24. Festyn Kaszubski na Szperku w Rewie: tradycji stało się zadość. Dobre humory i jeszcze lepsza zabawa królowały w gminie Kosakowo

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
W niedzielę, 15 sierpnia 2021 działo się w gminie Kosakowo - a konkretnie na 24. Festynie Kaszubskim na Szperku w Rewie, gdzie tradycji stało się zadość! Liczne występy twórców ludowych, konkursy, kuchnia kaszubska i mnóstwo stoisk głównie z kaszubskimi produktami przyświecały tej imprezie pod patronatem wójta gminy Kosakowo i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Dębogóze-Kosakowo.

24. Festyn Kaszubski na Szperku w Rewie: przemarsz i msza św.

Kaszubski festyn w Rewie rozpoczął się od przemarszu ulicami wsi i uroczystej mszy świętej, którą odprawili: kanclerz Archidiecezji Gdańskiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie ks. kan. Rafał Dettlaff; proboszcz w parafii Św. Rocha w Rewie ks. prałat Michał Oksiuta; proboszcz parafii Św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie ks. kan. Jan Grzelak.

- Atmosfera (pomimo porywistego wiatru) wspaniała, a turyści nie kryli radości z naszego przemarszu przez całą Rewę - mówi Anna Wojtunik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Puckiego.

A po mszy św., rozpoczął się festyn, na którym goście (samorządowcy i mieszkańcy z powiatu puckiego, a także turyści) mogli się przednio bawić. Liczne stoiska z kaszubskimi wyrobami, kaszubskie jedzenie, występy, konkursy, a także zwykłe, lecz pełne humoru rozmowy nadawały prawdziwie kaszubskiej atmosfery.

24. Festyn Kaszubski na Szperku w Rewie: scena pełna niespodzianek.

Na rewskiej scenie, na dobry początek Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo rozruszała gości, a zespół Kosakowianie muzycznie przybliżył kaszubskość ziemi puckiej. Podziwiano też koło taneczne „Dębogórskie Kwiatki”, wysłuchano recytacji kaszubskiej prozy i poezji w wykonaniu członkiń zespołu Jantarki - Julity Wicy i Julii Dziemińskiej oraz solo zaśpiewały Agata Szefka i Oliwia Kreft. Na koniec na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru: Weronika Korthals-Tartas wraz z zespołem. Całości pilnował i konferansjerował Piotr Lessnau.

24. Festyn Kaszubski na Szperku w Rewie: tradycji stało się ...

Liczne konkursy z nagrodami jeszcze bardziej podkręciły atmosferę tradycji, zabawy i zdrowej konkurencji. Wiemy już, kto posiada tytuł Króla Stolema zdobyty w rzucie głazem ważącym 10,4 kg.

- Podczas 24. Festynu Kaszubskiego na Szperku w Rewie, w konkurencji rzutu głazem, wzięło udział 12. uczestników - mówi Danuta Tocke, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Dębogóze-Kosakowo. - Tegorocznym zwycięzcą i zdobywcąą tytułu Króla Stolema został Karol Gębski.

Tradycyjna i budząca emocje konkurencja o tytuł Króla Stolema w Rewie: podium.

  1. Karol Gębski - 9,80 m
  2. Maciej Gębski - 8,40 m
  3. Paweł Gębski - 7,55 m

- 24. Festyn Kaszubski za nami. Tradycyjnie największe podziękowania dla Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Dębogóze-Kosakowo za wspaniałe przygotowanie uroczystości - podsumowuje wójt gminy Kosakowo Marcin Majek. - Szperk w Rewie przyciągnął wielu mieszkańców oraz turystów. W przyszłym roku zapraszamy na 25. Festyn Kaszubski.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony Xr-55X90S

4 249,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q77B

6 495,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung UE50AU7192

1 999,00 zł

kup najtaniej

Sony

Sony KD-32W800

1 359,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 65PUS7556

2 577,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie