Aktualne zasady i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Co należy wiedzieć, by ustrzec się mandatu? | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
st. sierż. Ewa Bresińska
Epidemia koronawirusa nadal panuje, choć łatwo o niej zapomnieć podczas wakacyjne beztroski. Wszyscy, bezwzględnie powinni stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń. - Bądź odpowiedzialny, każdy ma wpływ na bezpieczeństwo - przypominają mundurowi z KPP w Pucku. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady walki z koronawirusem.

- Zasłaniajmy usta i nos w przestrzeniach zamkniętych, nie gromadźmy się, dbajmy o zachowanie dystansu społecznego co najmniej półtora metra, zadbajmy o siebie i innych - mówi st. sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Nie zapominajmy, że wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę życia i zdrowia.

Walka z koronawirusem nadal trwa. Naukowcy pracują nad szczepionką i lekarstwami, które miałyby pomóc w zwalczeniu niebezpieczeństw panującej pandemii. Jednakże do tego czasu, dla wspólnego bezpieczeństwa wszyscy powinni przestrzegać przepisów związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-COV-19.

- Ograniczenia dalej obowiązują, a zniesienie części obostrzeń związanych z epidemią nikogo nie zwalnia z przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów - mówi st. sierż. Ewa Bresińska.

Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, których należy się trzymać.

  • Należy utrzymać odległość min. 1,5 metra od innych w trakcie przemieszczania się. Istnieje obowiązek utrzymania co najmniej 1.5-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie, osoby, które zasłaniają usta i nos.
  • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Na czym polega? Usta i nos należy zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie ma się możliwości zachowania 1,5 m odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba obowiązkowo nosić m.in.: w autobusie, tramwaju i pociągu; w samochodzie osobowym, jeśli jedzie się z kimś, z kim się nie mieszka na co dzień; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i szkole, na uczelni; w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W restauracji lub barze przy stole podczas jedzenia lub picia; w pracy, jeśli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów); podczas przebywania w lesie; podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS).

Powyższe zasady obowiązują do odwołania. Co ważne i warto wiedzieć? Zasadniczo zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe, ale z obowiązku tego zwolnione są osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

- Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej - informuje st. sierż. Ewa Bresińska. - Po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

Szczepienia 16- i 17-latków coraz bliżej

Wideo

Dodaj ogłoszenie