Boże Ciało 2020 w Pucku: procesja, zamiast ulicami miasta, odbyła się dookoła kościoła św. Ap. Piotra i Pawła | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Boże Ciało 2020 w Pucku: było inaczej niż zwykle. Ograniczenia związane z koronawirusem pokrzyżowały kilka tradycji związanych z procesją. Pomimo tego, wierni chętnie i licznie wzięli udział w uroczystościach.

Święto Bożego Ciała ma już długą i mocno zakorzenioną tradycję. W Rzymie po raz pierwszy przygotowano procesję Bożego Ciała w 1350 r. Natomiast już 31 później, w 1381 r. papież Bonifacy IX polecił wprowadzenie święta Bożego Ciała wraz z procesją tam, gdzie nie było ono jeszcze obchodzone.

Wychodząc na ulice z procesją, której centrum jest Najświętszy Sakrament, wierni składają hołd Chrystusowi i ponawiają oświadczenie wierności Przymierzu, którego ten Sakrament jest przypomnieniem i aktualizacją, a także wprowadzają Zmartwychwstałego Chrystusa w świat, który tak bardzo potrzebuje Jego oczyszczających, uzdrawiających mocy.

Tegoroczne święto Bożego Ciała w Pucku, w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła, było inne, niż w poprzednich latach. Pierwsze, co każdy mógł odczuć na własnej skórze to pogoda: było zimno i pochmurnie, a momentami padało. Jest to nietypowe, gdyż większości (jeśli nie wszystkim) uczestnikom procesji Bożego Ciała, święto to kojarzy się ze słońcem, ciepłem, a nawet upałem.

W tym roku większość osób zgromadzonych w kościele oraz na procesji założyła maseczki - wszystko ma związek z panującą epidemią koronawirusa. Do niedawna nawet uczestnictwo we mszy św. w kościele było niewskazane, a wierni byli odsyłani na msze on-line. Teraz już w nabożeństwach kościelnych można brać udział, ale warunkiem jest zakrycie ust i nosa.

- Proszę pamiętać o maseczkach także na zewnątrz podczas procesji - informował proboszcz fary ks. Jerzy Kunca. - Przepisy sanitarne ostatecznie nie wykluczają organizacji procesji Eucharystycznej ulicami miasta, ale idąc za sugestią ks. Arcybiskupa, zorganizujemy procesję Eucharystyczną na placu kościelnym.

I tak też było - zamiast ulicami miasta Puck, procesja w dniu Bożego Ciała 2020 odbyła się cztery razy dookoła kościoła. W orszaku, za niesionymi przez wiernych feretronami i chorągwiami szła służba liturgiczna, księża z Najświętszym Sakramentem, dziewczynki sypiące kwiatki, a tuż za nimi podążali wierni z puckiej parafii.

Tradycją jest, iż kwiatki sypią dziewczynki, które w danym roku przystąpiły do I Komunii Świętej - ubrane w swoje, pierwszokomunijne sukienki. Ponieważ koronawirus pokrzyżował wiele planów, również tych związanych z uroczystościami sakramentów, to terminy przystąpienia do I Komunii Św. zostały przesunięte, a w procesji wzięły udział dziewczynki w białych sukienkach w różnym wieku.

Wideo

Dodaj ogłoszenie