Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Areopag Etyczny 2016 w Pucku. Trudne rozmowy i windusurfing | ZDJĘCIA

P.
Areopag Etyczny 2016 w Pucku. Trudne rozmowy przyszłych lekarzy ze źle rokującymi pacjentami i windusurfing - tak wyglądają niecodzienne zajęcia organizowane w Puckim Hospicjum. Areopag Etyczny już po raz dziewiąty i pierwszy bez jego twórcy, ks. Jana Kaczkowskiego.

Areopag Etyczny 2016 - dzieło ks. Jana Kaczkowskiego - już po raz dziewiąty. W Pucku studenci medycyny uczą się przeprowadzać trudne rozmowy. Zajęcia, w których uczestniczą to coś więcej niż tylko teoretyczne wykłady.
- Warsztaty polegają na tym, że studenci uczestniczący w zajęciach wcielają się w rolę lekarzy, którzy muszą przekazać pacjentom informację o złym rokowaniu - tłumaczy Piotr Szeląg, wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw i współpomysłodawca Areopagu Etycznego.

W rolę pacjentów wcielają się aktorzy. Dotychczas na zaproszenie organizatorów do Pucka przyjechali m.in. Edyta Olszówka, Witold Dębicki oraz Magdalena Różańska. Od samego początku z zespołem są Martyna Kowalik i Szymon Nowak.

Z kolei wśród wykładowców na Areopagu Etycznym pojawili się m.in. prof. Jan Hartman, prof. Krystyna de Walden-Gałuszko oraz Jacek Santorski.

ZOBACZ TEŻ:

Jak zwraca uwagę Paweł Pustelnik, który koordynuje organizację Areopagu Etycznego, praktyka medyczna wskazuje, że dobre przekazywanie informacji ma olbrzymi wpływ na proces zdrowienia, lub w przypadku medycyny paliatywnej - na komfort odchodzenia.
- W praktyce, Areopag Etyczny to warsztaty z zakresu komunikacji i przekazywania informacji. Ćwiczenia z aktorami komentuje pracująca w Puckim Hospicjum psycholog Magdalena Mikulska oraz kierownik merytoryczny studiów psychoonkologicznych na Uniwersytecie SWPS dr Maria Rogiewicz. Studenci są oceniani pod względem merytorycznym, aby dzięki tej wiedzy poprawiać jakość komunikacji miedzy nimi jako przyszłymi lekarzami a pacjentami - dodaje wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw, który dotychczas realizował projekt wspólnie z ks. Janem Kaczkowskim.

Gdy twórca Puckiego Hospicjum zmarł w marcu 2016 roku Piotr Szeląg pozostał sam, choć nie zamierza przerywać warsztatów.
- Areopag odbywa się nadal i w przyszłym roku w związku z jubileuszem będzie mieć specjalny charakter - zapowiada już teraz Piotr Szeląg.

Pierwszy Areopag Etyczny odbył się w Chałupach, ale od kilku lat jest organizowany w Pucku. Oprócz warsztatów z dobrej komunikacji z pacjentem, areopagowicze uczestniczą w kursie windsurfingu, a wieczorami słuchają wykładów, na które zapraszani są specjaliści z zakresu komunikacji, opieki paliatywnej oraz bioetyki.

W tym tygodniu - sierpień 2016 - rozmawiali już między innymi z dr. Mariuszem Wirgą, psychiatrą i dyrektorem ds. medycznych Onkologii Psychospołecznej w Instytucie Onkologii im. Malcoma Todda w Centrum Medycznym Long Beach Memorial - Long Beach w Kalifornii.

Podczas pobytu w Pucku dr Wirga tłumaczył w jaki sposób wspierać zdrową nadzieję u końca życia, natomiast dr Zbigniew Żylicz, który prowadził hospicja w Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii mówił o dylematach nowoczesnej medycyny wobec zbliżającej się śmierci.

Anna Jochim-Labuda, prezes Puckiego Hospicjum zwraca uwagę na praktyczny wymiar puckich warsztatów:
- Doświadczamy w codziennej pracy hospicyjnej spotkań z chorymi, którzy mimo rozpoznania śmiertelnej choroby - prowadzeni przez lekarzy świadomych jak pozytywnie motywować pacjentów - żyją szczęśliwie wiele tygodni, miesięcy, lat, a czasem zdrowieją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto