Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Boje" na Jeziorze Żarnowieckim. Prowadzone są badania związane z elektrownią jądrową |ZDJĘCIA

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
Na Jeziorze Żarnowieckim w gminie Gniewino pojawiły się ustawione w jednej linii "boje". To urządzenia, które służą do badań geofizycznych związanych z planowaną budową elektrowni jądrowej w Polsce.

- Na pierwszy rzut oka, gdy spojrzałem na jezioro, to z daleka odniosłem wrażenie, że to chyba łabędzie. Ale zdziwiło mnie to, że jest ich aż tak dużo i płyną w jednej linii. Spojrzałem przez lornetkę i okazało się, że to są jakieś boje - mówi jeden z działkowiczów, który ma domek letniskowy nad Jeziorem Żarnowieckim.

Okazuje się, że to unoszące się na styropianie urządzenia, które służą do badań prowadzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Towarzystwo Geosynoptyków GEOS we współpracy z Geofizyką Toruń. Inwestorem badań jest PGE EJ1 sp. z o.o. Badania rozpoczęły się w połowie maja.

- Prowadzimy je w ramach realizowanego przez Spółkę PGE EJ 1 sp. z o.o. programu badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla dwóch rozważanych lokalizacji elektrowni jądrowej: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec - wyjaśnia Maciej Stawinoga, rzecznik spółki Geofizyka Toruń S.A. - Podstawę badań stanowią pomiary geofizyczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej, która przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników. Na lądzie sygnał rejestrują geofony. Natomiast boje służą do zakotwiczenia hydrofonów, które rejestrują sygnał fali sejsmicznej w wodzie. W prowadzonym badaniu jednocześnie rejestruje sygnał sejsmiczny 417 hydrofonów - tłumaczy rzecznik.

Tego typu badania geofizyczne, wykonuje się w Polsce już od kilkudziesięciu lat.

- Są one zupełnie nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt oraz infrastruktury. Kable stosowane przez Geofizykę Toruń do badań geofizycznych nie są pod napięciem. Przesyłają jedynie sygnały sejsmiczne i są całkowicie bezpieczne dla osób postronnych - mówi Maciej Stawinoga.

Planowanie zakończenie badań na Jeziorze Żarnowieckim przewiduje się na drugi tydzień czerwca. Czy i kiedy w Polsce powstanie atomówka? Tego nadal nie wiemy. Projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę sześciu reaktorów, uruchamianych stopniowo od 2033 roku. Ale konkretnych decyzji brak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto