Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck Retro. Tak budowano potęgę żeglarską i halę sportową | ARCHIWALNE WIDEO

Krzysztof Hoffmann
Screen Puck Retro
Puck Retro. Zobacz jak powstawało najnowocześniejsze - jak na lata 80 - pole kempingowe, przystań żeglarska, port jachtowy i hala sportowa. To udało się stworzyć m.in. dzięki pełnemu zaangażowaniu mieszkańców i dobrowolnym wpłatom zakładów pracy. Nie wszystkie obiekty przetrwały do dziś. Przenieśmy się w czasie o 33 lata.

Archiwalny materiał pojawił się na fanpage'u Puck Retro. Krótki reportaż pokazuje, jak miasto zmieniało się, chcąc wykorzystać swój potencjał turystyczny na początku lat 80. Wideo powstało dokładnie w 1984 roku.

Co ważne - we wszystkie inicjatywy angażowali się mieszkańcy w czynie społecznym. Całość koordynowali członkowie Społecznego Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Obiektów Turystycznych i Sportowych, w dużej mierze związanych także z Puckimi Zakładami Mechanicznymi - biznesowego potentata dającego zatrudnienie ogromnej części pucczan. Na filmie wypowiada się przedstawiciel organizacji, Janusz Matzken, późniejszy wieloletni dyrektor MOKSiR Puck.

ZOBACZ TEŻ:

Jednym z projektów zrealizowanych przez społeczników było pole kempingowe znajdujące się w pobliżu dzisiejszego Rozgardu (na samym końcu ul. Nowy Świat). Na tamte czasy był to jeden z najlepiej wyposażonych miejsc dla turystów w tej części kraju. Niestety nie przetrwał próby czasu. Dzisiaj teren odstrasza i nie zachęca do rozbijania obozu. Miasto w zeszłym roku powróciło do "namiotowych tradycji". Otwarto nowe, mniejsze pole - na ul. Lipowej.

Zaraz za tą inicjatywą poszły kolejne. Dzięki dowolnym wpłatom od zakładów pracy działających na terenie miasta, pieniądzom z budżetu i wolontariackiej pracy pucczan udało się wybudować hangar żeglarski, a przez umacnianie brzegów powstaje ogromny basen jachtowy - zaczątek dla mariny.

Dowodem na to, że wspólnymi siłami i samozaparciem można wiele zdziałać jest hala sportowa. Z materiału Puck Retro wynika, że budynek postawiło kilku mężczyzn tylko w 4 miesiące. Obiekt służy do dzisiaj i zarządzany jest przez MOKSiR Puck.

Film z lat 80. ubiegłego stulecia kończy konkluzja:

Niebawem dzięki zaradności władz i mieszkańców, Puck stanie się europejską stolicą żeglarstwa jachtowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto