Dodaj zdjęcie profilowe

avatarWładysław Szarski

Puck
Od lat zakochany w Helu zacząłem w 1997 roku tworzenie strony WWW o Helu – http://hel.edu.pl W tym czasie pisałem także do periodyku helskiego – „Helska Bliza” – można poczytać na http://hel.edu.pl/publikacje W 2005 r. zostałem zaproszony do zespołu tworzącego nowe, helskie Muzeum Obrony Wybrzeża i pracuję tam, bezetatowo do dziś. Jestem niepoprawnym romantykiem, jestem dumny z tego że jestem Polakiem i staram się przybliżyć, przypomnieć i ciekawie pokazać historię polskiego Wybrzeża.

Ojczyzna i Patriotyzm

2014-01-21 13:59:27

Z okazji trwającego plebiscytu na „Patriotycznie Zakręconych” warto sobie postawić pytania:

Co to jest ta Ojczyzna? – a także: Czym jest Patriotyzm? – czyli miłość do niej…
• Ojczyzna to nie tylko ziemia na której się urodziliśmy,
• Nie tylko przywiązanie do symboli orła i biało-czerwonego sztandaru,
• Nie tylko nasi sąsiedzi i współmieszkańcy mówiący naszym językiem,
• Nie tylko pamięć historii- jej wydarzeń i jej postaci.
Ojczyzna to dopiero wszystkie te elementy razem.

Patriotyzm jest nie tylko w słowach, hasłach i krzykliwych czynach, ale w prawdziwej miłości do Ojczyzny, w prawdziwym szacunku dla niej.
Więcej patriotyzmu niż na jakichkolwiek lekcjach można przekazać własnym przykładem.

Jest takie piękne stwierdzenie, że patriotyzmu uczymy się na kolanach matek.
Kiedyś, każde dziecko znało na pamięć wierszyk:
Kto ty jesteś – Polak mały…
Jaki znak twój – Orzeł Biały…

Taki prościutki wierszyk był właśnie świetną lekcją patriotyzmu.

Taką lekcją patriotyzmu jest szacunek dla polskich barw narodowych, jest wywieszanie polskiego sztandaru dla demonstrowania „Jestem Polakiem!”
Jest to szanowanie polskiego herbu – Orła Białego, jest to nawyk wspólnego śpiewania hymnu polskiego.


Jak mówił Marszałek Józef Piłsudski:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Historia – to życie i wspomnienia naszych przodków. W naszej historii możemy szukać sensu życia - bo jak mówią słowa znanej piosenki:
„Szanujmy wspomnienia, smakujmy ich treść, nauczmy się je cenić, bo warto coś mieć gdy zbliży się nasz fin de siecle” (– czyli schyłek naszej ery)

Obecnie rodzice nie mają czasu, a czasami wręcz wstydzą się mówić z dziećmi o patriotyzmie i historii własnej Ojczyzny. To robi wielkie i niepowetowane straty....

Patriotyzm to także umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka.

Niezbędne w patriotyzmie jest posiadanie autorytetów moralnych – osób które szanujemy i cenimy.
Niestety dzisiejsza publicystyka stara się zniszczyć i zohydzić dla sensacji każdy autorytet. Tych autorytetów do których moglibyśmy się odwołać brakuje nam coraz bardziej - cierpi na tym zarówno nasza polityka jak i życie prywatne.

W czasie dramatu – umiemy się pięknie zjednoczyć – w czasie pokoju stajemy się dla siebie wrogami.
Jak pisał w latach niewoli znany polski dziennikarz i dramaturg Stefan Krzywoszewski „– Nigdy, Ojczyzno moja Polak nie kochał Cię namiętniej, jak w tych straszliwych czasach!”

Wtedy, prześladowanie wzmacniało opór i hartowało wolę – ale nie możemy przecież tęsknić do prześladowania - aby dopiero wtedy uzewnętrznić swój patriotyzm.

Zaprzeczeniem patriotyzmu jest wprowadzanie między obywatelami naszego kraju podziałów z jakichkolwiek względów, dzielenie nas na gorszych i lepszych Polaków, szerzenie nienawiści do rodaków wspólnie z nami żyjących – bo np. mają inne poglądy…

Wynaturzeniem patriotyzmu jest skrajny nacjonalizm - bo odwołuje się do przemocy a nie do miłości..

My Polacy mamy często skłonność narzekania dosłownie na wszystko.
Ta cecha jest bardzo negatywnie postrzegana przez odwiedzających nas cudzoziemców, którzy o wiele częściej niż my umieją się cieszyć życiem, uśmiechać i okazywać publicznie pogodę ducha.

Patriotyzm jest miłością – a więc z natury rzeczy powinien być pogodny i pozbawiony nienawiści. Spróbujmy tego i my – to naprawdę nie boli!
Bądźmy razem ze sobą – a nie obok siebie!


Pamiętajmy, że nie możemy w żaden sposób przecenić wspaniałego daru dla naszej ojczyzny – WOLNOŚCI, która trwa już najdłużej w naszej całej historii – postarajmy się więc spojrzeć pogodniej na naszą kochaną Ojczyznę – i tę najmniejszą: rodzinę, i tę większą: Hel, i tę która łączy nas wszystkich: całą Polskę.

W opisanym przeze mnie w poprzednim artykule, nowo zatwierdzonym logo Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, podkreślam POLSKICH Sił Zbrojnych, NASZEJ armii! - o patriotyzmie całkowicie zapomniano.
Szokiem i skandalem jest tam dla mnie całkowite pominięcie symboli, o które przez lata walczyli nasi przodkowie, za które przelewali krew i oddawali życie – polskich biało-czerwonych barw i ukoronowanego, Polskiego Orła. Zlekceważono wielosetletnie tradycje, zlekceważono przywiązanie Polaków do ich patriotycznych symboli, stracono świetną okazję pokazania patriotyzmu w praktyce.

Przeciwstawnym, świetnym przykładem patriotyzmu w praktyce - jest powrót pięknych POLSKICH ORŁÓW na fasadę Dworca Morskiego w Gdyni. Brawo!

Zapraszam wszystkich, którzy pamiętają o trwającym plebiscycie, którzy nie załamują się spadkami, którzy wiedzą, że każdy głos się liczy, którzy głosują w dzień i w nocy!
Zapraszam na www.hel.edu.pl. po link do głosowania i informacje o mnie.

Jesteś na profilu Władysław Szarski - stronie mieszkańca miasta Puck. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj