Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Bolesław Bork, pisarz i wybitny dokumentalista z Rekowa Górnego | POŻEGNANIE

Krzysztof Hoffmann
Piotr Niemkiewicz
W wieku 94 lat zmarł Bolesław Bork, mieszkaniec Rekowa Górnego. Człowiek - encyklopedia jeśli chodzi o dorobek Kaszub. Wychował kilka pokoleń nauczycieli, a jego wielka pasja do historii pomogła w stworzeniu monografii kilku miejscowości z powiatu puckiego i wejherowskiego. Dziś teksty autorstwa Bolesława Borka znajdują się w podręcznikach do języka kaszubskiego.

Bolesław Bork urodził się 9 kwietnia 1923 roku w Zbychowie, a ostatnie lata swojego życia spędził w Rekowie Górnym. W kaszubskim środowisku kulturalnym był rozpoznawalną postacią. Szczególnie mocno związał się z powiatem wejherowskim i puckim.

Po wojnie postanowił wrócić do szkoły. Skończył Liceum Pedagogiczne w Gdańsku Oliwie, a później Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy. Dzięki pedagogicznemu wykształceniu kierował szkołami w Koleczkowie, Chwaszczynie i Bojanie. Jego pasja do historii objawiała się w codziennym życiu. Nie dość wspomnieć, że z dużym zaangażowaniem pełnił funkcję opiekuna społecznego cmentarza wojennego w Bojanie i obelisku poświęconego pamięci partyzantów "Gryfa Pomorskiego" poległych w walce nad Ślęzą.

Jako zapalony poszukiwacz przeszłości z wielką pasją i kronikarskim zacięciem dokumentował kolejne historyczne zapisy m.in. o Rekowie Górnym. Dzięki jego inicjatywie i dobrej współpracy z OKSiT w gminie Puck powstało pierwsze wydanie Zeszytów Gminy Puck, które poświęcone były właśnie wsi, która w 2017 roku została uznana przez Czytelników Dziennika BałtyckiegoSołectwem Pomorza. Bolesław Bork opowiadał o Rekowie z wielkim sentymentem i dokładnością.

ZOBACZ TEŻ:

Spod jego pióra wyszły m.in. Nad Ślężą: Zarys walk Kaszubów lesockich, Ścieżki bezdroża i drogi. wspomnienia i opowiadania z lat 1930–1970; historia, kultura i zwyczaje kaszubskiej wsi, czy Legendy Ziemi Wejherowskiej. Òpòwiednie Wejrowsczi Zemi.

Niektóre opowiadania autorstwa Bolesława Borka znajdują się na liście lektur programu nauczania języka kaszubskiego w szkołach podstawowych. Jego zasługi dla regionu były często doceniane przez władze samorządowe.

Pogrzeb odbędzie się w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Rekowie Dolnym w piątek 24 listopada o godz. 13.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto