17. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Pucku: na Starym Rynku można podziwiać obrazy, które stworzyli tegoroczni uczestnicy | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wielki finał i wernisaż związany z 17. edycją Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Pucku ma miejsce w piątek, 4 września 2020 na Starym Rynku. Odwiedzający mogą podziwiać dzieła, które stworzyli artyści lokalni i zagraniczni. Wśród nich znajduje się obraz generała Hallera, który namalowała Aleksandra Kaźmierczak-Stępień ze Swarzewa.

Pandemia koronawriusa w powiecie puckim nie przeszkodziła malarzom spotkać się w ramach 17. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Pucku, choć tegoroczna edycja została przez to nieco okrojona.

Artyści z Polski i zagranicy na zaproszenie Krystyny Buczkowskiej spędzają razem czas, przelewając swoją wenę na płótna, a później pokazują swoją twórczość na wystawie w Pucku.

- W tym roku robimy już 17. Międzynarodową edycję Spotkań Artystycznych, jednakże ze względu na pandemię koronawirusa, bierze w niej udział mniej artystów - mówi Krystyna Buczkowska, pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Pucku. - Nie mogli przyjechać artyści z Białorusi, Rosji i Niemiec, ale są artystki z Londynu i ze Szwajcarii, a także z Polski, m.in. z Cieszyna - miasta partnerskiego z Puckiem.

Wystawa prac wieńczących 16. edycję Międzynarodowych Spotkań...

Między Narodowe Spotkania Artystyczne w Pucku polegają na spotkaniach i tworzeniu dzieł sztuki.

- Mamy wieczory autorskie, na których artyści prezentują swoją twórczość i opowiadają o swoich dokonaniach, mile spędzają czas - tłumaczy Krystyna Buczkowska. - Organizujemy im wycieczki, by zapoznali się z naszym regionem i ze sztuką kaszubską, dzisiaj mamy wystawę, na której prezentujemy pracę, jutro jedziemy do Sopotu, gdzie chcemy obejrzeć wystawy artystyczne.

Był też czas rozrywki, gdy na pokład swojej jednostki "Star One" z Pucka w rejs po Zatoce Puckiej artystów zabrał Adam Otrompka. Wyprawa na wodzie to od lat stały program malarskich spotkań - i przy okazji forma wspierania artystów, którzy odwiedzają powiat pucki.

17. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych kończy się w niedzielę, 6 września 2020, a wystawa na rynku dzisiaj (4 września 2020). Kto nie może dzisiaj wybrać się na Stary Rynek w Pucku i obejrzeć dzieł inspirowanych ziemią pucką, będzie mógł zobaczyć wybrane dzieła sztuki nieco później. Gdzie i kiedy?

- Jeżeli ktoś dzisiaj nie zobaczy naszych prac na Starym Rynku, to jeszcze jest szansa, żeby zobaczyć naszą wystawę w Puck Glas, w galerii, na piętrze - mówi Krystyna Buczkowska. - Zapraszamy, nasza wystawa będzie czynna do końca września 2020.

Prace, które powstały w Pucku, będzie można oczywiście kupić. Część z nich schodzi na pniu.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Pucku organizowane są dzięki współpracy: Krystyny Buczkowskiej, puckiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich Przyjaciele oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku.

Wideo

Dodaj ogłoszenie