Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Andrzej Celarek, uczestnik Powstania Warszawskiego i miłośnik lotnictwa | ZDJĘCIA

Krzysiek Hoffmann
Śp. Andrzej Celarek (1920 - 2016)
Śp. Andrzej Celarek (1920 - 2016) Archiwum rodzinne, Piotr Niemkiewicz
Zmarł Andrzej Celarek pseudonim Sawa. W trakcie II Wojny Światowej był żołnierzem Armii Krajowej, uzyskał stopień kaprala podchorążego i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Z zamiłowania lotnik i rysownik. Honorowy Członek Stowarzyszenia Historycznego MDLot. Mieszkał w Chałupach. Odszedł w wieku 95 lat.

Ś.p. Andrzej Celarek zmarł 5 stycznia 2016 roku. Był jednym z najstarszych żołnierzy Powstania Warszawskiego żyjących na Wybrzeżu. Jego pogrzeb odbył się w kościele pw. Św. Anny w Chałupach.

Urodził się w Krakowie 30 listopada 1920 roku. Dziesięć lat później, po śmierci ojca, Andrzej Celarek wraz ze swoją siostrą przeprowadził się do Warszawy. Tam szkolił się m.in. w Liceum Samochodowo - Lotniczym. Dzięki edukacji w tej szkole mógł połączyć swoje dwie pasje - lotnictwo i rysunek, który uwielbiał od dzieciństwa.

W czasie okupacji 1939 roku Andrzej Celarek wstąpił w szeregi Armi Krajowej. Tam jako kapral podchorąży o pseudonimie Sawa, w Batalionie Bałtyk brał udział w działaniach wojennych na Mokotowie podczas Powstania Warszawskiego. Podczas walki został ciężko ranny od wybuchu granatu przy ul. Puławskiej. Jednak i ten incydent nie zatrzymał go od udziału w obronie kraju. Po kapitulacji powstania, Andrzej Celarek dostał się do niemieckiej niewoli.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu. Tam pracował w Kurierze Wrocławskim na stanowisku dyrektora artystycznego. Spełniał się zawodowo - w końcu mógł rysować i realizować pasję. Miał też swoją stałą rubrykę w dzienniku - komiks Józku i Walerku. Później przeprowadził się nad morze. Na początku do Pucka, a później zadomowił się w Chałupach, które ukochał nad życie.

Andrzej Celarek do końca był związany z lotnictwem. Jest autorem kilku książek, m.in. "Bitwa o Zatokę Leyte", "Morski Dywizjon Lotniczy", czy "Sterowce w pierwszej wojnie światowej". Został mianowany honorowym członkiem Stowarzyszenia MDLot. Bywał częstym gościem w Muzeum MDLot Puck.

Odszedł w wieku 95 lat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto