Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teresa Remiszewska - jej ksiązka będzie wznowiona po 40 latach. Promocja w Pucku ARCHIWALNE FOTO

Mat. A. Remiszewskiego/TM
Teresa Remiszewska, żeglarka, instruktorka, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej oraz harcmistrz Związku była autorką publikacji “Z goryczy soli moja radość”. Książka zostanie wznowiona, a promocja wydawnictwa odbędzie się w Pucku.

Teresa Remiszewska i I Pucki Wieczór Morski

- W sobotę, 16 marca o godzinie 17 w restauracji “Na Molo” w Pucku (przy porcie jachtowym) odbędzie się I Pucki Wieczór Morski, kontynuacja tradycji podobnych imprez z Gdańska - informuje inicjator przedsięwzięwcia Andrzej Remiszewski.

W programie prezentacja książki Teresy Remiszewskiej “Z goryczy soli moja radość”, wznowionej po ponad 40 latach w wydaniu rozszerzonym.

W spotkaniu udział weźmie także redaktor Dorota Kobierowska-Dębiec, a fragmenty książki przeczyta Mira Urbaniak. Spotkaniu będzie towarzyszyć koncert zespołu szantowego “Kalesony oficera” (Maciej Kostecki z wnukami).

- Będzie można nabyć książkę, wraz z pamiątkowym stemplem zawierającym faksymile podpisu autorki - zapowiada Andrzej Remiszewski.

Teresa Remiszewska i jej młodość

Urodziła się 19 czerwca 1928 roku w Międzychodzie. Jako kilkumiesięczne niemowlę, wraz z rodzicami wyjechała się do szybko rozwijającej się Gdyni, gdzie jej ojciec Kazimierz był pracownikiem Banku Gospodarstwa Krajowego.

To w Gdyni, zaraz po wojnie, Teresa Remiszewska stawiała kroki w żeglarstwie. Studiowała psychologię na UJ, w Krakowie też poznała swojego męża, wraz z którym zamieszkała w Nowej Hucie. Po październiku 1956 powróciła do żeglarstwa, zdobywając kolejne szczeble wtajemniczenia, aż po stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

Równocześnie była działaczem żeglarskim i instruktorem młodzieży. Związała się także z żeglarstwem harcerskim, Harcerskim Ośrodkiem Morskim w Pucku.

Teresa Remiszewska - pierwsza dama Bałtyku

W roku 1970 Teresa Remiszewska odbyła jako pierwsza kobieta w Polsce i jedna z kilku pierwszych na świecie krótki samotny rejs po Bałtyku na jachcie „Zenit”. Rejs był sukcesem; przyniósł nagrodę Rejs Roku 1970, dziennikarze okrzyknęli ją Pierwszą Damą Bałtyku.

Niespodziewana popularność pozwoliła ujawnić prawdziwy cel: start w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy, imprezie, której ranga była wówczas równa olimpiadzie. Regaty odbyły się latem 1972, Teresa Remiszewska startowała na adaptowanym jachcie „Komodor”. Pani kapitan zdobyła uznanie Anglików i nagrodę „Za najlepszą pracę żeglarską”. Była wtedy jedna z kilku kobiet w historii, które przepłynęły samotnie ocean.

Owocem transatlantyckiego rejsu była książka „Z goryczy soli moja radość”, której dwa kolejne wydania cieszą się wielką popularnością.

Niestety niepowodzeniem zakończyła się próba uzyskania przez Teresę Remiszewską zgody władz na na pierwszy w historii samotny kobiecy rejs dookoła świata. - Dziś już wiemy, że przyczyną była nieufność „służb”, które prowadziły nieoficjalnie śledztwo - mówi Andrzej Remiszewski.

Teresa Remiszewska zmarła 2 marca 2002 roku i spoczęła na sopockim cmentarzu żegnana przez setki przyjaciół.

***

Krok od tragedii: staranował co miał po drodze i zatrzymał się przed sklepem

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi. Zobaczcie ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto