Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażona woda w gm. Kosakowo. Sołtysi rozdają mieszkańcom baniaki z wodą pitną. Panuje chaos informacyjny |ZDJĘCIA, WIDEO

Krzysztof Hoffmann
Andrzej Śliwiński, Sołectwo Kosakowo
Groźne bakterie w gminie Kosakowo (lipiec 2018). W piątek (13.07) rozpoczęła się akcja rozdysponowywania baniaków w trzech miejscowościach: Kosakowo, Pierowszyno i Dębogórze, która potrwa co najmniej do poniedziałku. W pobliskich sklepach brakuje wody mineralnej. Strażacy w nocy informowali o zagrożeniu czającym się w kranach.

Skażona woda w gminie Kosakowo (lipiec 2018). Od piątku 13.07 trwa akcja zażegnywania problemu po tym, jak pucki sanepid potwierdził wyniki badań próbek z osiedla Harmony i wydał oświadczenie o nie nadającej się do spożycia i celów gospodarczych wody płynącej w kranach w Kosakowie, Pierwoszynie, części Dębogórza (os. Harmony) i osiedlu Anchoria w Mechelinkach. Powiatowa Inspekcja Sanitarna zakazała korzystania z kranówki, która nadaje się wyłącznie do spłukiwania sanitariatów.

Główny problem leży w jakości wody wychodzącej z hydroforni w Kosakowie. Jak podają władze gminy, pozostałe miejscowości mogą czuć się bezpieczne. Choć wicewójt Marcin Majek potwierdził informacje, iż i tam przeprowadzane będą badania jakościowe. Ich wyniki najszybciej pojawią się w przyszłym tygodniu.

SPRAWDŹ:

W międzyczasie wcześniej zwołany sztab kryzysowy postanowił ruszyć z odsieczą. W czterech lokalizacjach stworzono punkty odbioru wody pitnej: Sołectwo Kosakowo - u sołtysa Andrzeja Śliwińskiego ul. Nad Stawem 6,
Sołectwo Kosakowo - skrzyżowanie ulic Astrowej i Słoniecznikowej
, Sołectwo Pierwoszyno - u sołtysa Ewy Purskiej ul. Kaszubska 49, oraz u radnej Wiktorii Śliwińskiej ul. Kaszubska 32, Sołectwo Dębogórze – osiedle Harmony- na wjeździe przy terenach zielonych. W piątek pierwsza partia z paletami, na których znalazły się 6-litrowe baniaki była do dyspozycji mieszkańców. Sołtysi wsi rozdysponowywali zapasy między tych, którzy zjawili się w wyznaczonych miejscach i ustawili się w długich kolejkach. Średnio 3 litry przypadało na jedną osobę.

- Wróciliśmy do starych czasów PRL-u - komentowali mieszkańcy Kosakowa. - Wody brakuje nawet w pobliskich sklepach.

Na miejscu był też Marcin Majek, który zakasał rękawy i pomagał nosić zapasy. Na swoim oficjalnym koncie na Facebooku poinformował, że woda szybko się rozeszła, więc urzędnicy jeszcze wieczorem zwiększyli zamówienie na weekend.

Harmonogram odbioru wody butelkowanej w gminie Kosakowo, sobota 14.07.2018:

1) Sołectwo Kosakowo - u sołtysa Andrzeja Śliwińskiego ul. Nad Stawem 6 - godz. 15:00-17:00,
2) Sołectwo Kosakowo - skrzyżowanie ulic Astrowej i Słoniecznikowej - godz. 15:00-17:00,
3) Sołectwo Pierwoszyno - u sołtysa Ewy Purskiej ul. Kaszubska 49, oraz u radnej Wiktorii Śliwińskiej ul. Kaszubska 32 - godz. 15:00-17:00,
4) Sołectwo Dębogórze – osiedle Harmony- na wjeździe przy terenach zielonych - godz. 15:00-17:00.

Chaos

Mieszkańcy gminy Kosakowo gdy tylko gruchnęła wiadomość o niebezpieczeństwie czającym się w kranach, wpadli w panikę. W sieci co rusz pojawiały się pytania pod tekstami dotyczącymi zagrożonego rejonu. Rozdzwoniły się też telefony puckiego sanepidu. Użytkownicy po prostu chcieli wiedzieć, czy mogą bez wahania korzystać z kranówki oraz jak postępować w tej kryzysowej sytuacji. Wyczuwalny był wielki żal do władz, które pierwsze wieści o skażonej wodzie w gminie Kosakowo wrzucili na stronę internetową. - Co z ludźmi, którzy nie mają konta na Facebooku?! - pytali.

Wieczorem rozpoczęto akcję informacyjną. Strażacy m.in. z OSP Kosakowo i OSP Mrzezino i strażnicy gminni roznosili po skrzynkach pocztowych kartki opisujące obecny stan rzeczy. Późną nocą pożarnicy na polecenie wójta przekazywali komunikaty przez megafon. Mrzezino wróciło do koszar ok. północy. Tak było w osiedlu Harmony, gdzie wszystko się zaczęło:

źródło: Kosakowo Plus

W międzyczasie pomocną dłoń mieszkańcom skażonego rejonu wyciągnął Marek Lis, mieszkaniec "niezagrożonej" Rewy. Widząc niewydolny proceder z rozdawaniem wody pitnej zorganizował 970 sztuk pustych baniaków o pojemności 19 litrów. Jedyny kłopot to transport. Trzeba było przewieźć pojemniki z Gdyni. Jak się okazało, błyskawicznie zgłosili się ochotnicy, którzy dostarczyli dystrybutory na miejsce. Te będą do pobrania m.in. w Kosakowie.

Jak długo i kto ma się bać?

Kiedy skończy się mokry koszmar w Kosakowie, Pierwoszynie i na osiedlach: Harmony w Dębogórzu i Anchoria w Mechelinkach? Trudno podać jednoznaczną datę. Na tę chwilę wiadomo, że spółka PUK PEKO pracuje nad usunięciem problemu. W sobotę około południa pojawiła się prośba ze strony Urzędu Gminy:

Prosimy mieszkańców Kosakowa, Pierwoszyna, osiedla Anchoria w Mechelinkach oraz osiedla Harmony w Dębogórzu o spuszczanie wody w kranach oraz w sanitariatach w celu filtracji sieci wodociągowych.Skażona woda jest płukana chlorem w obiegu zamkniętym.

Sanepid w Pucku w oświadczeniu podaje termin działań naprawczych - do 20 lipca 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to trudny tydzień dla mieszkańców gminy podłączonych do hydroforni w Kosakowie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto