mieszkańcy deklarują m.in., ile śmieci miesięcznie produkują, a także czy są w stanie segregować śmieci na swoich posesjach.

To, ile ostatecznie zapłacimy za wywóz śmieci, zależeć będzie od dwóch czynników - ogólnego kosztorysu gospodarowania odpadami w danej gminie oraz przyjętej przez samorząd metody naliczania cen. Ustawodawca przewidział cztery sposoby przeliczania, które będą mnożone przez ustaloną wcześniej stawkę: od powierzchni mieszkania, od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, od liczby zużytej wody, stałą kwotę od gospodarstw domowych.



W Malborku nie zapadła jeszcze decyzja odnośnie sposobu naliczania opłat za odbiór nieczystości. Trwa analiza różnych wariantów. Malbork chce jednak współpracować w tym zakresie z pozostałymi samorządami z powiatu malborskiego.
- Gminy z terenu naszego powiatu współpracują ze sobą i porozumiewają się w celu przygotowania się do przetargu - mówi Barbara Kozicka, gospodarz miasta. - Obecnie pracują nad tym firma konsultingowa, współpracująca z każdą gminą oddzielnie, oraz służby prawne poszczególnych urzędów.

O tym, jak poszczególne pomorskie samorządy przygotowują się do wdrożenia ustawy śmieciowej, przeczytasz we wtorkowym (24 lipca), papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto