Strajk nauczycieli w powiecie puckim (8.04.2019): większość dzieci w domach, bo o to apelowali nauczyciele. Choć są wyjątki

P.Zaktualizowano 
Do południa ponad 500 nauczycieli w Pucku, gminie Puck, Władysławowie, Jastarni, Helu, Kosakowie oraz szkołach prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Pucku przystapiło do kwietniowej akcji strajkowej. A uczniowie? W większości szkól zjawiła się tylko garstka. W tym zapominalscy.

Jeszcze przed weekendem władze poszczególnych szkół - jak i sami nauczyciele - apelowały, by rodzice, w miarę swoich możliwości, 8 kwietnia 2019 nie przysyłali dzieci na lekcje. Trudno było przewidzieć jak rodzicom uda się zapewnić opiekę nad ich pociechami, ale okazało się, że sytuacja poszła po myśli środowiska oświatowego.
- Do szkół, według naszych informacji, poprzychodziło po kilka osób - mówi Tomasz Lewicki, prezes oddziału ZNP w Pucku. - To średnio od kilku do kilkunastu uczniów.

Podobne statystyki ma oświatowa Solidarność powiatu puckiego. Barbara Bakun-Czyżykowska, kierująca NSZZ Solidarność Oświaty Ziemi Puckiej odwiedziłą kilka placówek w powiecie puckim, w których akcję protestacyjną organizuje właśnie S.
- Generalnie szkoły świeciły pustkami - mówi szefowa puckiej Solidarności. - Np. na zajęcia do PCKZiU Puck przyszło kilku uczniów, którzy nie pamiętali o tym, że dziś zajęć nie będzie.

W gminie Władysławowo wszystkie sześć szkół przystąpiły do strajku, ale tylko w dwóch z nich jest stuprocentowa frekwencja. W pozostałych czterech ta wynosi 80-90%.

Z uczniowską (nie)obecnością też nie było zaskoczeń - w dwóch placówkach na zajęcia przyszło po kilka osób. Na poniedziałkowe pustki w szkołach wpływ mogą mieć też zaplanowane wcześniej rekolekcje.
- Tu do strajku nie przystąpili katecheci, którzy też zaopiekowali się dziećmi - wyjaśnia Aneta Kryczka, kierująca ZNP we Władysławowie.

Jak podaje ZNP w Pucku do akcji włączyło się 17 placówek (bez Celbowa i samorządowego przedszkola w Pucku).

W ZSO Hel dyrektor Irena Sojecka wystosowała list do rodziców, w którym wyjaśnia sytuację i pisze o planach pracy związanych ze strajkiem.
- Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, aby w tej trudnej sytuacji zapewnić dzieciom i uczniom maksimum bezpieczeństwa i opieki - czytamy w oficjalnym komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Nauczyciele i szkoły szykują się do strajku. Jak wyglądają przygotowania w powiecie puckim?

Kwietniowy strajk nauczycieli w powiecie puckim, który koordynują ZNP powiatu puckiego i oświatowa Solidarność powiatu puckiego przebiega spokojnie. A większość nauczycieli podpisała listy obecności.
- W naszym oddziale rano było blisko 400 koleżanek i kolegów - wylicza Tomasz Lewicki. - Ta liczba się zwiększy później, bo część dziś pracę rozpoczyna w godzinach popołudniowych.

W szkołach w Jastarni i Helu protest nauczycieli powiatu puckiego włączyło się 46 pracowników oświaty. W trzech kosakowskich szkołach rano listy strajkowe podpisało 101 nauczycieli - to dane z ZNP.

Z kolei Solidarność swoich czonków liczy i tu dane będą znane późnym popołudniem.
- Ale wiemy, że dużo koleżanek i kolegów, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, akywnie protestuje - potwierdza Barbara Bakun-Czyżykowska.

Niewielu uczniów w szkołach to dobry znak dla nauczycieli - bo oznacza, że rodzice stanęli po ich stronie.
- Przynajniej pierwszego dnia. Nie wiemy jak to będzie wyglądało, gdy rozpoczną się planowane egzaminy - ostrożnie mówi szefowa oświatowej Solidarności Ziemi Puckiej. - Każdego dnia tworzymy listy osób, które przystępują do strajku, by wiedzieć ile osób włączyło się w akcję. Przecież każdy, w dowolnym momencie, może zmienić zdanie. Nikomu na siłę nie możemy narzucić kontynuowania strajku.


Protest przeciwko reformie oświaty, strajk nauczycieli w SP Puck (marzec 2017):

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.13 14:59:35

Mam nadzieję, że to wariactwo wreszcie się skończy, sam jestem nauczycielem i uważam, że taka forma protestu to pomyłka. Dzieci nie mogą płacić za nasze małe zarobki, też chciałbym więcej zarabiać, ale nie zgadzam się z tym, aby kosztem naszych uczniów żądać podwyżek. Wstyd mi za PEDAGOGÓW, którzy zostawili swoich uczniów w czasie egzaminów gimnazjalnych, bo to nie wina dzieci, że w kraju jest taka, a nie inna sytuacja i nie oni powinni się stresować czy testy odbędą się czy nie.

2019.04.12 12:47:12

Ludzie nie dajmy się zwariować.



Przecież to jest śmieszne... Zrobili strajk kosztem dzieci..egzaminy,maturzyści itd....



Jak można porównać ciężka pracę nauczyciela do górnika, pielęgniarki, pana na budowie...



Jeszcze mało tego żądają zapłaty za dni strajku....

2019.04.12 09:16:15

Wielki szacunek dla PRACOWNIKÓW szkoły w Celbowie, pracują. Wybrali dobro uczniów. Ukłony

2019.04.12 08:32:03

Duże Gratulacje dla Pani Dyrektor. Szkoła Specjalna w Pucku czeka na dzieci Niepełnosprawne od 08-04-2019 roku bramy są otwarte czekające na dzieci. Synek mój Albert chodzi codziennie do Szkoły, ma zapewnioną edukację, może inaczej ona wygląda, ale naprawdę przychodzi zadowolony, zadbany, z nowymi umiejętnościami.



Pani Dyrektor stanęła na wysoki poziomie , nie odczuwa się strajku, z uśmiechem Albert jest witany, pachnie przygotowującym się w kuchni obiadkiem. Nie popieram strajku, bo godzi on w dobro dzieci tym bardziej niepełnosprawnych, ale tutaj w Pucku w Szkole Specjalnej nawet nie idzie odczuć że jest strajk.



Duże Gratulacje dla Pani Dyrektor.



Mama Alberta Wiesława

2019.04.10 18:37:42

Współpracuje z nauczycielami najgorsza grupa zawodowa ciągle czegoś żądająca nie pamiętam aby byli zadowoleni z jakiegoś Ministra .Zawsze żle -zawsze mało -zawsze pretensje .My My jesteśmy wykształceni i wiemy lepiej

2019.04.10 12:06:27

My rodzice powinniśmy dążyć do tego , żeby ich zaczęto rozliczać z ich pracy, z ich osiągnięć, namawianie dzieci żeby nie zdawały rozrzedzenia, bo co nie udało się przekazać wiedzy. Kiedyś byli nauczyciele, którzy się starali dzieci miały wiedzę, teraz wszyscy mają KOREPETYCJE. Co by było gdyby od ich łóżek w szpitalu by odeszli lekarze i pielęgniarki. Jesteście zdrajcami nauczyciele!!!!!!!!

2019.04.10 11:51:02

W DUPACH im się poprzewracało!

Może tak wszyscy zaczniemy strajkować?

Bo my chcemy, my rządamy?

Co to za ględzenie?(cytat tuska z czasów kiedy to on sprawował władzę w kraju)

W krajach, o których się mówi że są bardziej demokratyczne jak np.Francja

wojsko i policja już by to towarzystwo pochodziła!

Ciężko pracujący ludzie nie mają wyjścia i codziennie rano wstają do pracy aby jeden z drugim mieli gdzie kupić, czym dojechać itd.

Może też powinni zacząć spędzić,kto ich wysłucha?

WSTYD!!!

2019.04.10 11:40:35

Żal że wykorzystano dzieci w tym strajku, żal że pieniądze przeważyły nad dobrem dziecka. Pan Broniarz dostanie intratne stanowisko,Wy stracicie bardzo dużo. Mam pytanie do NAUCZYCIELI: Dlaczego nie strajkowaliscie kiedy obniżano poziom nauczania?

2019.04.09 22:14:55

Tak. Mój szef już ma dość tego, że muszę brać urlop, bo szkoła ma wolne. Pracuję od poniedziałku do piątku. 7-15. A gdzie urlop wakacyjny?

2019.04.09 22:04:47

Jak użeraja? Obowiązkiem dziecka jest uczeszczanie do szkoły. Facet co Ty piszesz? Nauczyciel też pobiera 500 plus na dzieci. Masz dzieci? W szkole? Wiesz ile jest wolnego? Po za wakacjami i feriami. Ja niestety tyle wolnego nie dostanę i muszę pracować. Szef mi nie da wolnego, bo strajkuja. Same dziecko nie może być w domu 9 godzin.

2019.04.09 21:23:45

Zdumiewające - wypowiadających się o strajku oburza fakt, że nauczyciele chcą zapłaty za pracę i strajkują w czasie pracy. Pewnie - niech użerają się z waszymi dziećmi za darmo, skoro wy na to nie macie sil ani ochoty. Najlepiej sami zajmijmy się swoimi przeuroczymi pociechami - przecież państwo nam płaci 500 . I o jaką kasę chodzi nauczycielom - ja chyba lepiej zarabiam pracując przez 2 miesiące

przez wakacje (pewnie każdy z was lepiej zarabia).

2019.04.09 20:47:28

Wstyd i hańba. Nauczyciele wzięli dzieci za zakładników. Chodzi im tylko o kasę, nie o dobro dzieci czy poziom nauczania. Przestałem ich szanować.

2019.04.09 17:05:39

Jak tak można wykorzystywać dzieci do strajku. To są Pedagodzy ? Wstrzymać nauczycielom pensje, niech docenią co mają. Nie podoba się do łopaty za średnią najniższa krajowa. Za co im jeszcze płacić za to że strajkują. Dzieci w domu pytają czy już wakacje dla czego nie dostali świadectw.

2019.04.09 15:17:25

Rodzice zostali z dziećmi w domu nie dlatego, że popierają strajk! Wiele rodziców nie wie, co znów zrobić gdy szkoła ma wolne a rodzic od pon do pt musi pracować. Nie wszyscy mają dziadków czy ciocie, gdzie mogą w takich sytuacjach ulokować swoje dzieci. Rodzicom nikt nie da wolnego, bo nauczyciele strajkują. Rodzic musi kombinować żeby pracować. Urlop potrzebny na okres wakacji. Za bezpłatny... Kto nam zapłaci. I to gadanie, że rodzice robią karierę i dzieci oddają do szkoły i nauczyciele muszą się zajmować... Śmieszne. W tych czasach trzeba pracować. Min 8 godz dziennie. Nauczyciele pracujecie? To pracujecie i pozwólcie nam pracować. My min 40 godz tyg. 15 minut przerwy. Za najniższą krajowa! Często po studiach. Chcę też rok na po ratowanie zdrowia i pensje niższa w wakacje a wolne. Bynajmniej będę mogła je spędzić z dziećmi i odpocząć.

2019.04.09 14:13:07

Powinni wszystkich strajkujących wywalić na bruk,bo chyba w głowach im się pomieszało,za dobrze mają!!Jeszcze żeby było im za co płacić,myślą tylko o sobie- dzieci mają gdzieś-jeszcze mają czelność nazywa siebie pedagogami!!!!Zadufane w sobie DARMOZJADY!!!!WSTYDŹCIE SIĘ!!!!Zróbcie rachunek sumienia jakim nauczycielem jestem,wtedy strajkujcie!Rząd powinien wam zaproponować godzinną stawkę i 26 dni urlopu płatnego w roku,nie jesteście świętymi krowami!!!

2019.04.09 10:06:34

Ja popieram strajkujących. Rzekome podwyżki sprzed roku otrzymali dopiero teraz za marzec gdy zapowiedzieli strajk. Ich strajk ma wpływ głównie na nas jako rodziców, a nie na dzieci. Im to raczej na rękę.

Pracownik u prywaciarza może iść i poprosić o podwyżkę. Nauczyciel nie ma gdzie pójść.

Dlaczego w turystyce, handlu, budowlance pracuje tyle osób z Ukrainy? Bo praca jest tańsza i nikt nie chce pracować za kwoty poniżej 3000 zł na rękę. Czy chcecie aby Wasze dzieci teraz uczyli obcokrajowcy np. języka polskiego? To pytanie do tych, którzy uważają, że jak im się nie podoba to niech zmienią pracę. Nauczyciele są niedoceniani głównie przez przekonanie, że skoro mało się zarabia to praca jest nic nie warta. To dlaczego nie wszyscy pójdą do pracy w szkole skoro jest tak super... mało godzin pracy, itp. Skoro jest tak pięknie to dlaczego nikt nie pcha się do tego zawodu?

Obecna sytuacja ujawniła tylko to, że rodzice traktują szkoły i nauczycieli jako tanie nianie. Szkoda, bo to dzięki nim niektórzy z nas mają dobre wykształcenie, potrafili nas zachęcić do tego by nam się chciało coś osiągnąć, a teraz najlepiej ich zdeptać. Wstyd.

Nauczyciele zasługują na więcej!!!

2019.04.09 02:17:50

Piszecie jakby rodzice popierali strajk

Wychowawczyni mojej córki na zebraniu rodziców aż wpadła w furie gdy zapytałem się o dni w których będą egzaminy czy będą strajkować.

Myślałem że mnie i obecnych rodziców poprostu wyrzuci że szkoły

Na koniec powiedziała pani z angielskiego że będzie w szkole i nie wpusci dzieci na teren szkoły- no niestety my rodzice bylismy zastraszeni ze juz nie podejmowalismy dalszej dyskusji.

Wielki strajk nauczycieli !!!! :) w gminie Władysławowo burmistrz obiecał nauczycielom że zapłaci za strajk jeśli będą na terenie szkoły 8 godzin to zaplaci za dniowke

No oczywiście z rana po samochodach było widać że jest komplet nauczycieli co ciekawe nie byli 8 godzin lecz po 4 godzinach parking był już pusty . Chyba naciągane mają już we krwi

2019.04.08 22:21:10

8x80 = 640 godzin średnio rocznie pracuje nauczyciel, 12x2800 = 32 600 zł zarabia średnio na rękę rocznie co daje około 50zł na godzinę na rękę. Warunki pracy idealne temp pow 18 stopni, co 45 min przerwa. Pracownik fizyczny w okolicznych firmach pracuje około 2500 godz/rocznie zarabia 30 000 zł co na godzinę wynosi 12zł na rękę, warunki w zimie mróz, w lecie upał przerwa 15 min na dzień. Wniosek prosty chcecie nauczyciele dorobić weźcie się za robotę. Macie około 1800 godzin rocznie do zagospodarowania.

2019.04.08 22:04:19

To że nie puściliśmy dziecko do szkoły nie oznacza że popieramy strajk nauczycieli. Proszę sobie nie wycierać g... rodzicami