Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck. Dzień Dawcy Szpiku w Cafe Prowincja

P.
Puck. Dzień Dawcy Szpiku w Cafe Prowincja
Puck. Dzień Dawcy Szpiku w Cafe Prowincja Puckie Hospicjum
Puck. Dzień Dawcy Szpiku w Cafe Prowincja. Na lokalne obchody światowego dnia zapraszają fundacja DKMS Polska oraz Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio. Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku w Pucku odbędzie się w niedzielę 13 października.

Puck. Dzień Dawcy Szpiku zaplanowano na niedzielę 13 października. Akcję wspólnie organizują fundacja DKMS Polska oraz Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio.

Władysławowo. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Nawet proboszcz zarejestrował się jako kandydat na dawcę

- W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka - podkreślają organizatorzy akcji.

Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są jednak w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 20 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

- Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio na co dzień obejmuje swoją opieką ludzi, którzy borykają się z nieuleczalną chorobą nowotworową, ale dodatkowo prowadzi też szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i okołohospicyjną - tłumaczą w Pucku..

Poprzez organizowanie Akcji pozyskiwania potencjalnych dawców komórek macierzystych, Puckie Hospicjum stara się stworzyć alternatywę pacjentom chorym na białaczkę i dlatego też było organizatorem Dnia Dawcy Szpiku cztery lata temu 16 maja 2009 roku.
- Zarejestrowaliśmy wówczas 639 potencjalnych dawców szpiku, z czego już trzy osoby zostały dawcami - podkreślają w hospicjum.
.
By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów Stowarzyszenie Puckie Hospicjum wraz z fundacją DKMS organizują Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku w Pucku.

Puck. Dzień Dawcy Szpiku - rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w niedzielę 13 października w godz. 9-18 w Cafe Prowincja (ul. Morska 5, Puck)

Puck. Dzień Dawcy Szpiku: kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto