Strajk nauczycieli w gminie Puck. Jak Urząd Gminy Puck zamierza pomóc tym, którzy nie mogą zostawić dzieci w domach?

Piotr NiemkiewiczZaktualizowano 
Jeśli rząd i nauczyciele nie dogadają się, za trzy dni strajk w szkołach - także w powiecie puckim. Jak pracę - sobie, nam i uczniom - zamierzają ułatwić urzędnicy z gminy Puck, gdy w poniedziałek 8 kwietnia nie bęziemy mogli zostawić dzieci w swoich domach?

Po wielogodzinnych negocjacjach w środę przed godz. 20 wicepremier Beata Szydło poinformowała, że rząd zawiesił rozmowy z nauczycielami. Mają zostać wznowione w piątek rano. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, w poniedziałek rozpocznie się strajk nauczycieli.

Dyrektorzy szkół w powiecie puckim będą musieli poradzić sobie z organizacją pracy w szkołach w tym czasie. Nauczyciele domagają się wzrostu płac i szacunku do wykonywanego zawodu.

Jeśli dojdzie do strajku, nie wszystkie placówki w powiecie puckim wezmą w nim udział. W Przedszkolu Samorządowym w Pucku oraz SP w Celbowie nie odbyło się referendum strajkowe.
- W naszej placówce nie odbyło się referendum, ponieważ nauczyciele nie wyrazili chęci przeprowadzenia go - mówi Barbara Baranowska, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Pucku. - Natomiast popieramy strajk nauczycieli, nosimy znaczki „_Popieram protest_”, rozmawiamy z rodzicami. Ja, jako dyrektor, nie mogę ani namawiać, ani zabraniać udziału w referendum, a w konsekwencji być może w strajku.

ZOBACZ TEŻ: Strajk nauczycieli planowany jest na 8 kwietnia. Które szkoły w powiecie puckim będą strajkować?

Jednak zdecydowana większość nauczycieli w powiecie puckim opowiedziała się za strajkiem. Tym co w tej sytuacji najbardziej niepokoi rodziców, jest fakt, iż w czasie planowanego strajku przypadają egzaminy.
- Cieszę się że moje dzieci nie są „rocznikiem”, który pisze jakikolwiek egzamin.… - komentuje sprawę nasza Czytelniczka Jolanta Jaschke, pod tekstem o strajku w naszym serwisie puck.naszemiasto.pl.

Czy dyrektorzy na czas strajku organizują już wsparcie do opieki nad dziećmi?
- Przygotowujemy się do organizacji funkcjonowania szkoły w czasie strajku - mówi Zdzisław Pruchniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. - Szkoła zapewni opiekę dla uczniów, którzy w czasie strajku przyjdą do szkoły. Choć większość rodziców zapewne pozostawi dzieci i młodzież w domach, o co apelujemy.

Co z egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasisty w Pucku?
- Będziemy podejmować wszelkie potrzebne działania, aby mogły się one odbyć w pierwszym terminie - zapewnia dyrektor SP Puck. - Na tym etapie wiemy, że jest grupka nauczycieli, którzy nie będą strajkować, więc będą mogli pracować w komisji egzaminacyjnej w czasie egzaminów.

Wielu dyrektorów wciąż ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia między związkami zawodowymi i rządzącymi i do strajku nie dojdzie.
- Gdyby jednak było inaczej, to decyzję dotycząca funkcjonowania szkoły podejmować będę każdego dnia rano, ponieważ nie mogę dzisiaj podać ilości pracowników, którzy wezmą udział w strajku - mówi Lidia Ceynowa-Krawczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym. - Jeżeli 100% nauczycieli podejmie decyzję o strajku, poinformuję rodziców, że nie jestem w stanie zapewnić opieki uczniom i wówczas rodzice będą musieli zabrać dzieci do domu. Jeżeli w grupie nauczycieli znajdą się osoby, które do strajku nie przystąpią zapewnimy uczniom opiekę.

Co z egzaminem? Ten w Rekowie powinien odbyć się planowo.
- Na dziś egzamin 8-klasisty w mojej szkole, tak jak i w wielu innych, jest zagrożony ze względu chociażby na to, że członkiem komisji powinien być nauczyciel z zewnątrz i nie mam pojęcia czy nauczyciel, który został wyznaczony do komisji nie będzie strajkować - mówi dyr. Ceynowa-Krawczyk. - Wszystko okaże się w dniu egzaminu. Oczywiście tyczy się to również nauczycieli z mojej szkoły.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Strajk nauczycieli podczas egzaminów 2019. MEN chce by w komisji egzaminacyjnej byli emeryci i przeciwnicy strajku

We wtorek w Urzędzie Gminy Puck odbyło się spotkanie z dyrektorami podległych samorządowi szkół, na którym przedstawiono planowane działania dyrektorów placówek w dniach, w których ewentualnie odbywać się będzie strajk i jednocześnie powinno się przeprowadzić egzaminy dla uczniów kończących gimnazjum lub szkołę podstawową.
- W świetle obowiązujących przepisów stroną sporu zbiorowego jest pracodawca, tj. dyrektor szkoły - wyjaśnia Barbara Miłkowska, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w gminie Puck. - Dyrektor szkoły nie bierze udziału w strajku. Jego obowiązkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi i młodzieżą uczącą się w szkole.

I to on powinien uzgodnić z organizatorami przebieg strajku. Aby zapewnić uczniom opiekę, dyrektor może zorganizować zastępstwa, jeżeli będą nauczyciele, którzy nie biorą udziału w akcji.
- Jeśli będzie taka potrzeba zostaną zorganizowane zajęcia w świetlicach - mówi dyr. Miłkowska. - Na dyrektorze również spoczywa obowiązek zorganizowania egzaminów. Komisje egzaminacyjne już są powołane.

Jak usłyszeliśmy, Urząd Gminy Puck zapewnia stałą opiekę prawną, z której mogą korzystać dyrektorzy podległych UG Puck szkół.

„Rozmawiamy cały czas o wzroście wynagrodzeń”. B. Szydło o wynikach pierwszych rozmów rządu z nauczycielami

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.15 18:59:48

Od 30 lat niemal wszyskie samorządy dopłacają do Oświaty .Proszę obiektywnie ocenić jak zmieniły się waruki pracy . Nauczycielom ciągle żle .Dokształcają się za nasze .Ciągle wolne dni . strajki ,protesty i narzekania.....Zmieńcie zawód- .!!!! Pójdzie do prawdziwej roboty !!!!

2019.04.12 11:06:50

Duże Gratulacje dla Pani Dyrektor. Szkoła Specjalna w Pucku czeka na dzieci Niepełnosprawne od 08-04-2019 roku bramy są otwarte czekające na dzieci. Synek mój Albert chodzi codziennie do Szkoły, ma zapewnioną edukację, może inaczej ona wygląda, ale naprawdę przychodzi zadowolony, zadbany, z nowymi umiejętnościami.Pani Dyrektor stanęła na wysoki poziomie , nie odczuwa się strajku, z uśmiechem Albert jest witany, pachnie przygotowującym się w kuchni obiadkiem. Nie popieram strajku, bo godzi on w dobro dzieci tym bardziej niepełnosprawnych, ale tutaj w Pucku w Szkole Specjalnej nawet nie idzie odczuć że jest strajk.Duże Gratulacje dla Pani Dyrektor. To Wy rodzice nie przywozicie Dzieci Niepełnosprawnych, dowozy nie zostały odwołane z Gminy.Mama Alberta Wiesława

2019.04.10 21:07:19

O ile dobrze pamiętam, to dyrektorzy szkół w gminie puck w ostatnich wyborach nagrali filmik propagandowy popierający wójta w tej szkole w Darżlubiu

2019.04.09 20:27:06

Fajny dała przykład Pani dyrektor Szkoły Specjalnej -wczesniej skazana - za przekręty w funduszach unijnych na 2 lata a teraz ...w nagrodę wróciła na stanowisko - i POpiera strajk -bo co powiedzą koledzy, a co ich obchodzę dzieci . Obraz prawdziwych Pedagogów!!!! niech mają odwagę i podadzą sumę dyrektorskich pensji

2019.04.09 20:20:33

Dyrektor SP w Pucku będzie strajkował bo to wielbiciel Platformy i zrobi wszystko aby ciągnąć jak najdłużej . A dzieci Go wcale nie intaresują .Pamiętacie zamordowane maluchy -kto nic nie wiedział???. A Wojewoda uratował mu tyłek za promowanie wcześniej jego kandydatury na Burmistrza Pucka- jak szukali dla niego posadki .Szkoda że dobrych nauczycieli wkręca się w spór polityczny

2019.04.09 16:12:39

Nauczyciel chce więcej zarabiać? Ok.

Jak równo w panstwówce, to równo.

Niech zarabiają więcej i podniosą płacę wszystkim z budżetowki... ale... 40 godzin tygodniowo, święta wolne, bez rocznego urlopu, nakaz wyłączania tel wieczorem :), w wakacje niech ten co ma dzieci siedzi z nimi w domu z obniżoną pensją, reszta na kolonie, urlopy, półkolonie. Wszędzie tak jest w panstwówce. Nie jesteście nadludzmi.

Czym się różnią od innych grup zawodowych? Wykształceniem? Jest w miarę takie samo, większość jest po studiach. Że hałas... jest wszędzie, 1 przerwa, brak szkoleń i jak chcesz podwyższyć kwalifikacje, to sam, szefa i tak to nie obchodzi... Wszędzie jest ciężko. Pracujecie z ludźmi! Dziećmi! Niby jesteście mądrzy. Przykład dla dzieci.

Pokazujecie dzieciom, co robić gdy się czegoś nie dostanie i jak strajkować.

Myślałam, że nauczyciel, to powołanie, że praca daje radość. Tak, czasem rodzice i dzieci są trudne. Nie przesadzajcie.

Ciężka praca jest wszędzie i za marniejsze pieniądze. Idźcie na miesiąc do domu opieki. Panstwówka. Zobaczycie jak się tam pracuje i za ile... i tak! Tam też pracują ludzie z wykształceniem! Mają dzieci! Pracują po 8 - 12 godzin i nie mają tyle wolnego, żeby wziąć urlop gdy w tygodniu szkoła nieczynna... I nikt im nie zapłaci za bezpłatny, bo szkoła znów ma wolne.

2019.04.09 10:01:07

Strajk. U nas zawsze niektóre grupy zawodowe strajkuja. Ja uważam, że cały kwiecień bez zajęć w szkole, to kpina.

Do tego jest wiele grup zawodowych z wykształceniem, które pracują po 8 godzin, mają dzieci, biorą pracę do domu i zarabiają 100 zł więcej niż najniższa krajowa. My nie mamy tyle wolnego, w wakacje chciałabym zarabiać mniej ale mieć wolne i spędzić czas z dziećmi, czasem gdzieś pojechać... Nie pamiętam kiedy byliśmy np w kinie...

Praca stresująca? Moja też, do tego kręgosłup co chwilę komuś się psuje.

Brak szacunku, codzienność...

Do tego przemęczenie. Wstajesz o 5, dzieci do szkoły i przedszkola, pracujesz w budżetówce, 8 godzin pracy, 15 minut na kawę i kanapkę, po pracy szybko podstawowe zakupy, odbiór dzieci, które marudza dlaczego muszą do 16 tej być w szkole czy przedszkolu, wracasz do domu, obiad 17, trochę posprzątać, lekcje z dziećmi, kolacja... Idziesz spać jest 22 i znów od jutra... Wstajesz o 5...

Studia mam już dawno skończone.

Lubię swoją pracę... płacą mi 100 zł więcej niż najniższa krajowa, więc dla pieniędzy tam nie siedzę... Państwówka... Do płakania...

2019.04.09 09:39:38

A jak gmina, której jest obowiązkiem zapewnić dzieciom podczas strajku nauczycieli opiekę dzieciom, zajęła się dziećmi? Nie słyszę o żadnej opiece, o organizacji czasu dla dzieci. Rodzice muszą pracować po min 8 godzin i nie zawsze jest ta babcia, co może zostać z dzieckiem. Nie będę brać urlopu, bo jest strajk. Do świetlicy, o ile czynna, tylko dzieci zapisane. Bez ciepłego posiłku. Komunikaty dyrektorów, iż proszę zapewnić dzieciom opiekę w domu są śmieszne. Gmina nie jest przygotowana do zamknięcia szkół. Co z naszymi dziećmi? Nie zostawię 9 latka samego w domu, szczególnie 6.30 - 15.30, urlop potrzebny na wakacje, a za bezpłatny kto mi zapłaci? Może trzeba wynająć opiekunkę i rachunek wysłać gminie czy szkole????

2019.04.08 15:24:42

za bandyckich nierządów POdłej bandy nie strajkowali !!!! 8 lat !!!! JAN Wincent Rostkowski pieniędzy nie ma i nie będzie !!!! gdzie był w tedy ZNP ??????

2019.04.08 15:20:30

wysłać ten cały ZNP do Niemiec !!!! niech POdcierają tyłki starym SSmanom !!! praca 24 godziny na dobę !!!!!

2019.04.08 08:21:30

Szkoła Specjalna w Pucku strajkuje zasłaniając się Dziećmi Niepełnosprawnymi kpiny co te dzieci są temu winne nawet nie rozumieją tego. Kpiny pozwalniać takich nauczycieli, zabrać premie, głodówkę dla nich wprowadzić to odechce się strajkowania, bez kroplówek.

2019.04.07 14:32:07

Jola- tak było w czasie wyborów Wójta oraz gdy była grożba likwidacji 4 szkół podstawowych.Teraz nauczciele mają głęboko w du..e wójta ,rodziców i uczniów.Gmina za strajk jeszcze im zapłaci

2019.04.06 17:04:14

W Gminie Puck żadnego strajku nauczycieli być nie może bo wszyscy dyrektorzy szkół w tej gminie jednomyślnie i bezwzględnie kochają Wójta! Nagrali nawet film, w którym bez wstydu próbują lizać Mu...

2019.04.06 09:55:56

Dziecko Niepełnosprawne bez zasiłków, GOPS Puck zabrał wszystko bo jak twierdzi doszło do Kordynacji. Nie patrząc iż ojciec jest pozbawiony wszystkich praw, uciekł do Londynu, poszukiwany bezskutecznie przez Policję i Prokuraturę. Co za to może Dziecko chce żyć jak inne. Za co z powietrza ? Żadnej Pomocy od 7 miesięcy. Też powinnam strajkować bo dziecko nie ma żadnych zasiłków, rehabilitacyjny, brak, pielęgnacyjny brak, 500 brak itd Kpiny

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3