Koronawirus w gminie Puck: kaszubski konkurs literacki Bielawa 2020 ze zmianami. Organizatorzy musieli zrezygnować z dotychczasowej formy, ale konkurs zostaje. - Nie spotkamy się osobiście, ale twórcy będą mieli okazję do rywalizacji - mówi Wiesława Roszman-Selin z OKSiT w gminie Puck.

Bielawa 2020 - czyli Kaszubskie Małe Formy Literackie - to konkurs od lat organizowany w gminie Puck. To tu urodził się Jan Drzeżdżon, nieżyjący już pisarz i poeta z Domatowa - a teraz patron artystycznej rywalizacji tych, którzy chcą i umieją tworzyć po kaszubsku. Coroczne majowe spotkanie młodych i dorosłych poetów w tym roku będzie miało inną formę.

Twórcy kaszubscy, którzy wezmą udział w Bielawie 2020, nie spotkają się z jury i organizatorami oko w oko. Sami oceniający też nie będą mogli ze sobą na żywo przedyskutować efektów pracy artystów. Na przeszkodzie stanął koronawirus w gminie Puck i odgórne zakazy.

To skomplikowało pracę i organizatorom, i twórcom, ale Bielawa 2020 na pewno się odbędzie. Każdy, kto będzie chciał w nim wziąć udział, musi dostarczyć minim jeden (maksymalnie 3) utwór napisany po kaszubsku. Forma do wyboru: wiersz lub opowiadanie.

- Uczestnicy swoją twórczość muszą wysłać do mnie na maila, kultura@oksitpuck.pl, ja dalej skieruję je do naszego jury - wylicza Wiesława Roszman-Selin z Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w gminie Puck.Jego członkowie ocenią tegoroczne dzieła kaszubskich artystów, skonsultują swoje decyzje i organizatorom dostarczą wyniki w poszczególnych grupach wiekowych (dzieci do 13 lat, młodzież do 18 i dorośli 19+). OKSiT w gminie Puck wyniki ogłosi w połowie maja, a zwycięzców powiadomi telefonicznie.

Kto może wziąć udział w Bielawie 2020? Każdy, kto umie pisać po kaszubsku, bo konkurs poetycki ma charakter otwarty. W Pucku mocno liczą na zainteresowanie.

- Czas izolacji może sprzyjać rozwijaniu swoich talentów - zachęca Wiesława Roszman-Selin. - Może właśnie teraz warto rozpocząć twórczą działalność i odkryć pasję tworzenia po kaszubsku? Zachęcamy, by przynajmniej spróbować pisać po kaszubsku. To nie zawsze jest łatwe, ale... próbować warto.

Nie trzeba się silić na perfekcyjny, literacki kaszubski. Tu organizatorzy przyjmą nawet prace napisane fonetycznym kaszubskim - choć do tej pory się to nie zdarzało. Można też zasięgnąć porady np. u nauczycieli kaszubskiego, którzy uczą w szkołach powiatu puckiego.Gdzie wysłać prace na konkurs Bielawa 2020? Wiersze i podpisane oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych mailem trzeba słać na adres: kultura@oksitpuck.pl.

- Proszę podać również imię, nazwisko, wiek autora oraz wypełnić oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych; w przypadku uczestników do 16 roku życia oświadczenie podpisują rodzice bądź opiekunowie - wyliczają organizatorzy.

Prace muszą zostać przesłane najpóźniej do niedzieli 10 maja 2020 roku.

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!