Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studio Bałtyckie #13: Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni | WIDEO

P.
Studio Bałtyckie #13: Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni
Studio Bałtyckie #13: Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni Piotr Niemkiewicz
Studio Bałtyckie #13: naszym gościem był Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni. Z włodarzem półwyspowej gminy m.in. o przyszłości jastarnickiego muzeum, plażowym podatku, klubie PKS Jastarnia, ścieżce rowerowej i granicy Polski, która przebiegała przez Półwysep Helski.

wideo: Bałtycka TV

Studio Bałtyckie #13: naszym gościem był Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni, z którym rozmawialiśmy m.in. przyszłości Muzeum Rybackiego Pod Strzechą. Przypomnijmy, że w tym roku zmarł jego twórca i opiekun Juliusz Struck. Czy prywatna placówka mocno związana z lokalnym folklorem będzie dalej istniała? Czy jej los jest zagrożony?
- Na szczęście dzieło zostało przekazane dzieciom - mówi Tyberiusz Narkowicz.

Wśród nich jest m.in. Jacek Struck, który prowadzi warsztat szkutniczy. Ten w rozmowie z burmistrzem zapewnił, że zaopiekuje się muzeum, które stanie się skansenem szkutnictwa. I ma zamiar także je rozwijać - co jest dobrą wiadomością.
- Na pewno Jastarnia Bór wiele by straciła bez muzeum - przyznaje burmistrz Narkowicz. - To jest jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Jastarni.

ZOBACZ TEŻ:

Podczas pobytu w półwyspowej gminie trzeba też odwiedzić plaże, z których słynie Jastarnia. Są piękne, ale też drogie, bo samorząd płaci za nie duży podatek.
- Kika lat temu występowałem w tej sprawie do jednego z wojewodów - mówi Tyberiusz Narkowicz. - Obciążenia, które są na nas nakładane są nadmierne i do tego nierównomiernie rozkładane na gminy.

Tu problematyczne - bo mocno zróżnicowane - są też wysokości stawek dzierżawnych za plaże ustalane w zależności od obszaru jurysdykcji konkretnego Urzędu Morskiego. Dochodzi też do tego, że ten sam urząd potrafi dwóm sąsiadującym gminom ustalić dwie różne wysokości opłat.
- Władysławowo płaci np. 20 procent wartości zawartych umów, Jastarnia 30 - wylicza gość Studia Bałtyckiego. - A jeszcze odprowadzamy od nich 23 proc. podatku VAT, czyli z tego co zarobimy oddajemy do Skarbu Państwa ponad połowę. Moim zdaniem jest to nieuzasadnione.

Temat nierównych dzierżaw samorządowcy powiatu puckiego zainteresowali nowego wojewodę Dariusza Drelicha oraz Związek Miast i Gmin Morskich.

Jastarnia od czerwca 2016 ma też nową sportową atrakcję - trawiaste boisko, na którym przed Euro 2016 trenowała piłkarska kadra Polski. To żyje już swoim życiem, a na jego murawie rozgrywane są m.in. liczne turnieje w których udział bierze PKS Jastarnia - lokalny klub zrzeszający ponad 30 młodych futbolistów i futbolistek.
- W Jastarni postawiliśmy na dzieci - przyznaje burmistrz. - Od czasu budowy nowego boiska przybyło piętnaścioro zawodników. Cieszy to, że do sportu garną się dzieci i ich rodzice.

Boisko kadrowiczów przeszło niedawno rekultywację i jest utrzymywane w odpowiedniej kondycji, jak przystało na chlubę miasta. A zagrać może na nim każdy - wystarczy wyłożyć 70 zł za godzinę.
- Zapraszam! - zachęca Tyberiusz Narkowicz.

Ścieżka rowerowa przebiegająca przez gminę Jastarnia od lat budzi potężne emocje. Głównie za sprawą tego, że - jak chcą rowerowi puryści - jej nie ma. Najgorszy odcinek to Jurata, gdzie trasę dla cyklistów poprowadzono chodnikiem i między drzewami. Gość Studia Bałtyckiego, przypomniał, że na terenie ziemi puckiej liderem tej inwestycji - czyli gminą odpowiedzialną za całość prac - jest gmina Puck. Ale to każda gmina sama musi zadbać o swój odcinek.
- Do bodajże 9 stycznia musimy złożyć wniosek o uzyskanie środków unijnych - przypomina burmistrz. - Finiszujemy i liczę na to, że wszystkie nasze projekty w konkursie przejdą.

W Jastarni liczą, że aplikowanie do strategicznego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego powinno zakończyć się sukcesem. Kiedy realizacja? Najprawdopodobniej lata 2017-18. W Juracie wówczas pojawi się trasa nad samą Zatoką Pucką prowadząca w kierunku Helu. Odcinek do Jastarni - najstarszy - jeszcze poczeka.
- Po rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, a wcześniej z marszałkiem województwa odstąpiliśmy od projektowania, bo wykonać go ma Zarząd Dróg Wojewódzkich - wyjaśnia burmistrz Jastarni.

Poruszyliśmy też wątek historyczna Jastarnia - bo to właśnie koło tej miejscowości wydobyto z wody silnik Lublina R-VIII, maszyny która służyła w Morskim Dywizjonie Lotniczym. Samoloty przeniesiono z Pucka na półwysep na początku września, po tym jak Niemcy zbomardowali bazę MDL-otu w Pucku.

Serce hydroplanu na brzeg wyciągnięto właśnie w porcie Jastarnia.
- Wiele zdarzeń historycznych działo się na Półwyspie Helskim, i to nie tylko w 1939 roku - przypomina Tyberiusz Narkowicz. - Są też inne ciekawostki historyczne, także z wcześniejszych okresów.

Niewiele osób wie o tym, że przez półwysep przebiegała... granica Polski. Tak było w czasach po I Rozbiorze Polski i czasów Księstwa Warszawskiego.
- Materialne dowody historii są bardzo cenne, także ciesze się, że grupa pasjonatów zdecydowała się na wydobycie. Tym bardziej cieszę się, że działają coraz bardziej profesjonalnie - mówi burmistrz. - Dobrze się stało, że pan Mateusz Deling zwrócił się też o pomoc do miasta, niewielką w sumie, bo mieliśmy udostępnić jedynie dźwig, by wydobyty z dna silnik z fragmentem konstrukcji samolotu wyciągnąć na brzeg.

To nie pierwsza historyczna współpraca, bo Jastarnia pomagała też Grupie Rekonstrukcji 2. Morskiego Pułku Strzelców, której członkowie kopali transzeje przy jastarnickich bunkrach - Skansenie Fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia.
- Mamy trochę tych ciekawostek: ciężkie strony bojowe, lekkie schrony bojowe, schrony poniemieckie - wylicza burmistrz. - Ale na naszym terenie najbardziej staramy się uwidocznić rzeczy związane z polską tradycją, z obronnością Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto