Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AKTUALIZACJA: Sinice w Bałtyku. Zakaz kąpieli m.in. w gminie Krokowa i gminie Władysławowo | LISTA KĄPIELISK

Krzysztof Hoffmann
Na plażach siedmiu miejscowości powiatu puckiego powiewa czerwona flaga zakazująca kąpieli. To efekt decyzji sanepidu w Pucku wynikający z pojawienia się sinic. W gminie Władysławowo jak na razie się nie wypluskamy. Gdzie dokładnie pojawiło się zagrożenie?

AKTUALIZACJA, środa 18.07.2018 r., godz. 16

Pucki sanepid wydał kolejne informacje o zamknięciu kąpielisk w związku z obecnością w wodzie sinic. Już teraz woda we wszystkich 14. punktach w gminie Władysławowo nie jest zdatna do kąpieli. Do puli dołączyły:

Chałupy (wejście nr 22),
Władysławowo (wejście na plażę nr 3 - odcinek Półwysep Helski, ul. Starowiejska).

***

Sinice idą od zachodu. Ich zakwit poskutkował ostrzeżeniami i wreszcie zakazem kąpieli najpierw w gminie Krokowa. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku w poniedziałek 16.07.2018 wydała oświadczenie o tym, że woda nie jest zdatna do kąpieli w dwóch miejscach. Chodzi o kąpielisko w Dębkach (wejście nr 19) oraz Karwieńskich Błotach Drugich (wejście nr 11).

ZOBACZ TEŻ: Bałtyk wyrzuca białe bryły na helski brzeg. Jest się czego bać? | ZDJĘCIA

Dzień później badanie zostało przeprowadzone na sąsiednich plażach gminy Władysławowo. Tutaj na nieszczęście wypoczywających turystów także wykryto bakterie. Informacja dotyczy aż 13 z 14 kąpielisk. W najgorszej sytuacji jest samo Władysławowo. Tutaj sanepid wyłączył z kąpieli 4 z 5 dostępnych miejsc do wodnego odpoczynku. Czerwona flaga zawisła w:

Karwi (wejście nr 43 i 45),
Ostrowie (wejście nr 35),
Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23 i 25),
Chłapowie (wejścia nr 12 i 13).
Władysławowie (wejścia nr 4, 6, 9 i 10).

Zakazy kąpieli potrwają aż do odwołania. Inspektorzy sanepidu z Pucka w wydanym dokumencie nakazują podjęcie działań dla ochrony zdrowia poprzez rozpowszechnienie informacji. Administrator kąpieliska musi też odpowiednio oznaczyć zagrożone miejsce. Nie dostosowanie się do zaleceń może słono kosztować gminy. Grzywna wyniesie do 50 tys złotych.

Skąd sinice w powiecie puckim? Pojawienie się tych roślin w Bałtyku to efekt sprzyjających warunków do ich rozkwitu. Niektóre ich szczepy wydzielają trujące substancje. Zielone kożuchy unoszące się na powierzchni mogą powodować u ludzi m.in. bóle brzucha, kaszel, czy nudności. W ekstremalnych przypadkach kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć się zawrotami głowy, zmianami skórnymi, a nawet zapaleniem płuc.


Sinice w Zatoce Gdańskiej (2016):

źródło: Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto