Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2021 i weekend w pow. puckim: porządku na drogach pilnować będą mundurowi w zwiększonej liczbie | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Od środy, 2 czerwca, do niedzieli, 6 czerwca 2021 na drogach powiatu puckiego będzie większa liczba policjantów. Dlaczego? - Doświadczenia lat minionych wskazują, że w takich okresach znacznie nasila się ruch turystyczno-wypoczynkowy, a tym samym automatycznie zwiększa się ryzyko wzrostu liczby zdarzeń drogowych - infomrują mundurowi z KPP w Pucku, którzy będą pilnować bezpieczeństwa na ziemi puckiej.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia, które najczęściej są przyczyną zdarzeń drogowych: na drogach będzie można spotkać patrole wyposażone w mierniki prędkości oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory.

- Każdy kontrolowany kierujący zostanie poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W uzasadnionych przypadkach policjant wykona badanie na zawartość środków działających podobnie do alkoholu - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Przypominamy, że gwarantem bezpiecznej podróży jest jazda zgodna z przepisami oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Aby podróż była bezpieczniejsza, mundurowi radzą, by wszelkie zbędne przedmioty znajdowały się w bagażniku, a na każdą godzinę jazdy należy zrobić krótką, kilkuminutową przerwę.

Jeżeli kierowca czuje znaczne zmęczenie, powinien zrobić dwudziestominutową drzemkę.

Apel do motocyklistów: mundurowi przypominają, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem jednośladów, dlatego też stosowanie ograniczonego zaufania przez motocyklistów jest szczególnie pożądane.

- Policjanci dokonają również licznych kontroli motocyklistów - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Brak uprawnień będzie bezwzględnie karany. Powodowanie nadmiernego hałasu, naganny stan techniczny, mogą spowodować konieczność odholowania pojazdu i zakończenie weekendowej wycieczki.

Samochody, motory.. A nasze mieszkania, domy? Policjanci przypominają również, że wyjazd na długi weekend tonie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale też zadbanie o to, by miało się do czego wracać.

- Zanim wyjedziemy pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie czy dom - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Jak chronić mieszkanie lub dom? Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania może być życzliwy sąsiad.

- Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności - radzą w KPP w Pucku. - Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna, wieczorem włączył światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Należy pamiętać także o tym, by przed wyjazdem pozamykać drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących zamknąć okna dachowe i piwniczne, drzwi garażowe oraz inne pomieszczenia, np. gospodarcze, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

- Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem - ostrzegają puccy policjanci. - Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani gotówki.

Tegoroczny, długi czerwcowy weekend ma szczególny charakter: choć nie ma zakazu podróżowania, należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z pandemii koronawirusa.

- Unikajmy dużych skupisk ludzi i starajmy się zachować dystans społeczny - apleują mundurowi z puckiej komendy. - Planując podróż pamiętajmy, aby zabrać ze sobą maseczki ochronne oraz środki dezynfekcyjne, gdyż będą potrzebne w sklepach i na stacjach benzynowych.

TOP 10 praktycznych rad puckiej policji przed wyjazdem w trasę:

  1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.
  3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
  4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
  5. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.
  6. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.
  7. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
  8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
  10. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto