Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Świecinem 2013 - mają plany na imprezę w 2014 roku

BT
Bitwa pod Świecinem - 2013
Bitwa pod Świecinem - 2013 www.facebook.com/swiecino1462
Bitwa pod Świecinem 2013 przeszła do historii, ale już wiemy czego możemy spodziewać się w następnej edycji - 2014. W planach m.in. budowa pieca chlebowego - podkreślają organizatorzy rycerskiej inscenizacji - imprezy, która odbywa się w gminie Krokowa.

Bitwa pod Świecinem 2013 to rekonstrukcja wydarzeń z 1462 roku, gdy na polach pod malutką wioską starły się wojska dowodzone przez Piotra Dunina i Fritza von Ravenecka.
Od kilku lat tę ważną bitwę z okresu Wojny Trzynastoletniej odtwarzają pasjonaci historii, którzy przyjeżdżają do Świecina.

Zobacz jak wyglądała rekonstrukcja bitwy pod Świecinem 2013

- Ponad stu odtwórców to już ładna gromadka - przyznają Adam Śliwicki na facebookowej stronie historycznej imprezy. - Było nam miło Was gościć.

Sporo działo się także w obozie, który powstaje tuż obok miejsca, gdzie odbywa się finałowa bitwa.
- W tym roku dużo radości w życie obozowe wnieśli najmłodsi uczestnicy - podkreślają organizatorzy. - Proszę im przekazać, że kozy mają się dobrze i za rok na pewno będą na Świecinie, razem z nimi odwiedzi nas jeszcze kilka innych zwierząt.

W 2014 roku obóz powinien być jeszcze atrakcyjniejszy niż w tym. W planach m.in. wspólne dojenie krowy czy robienie masła.
- Cierzenkę (maselnicę) już zamówiliśmy, zbudujemy też piec chlebowy i razem będziemy zagniatać ciasto z którego upieczemy chleb - deklarują twórcy imprezy bitwa pod Świecinem.

Kupujcie historyczny sprzęt!

Pomysłodawcy bitwy pod Świecinem przy okazji zachęcają też do inwestowania czasu i funduszy w pozyskiwanie wiedzy i sprzętu z drugiej połowy XV wieku.
- Bardzo ważne są drobne elementy począwszy od igieł, igielników, tabliczek woskowych, po prawidłowo wykonane elementy stroju, meble obozowe, latarenki, miski, kubki, łyżki itp. - podkreśla Adam Śliwicki. - Starajcie się wykonywać lub kupować repliki z XV wiecznych wykopalisk, tak aby można było o nich opowiadać np. talerz z XV wieku znaleziony w Rzucewie – oryginał znajduje się w muzeum w Pucku. Jeżeli w ten sposób będziemy podchodzili do swojej pasji to sami będziemy usatysfakcjonowani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto