Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck. Podatek vat na nowych zasadach

red.
Rafał Selin, zastępca naczelnika US Puck
Rafał Selin, zastępca naczelnika US Puck Piotr Niemkiewicz
Puck. Podatek Vat na materiały budowlane - jak go odzyskać, w jakim terminie trzeba złożyć dokumenty - tłumaczy Rafał Selin, zastępcza naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku.

Puck. Podatek vat na materiały budowlane - Rafał Selin, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Pucku wyjaśnia, jak go odzyskać, jakie czekają nas zmiany.

Co zmienia się w zakresie zwrotu wydatków za materiały budowlane od 1 stycznia 2014 r.?

Jeżeli Prezydent podpisze uchwaloną przez Sejm ustawę o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, z dniem 1 stycznia 2014 r., utraci moc dotychczasowa ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym i wejdą w życie nowe regulacje prawne, zasadniczo ograniczające pole możliwego zwrotu zarówno w ujęciu podmiotowym jak i przedmiotowym.

Obowiązująca dotąd ustawa miała mieć pierwotnie charakter epizodyczny…

Tak, ale ostatecznie przedłużono jej byt prawny, w efekcie czego objęła ona wydatki na zakup materiałów budowlanych z okresu niemal 10 lat, z odliczenia zaś skorzystały setki tysięcy osób w skali kraju…

Czy nowa ustawa przewiduje możliwość rozliczenia wydatków poniesionych w roku 2013 jeszcze w roku 2014, mimo, że poprzednia regulacja utraci moc?

Oczywiście, mocą tzw. praw nabytych, będzie można skorzystać z odliczenia z tytułu wydatków poniesionych przed dniem 1 stycznia 2014 r., i to nie tylko poniesionych w roku 2013, ale również w latach wcześniejszych, jeżeli np. ktoś kumulował dotąd faktury z kilku lat, by objąć je jednym końcowym wnioskiem. Nowa ustawa przewiduje jednak w tym zakresie odpowiednie terminy, których należy bezwzględnie przestrzegać. Otóż bowiem w zależności od roku w którym została wystawiona faktura Vat (a przecież mogą to być różne lata) terminy na złożenie wniosku upływają, odpowiednio w przypadku wystawienia faktur: ● w okresie 01.05.2004 – 31.12.2005 – z dniem 31.12.2014; ● w latach 2006 – 2007 – z dniem 31.12.2015 r; ● w latach 2008 – 2009 – z dniem 31.12.2016 r.; ● w latach 2010 – 2011 – z dniem 31.12.2017 r.; ● w latach 2012 – 2013 – z dniem 31.12.2018 r.

A zwrot na nowych zasadach?

Zarówno w odniesieniu do przepisów obowiązujących jeszcze do końca tego roku jak i przepisów nowej ustawy z uwagi na rozległość materii prawnej którą regulują, możemy w tym miejscu operować jedynie pewnymi ogólnymi założeniami. W szczególności zatem, osoba fizyczna, która po 01.01.2014 r., poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych będzie mogła ubiegać się o zwrot, jeżeli: wydatki zostały poniesione w celu zaspokojenia definiowanych ustawowo własnych potrzeb mieszkaniowych; pozwolenie na budowę wydane zostało po 01.01.2014 r.;powierzchnia użytkowa lokalu albo domu nie przekroczy odpowiedniego metrażu (co do zasady odpowiednio: 75 m2 i 100 m2); wnioskodawca, do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończył 36 lat oraz do dnia złożenia wniosku nie był właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego (w tym w formie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny) jak również właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny – za wyjątkiem oczywiście lokalu czy budynku, którego dotyczą wydatki.

W ustawie widoczne są również pewne rozwiązania prorodzinne…

Tak, w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki określone w ustawie – powołane wyżej limity powierzchni lokalu i budynku ulegają zwiększeniu do odpowiednio 85 m2 i 110 m2.

Jak uzyskać zwrot na nowych zasadach?

Tak jak dotychczas, trzeba będzie złożyć stosowny wniosek co do zasady, do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania z dnia złożenia wniosku, przy czym obowiązywać będzie tu reguła wyznaczenia maksymalnego terminu końcowego, do którego wniosek może być złożony: nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto