Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie. Po roku przerwy uhonorowali m.in. komandora Ignacego Glozę | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Po roku przerwy pojawiły się kolejne tablice na Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza. W Rewie pod krzyżem, u nasady szperka uhonorowano cztery osoby, związane m.in. z gminą Kosakowo. To: kmdr Ignacy Gloza, kmdr Roman Francki, ks. gen. bryg. Józef Wrycza, kpt. ż. w. Zbigniew Deyczakowski.

Cztery nowe tablice pamiątkowe pojawiły się w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie. To sposób samorządu gminy Kosakowo i i mieszkańców na to, by w wyjątkowym miejscu - u nasady rewskiego półwyspu - honorować ludzi, którzy pokochali morze.

- Ideą Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. marszałka Józefa Piłsudskiego jest upamiętniania co roku osób, które w sposób istotny zasłużyły się, w skrócie mówiąc, dla naszego morza, czyli były związane czy to z jednostkami wojskowymi, czy z gospodarską morską, czy uczelniami wojskowymi, które w sposób aktywny działały na rzecz tego, aby Polska w sposób bardziej bezpośredni utożsamiała się z naszym morzem - mówi wójt Marcin Majek.

Tegoroczna uroczystość szczególna była dla mieszkańców gminy Kosakowo, bo nazwisko jednego z jej zmarłych mieszkańców pojawiło się na spacerowym trakcie w Rewie. Kmdr dr hab. inż. Ignacy Gloza urodził się w Dębogórzu.

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza Rewa 2015

Aleja Zasłużonych Ludzi Morza Rewa. Kolejne odznaczenia i od...

Prof. Akademii Marynarki Wojennej służbę w AMW rozpoczął w 1996 r., był m.in. wiceprzewodniczącym Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Akustycznego oraz członkiem Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk.

Obok jego tablicy pojawiły się trzy kolejne nazwiska: kmdr Roman Francki, gen. bryg. ks. Józef Wrycza oraz kpt. żeglugi wielkiej Zbigniew Deyczakowski.

  • Kmdr Romaa Francki podczas II wojny światowej między innymi dowodził niszczycielem „Błyskawica”, po zakończeniu zmagań wojennych pozostał na emigracji.
  • Generał brygady Józef Wrycza był proboszczem Wojska Polskiego, legendarnym działaczem niepodległościowym na Pomorzu, przywódcą organizacji konspiracyjnych – Wojskowa Organizacja Niepodległościowa i Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”
  • Kpt. ż. w. Zbigniew Deyczakowski był jednym z pierwszych absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie. W czasie wojny pływał głównie na atlantyckim szlaku z zadaniem udziału w zaopatrywaniu Wielkiej Brytanii, dokąd przywoził m.in. uzbrojenie, czołgi, pojazdy wojskowe, samoloty. Za strącenie niemieckiego Junkersa Zbigniew Deyczakowski wraz z kompanami z rąk Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego otrzymał Krzyż Walecznych.

Morskie święto w Rewie było okazją do wręczenia odznaczeń. Za krzewienie tradycji morskiej Złotą Odznakę Szkoły Morskiej w Tczewie z rąk jedynego honorowego tczewianina z pierwszego rocznika Szkoły Morskiej kpt. ż. w. Daniela Dudy otrzymał wójt gminy Kosakowo.

Z kolei Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków odebrał podkomisarz Marcin Wittbrodt, komendant Komisariatu Policji w Kosakowie. Krzyż wręczyli Władysław Paciuch, prezes Związku Piłsudczyków okręgu Kaszubskiego w Kosakowie oraz profesor Daniel Duda.

Obaj panowie uhonorowali też gminę Kosakowo medalem za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odebrał go wójt Marcin Majek.

Tegoroczna Aleja w Rewie odbyła się po rocznej przerwie związanej z pandemicznymi ograniczeniami. W Kosakowie liczono bardzo na edycję 2020.

Trochę żałujemy, bo ubiegły rok był bardzo szczególny: mieliśmy 100-lecie zaślubin Polski z morzem, dodatkowo 100-lecie powstanie pierwszej polskiej floty handlowej. To szczególne tu Rewie, gdzie miała ona swoje początki. Natomiast w tym roku świętujemy ze zdwojoną siłą. Odsłoniliśmy trzy gwiazdy wybrane w zeszłym roku, jedną, która została wybrana w tym roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie