Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczny Przejazd w Pucku: kolejarze, SOK i pucka policja uczyli jak zachować bezpieczeństwo i gdzie szukać numerów ratunkowych | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Bezpieczny Przejazd w Pucku - akcję informacyjną prowadzili wspólnie; PKP, SOK oraz KPP Puck
Bezpieczny Przejazd w Pucku - akcję informacyjną prowadzili wspólnie; PKP, SOK oraz KPP Puck Piotr Niemkiewicz
Bezpieczny przejazd w Pucku, czyli apel kolejarzy i służb o odpowiednie zachowanie na przejazdach kolejowych. Tylko w czasie wakacji 2020 ponad 400 razy kierowcy uszkadzali rogatki. - Apele o bezpieczeństwo są potrzebne - przekonuje Przemysław Zieliński z PKP.

Bezpieczny Przejazd w Pucku był częścią ogólnopolskiej akcji, którą przedstawiciele PKP S. A. prowadzili w różnych miejscach kraju. Ambasadorzy Bezpieczeństwa, przy wsparciu lokalnych sił policji oraz Strażników Ochrony Kolei pojawili się też m.in. w Oświęcimiu, Lublinie, Łebie, Poznaniu.

- Kierowcy ignorują znak stop, czerwone światło i opuszczone rogatki. Nieostrożne zachowanie kierowców tylko przez wakacje doprowadziło do 410 przypadków uszkodzeń rogatek - komentuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Apele o bezpieczeństwo są potrzebne, dlatego Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeprowadzili 320 akcji na przejazdach kolejowo-drogowych i rozdali 39 tysięcy ulotek i materiałów edukacyjnych. „Bezpieczny piątek” minął półmetek.

W PKP podkreślają, że podnoszenie bezpieczeństwa to jeden z priorytetów ich działań. Stąd np. modernizacje przejazdów lub budowa bezkolizyjnych skrzyżowań. Do tego dochodzą akcje edukacyjne, warsztaty w szkołach...

Powiat pucki - kolejarze apelują: Nie ryzykuj na torach i w...

W Pucku wręczano m.in. materiały edukacyjne dotyczące zasad bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Ambasadorzy akcji "Szlaban na ryzyko" tłumaczyli też, gdzie znaleźć niezbędne informacje i telefony, gdybyśmy utknęli między rogatkami.

Jak się okazuje, te wszystkie dane znajdziemy na żółtej, prostokątnej nalepce. Umieszczono na niej numer konkretnego skrzyżowania oraz telefony (112 -w razie wypadku lub inne np. w przypadku awarii technicznej rogatek numer do służb technicznych PLK).

Bezpieczny Przejazd w Pucku - gdzie są Żółte Naklejki?

Gdzie ich szukać? Kolejarze umieścili je po wewnętrznej stronie wszystkich przejazdów. Musimy ich szukać na mechanizmie rogatki lub - gdy ich nie ma - na krzyżu św. Andrzeja.

Dlaczego właśnie tam? Bo uwięziony między barierkami kierowca ma mieć do nich szybszy dostęp.

- To bardzo proste narzędzie, które może uratować życie lub zapobiec tragedii na torach - przekonuje Przemysław Zieliński z PKP S.A. - Po otrzymaniu informacji, że coś złego dzieje się na przejeździe jest możliwość nawet zatrzymania ruchu pociągów oraz wezwania pomocy.

Naklejki zaczęto umieszczać na przejazdach od czerwca 2018 roku. I działają, bo od tego czasu kolejarze zanotowali aż 7,5 tysiąca reakcji.

- W prawie 500 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy - podsumowuje Przemysław Zieliński. - A w blisko 300 przypadkach wstrzymano ruch pociągów na linii.

Piątkowe akcje kolejarzy i służb to część akcji lato, która ma przede wszystkim dotrzeć do kierowców. Jak wyliczają w PKP, 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców.

- Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych i wjeżdżanie pod opadające rogatki to najczęstsze przyczyny tragedii - wylicza rzecznik PKP. S. A.

Podstawowy problem, który prowadzi do wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych to ignorowanie znaku STOP. Ale to tylko część z grzechów kierowców.

- Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie slalomem półrogatek - wyjaśnia inspektor Szymon Haponiuk z komendy regionalnej SOK w Gdańsku.

Bywa też, że kierowcy zostawiają na przejazdach swoje samochody - bo te np. doznały awarii.

- Maszynista nie ma żadnych szans, by w takiej sytuacji uniknąć tragedii - mówi SOK-ista. - Rogatki skonstruowane są tak, że bardzo łatwo można je wyłamać. Pamiętajmy, na przejazdach to pociąg ma zawsze pierwszeństwo.

Nie tylko kierowcy stanowią zagrożenie, bo piesi też pozwalają sobie na dużą swobodę. Przechodzą pod zamkniętymi rogatkami, tworzą też dzikie przejścia.

- Te wydeptana są przez osoby, które chcą skrócić drogę - wskazuje inspektor.

W PKP podkreślają, że - zwłaszcza teraz, w czasie wakacji nad morzem - warto zawsze zatrzymać się przed przejazdem kolejowym. Bez względu na to, w jakie urządzenia bądź oznakowanie jest wyposażony.

Bezpieczny przejazd w powiecie puckim - pobaw się w internecie

Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać korzystając z smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida, iOS oraz Windows.

Dla najmłodszych – Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto