Szymon Szadurski
Arka Gdynia SSA Facebook
Od porażki rozpoczęli dziś serię czterech sparingów podczas trwającego właśnie zgrupowania w Turcji piłkarze Arki Gdynia.

Żółto-niebiescy ulegli 0:1 (0:1) drużynie Sumqayıt FK, zajmującej obecnie czwarte miejsce w tabeli ekstraklasy Azerbejdżanu. Gdynianie zgodnie z przewidywaniami zagrali w pierwszej i drugiej połowie spotkania na dwie różne jedenastki. Dali zaskoczyć się rywalowi już po ośmiu minutach od pierwszego gwizdka sędziego. Pāvelsa Šteinborsa pokonał wówczas Amir Agajew.

Arkowcy najbardziej dogodną okazję do wyrównania mieli w 24 min. spotkania. Wtedy to po kombinacyjnym rozegraniu futbolówki między Marko Vejinovicem, a Fabianem Serrarensem piłka trafiła nawet do siatki. Arbiter liniowy dopatrzył się jednak pozycji spalonej zawodnika Arki.

Trzeba przyznać, że w dalszej części spotkania i po zmianie stron podopieczni trenera Aleksandara Rogica nie byli w stanie mocniej przycisnąć egzotycznego rywala. Mecz był wyrównany. Arkowcy nawet, gdy zbliżali się do pola karnego Azerów, to ich strzały były zazwyczaj blokowane przez obrońców.

Z drugiej strony warto przypomnieć, że najlepsza drużyna z azerskiej ligi, Qarabağ Ağdam, w całkiem niedalekiej przeszłości eliminowała z europejskich pucharów Wisłę Kraków i Piasta Gliwice. W przeciwieństwie do polskich zespołów dość regularnie występuje też w fazie grupowej Ligi Europy, bądź nawet Ligi Mistrzów. Dobitnie pokazuje to, że w obecnych realiach polskie zespoły nawet rywali z Azerbejdżanu nie mają prawa lekceważyć.

Gdynianie wystąpili dodatkowo bez Dawida Schirtladze, który po kontuzji trenuje indywidualnie oraz nowego nabytku, Nemanji Mihajlovica. Ten drugi po tym, jak ostatnio w ogóle nie grał w Heerenveen, nadrabia obecnie zaległości treningowe.

Arka: (I połowa) Steinbors - Olczyk, Maghoma, Marić, Marciniak - Deja - Antonik, Vejinović, Budziński, Jankowski - Serrarens.
(II połowa) Krzepisz - Zbozień, Danch, Helstrup, Wawszczyk - Kopczyński, Młyński, Nalepa, Marcus, Samanes - Siemaszko.