MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Były wiceprezydent Gdańska oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego

OPRAC.: red.
30 stycznia 2024 r. ma rozpocząć się przed gdańskim Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ proces byłego wiceprezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra K. Prokuratura oskarża go o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego.

04.01.2023 g. 20:20 Aktualizacja. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowała oświadczenie

Na łamach portalu gdansk.pl pojawiło się oświadczenie prezydent Gdańska w sprawie byłego pracownika UMG:

"Kiedy otrzymałam informację o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę młodej osoby, przez byłego pracownika Urzędu Miejskiego, od razu poleciłam zawiadomić organy ścigania. Młodej osobie oraz jej rodzinie zaoferowałam pomoc psychologiczną i prawną. Dobro oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to sprawa nadrzędna. Nie ma zgody na krzywdzenie drugiego człowieka, zwłaszcza niepełnoletniego, któremu od nas, dorosłych, należy się troska i opieka. Ufam, że wymiar sprawiedliwości szybko i rzetelnie wyjaśni wszystkie okoliczności tej sprawy, zapewniając młodej osobie bezpieczeństwo i ochronę jej prywatności."

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

04.01.2023 g. 17:28. Wcześniej pisaliśmy. Piotr K. były wiceprezydent Gdańska oskarżony o przestępstwo seksualne

Były wiceprezydent Gdańska oskarżony o przestępstwo seksualne

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez K. złożył do prokuratury zastępca prezydenta Gdańska w 2021 r. Jak podała prokuratura, w chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Oskarżony złożył dymisję ze stanowiska w magistracie w 2020 r.

Adwokat Piotra K. Roman Nowosielski w odpowiedzi na prośbę PAP o komentarz w sprawie zaznaczył, że proces jego klienta toczy się z wyłączeniem jawności.

Podkreślił jednak, że jego klient nie dopuścił się czynu objętego aktem oskarżenia.

Piotra K. prokuratura oskarżyła o seksualne wykorzystanie zależności wobec małoletniego - z art. 199 par. 3 kodeksu karnego – dotyczącego przestępstwa doprowadzenia małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy.

Za to przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na charakter przestępstwa sprawa będzie odbywała się za zamkniętymi drzwiami – jawny będzie jedynie wyrok.

Prokuratura nie ujawnia wieku osoby pokrzywdzonej.

Zarzuty wobec Piotra K.

Pierwszy termin rozprawy w sprawie Piotra K. był wyznaczony na 13 grudnia ub. r, o czym gdański Sąd Okręgowy poinformował w oficjalnym cotygodniowym newsletterze spraw, które odbywają się przed sądem. Poza imieniem i pierwszą literą nazwiska nie było tam jednak informacji, z jakiego artykułu kodeksu karnego ma odpowiadać K.

Do otwarcia przewodu sądowego nie doszło, bo sąd nie otrzymał informacji, że oskarżony został prawidłowo powiadomiony o wokandzie. K. nie stawił się też w sądzie.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała, że postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem skierowanym przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska w związku z przekazaną przez pokrzywdzonego informacją dotyczącą zdarzenia z udziałem byłego zastępcy prezydenta miasta Gdańska.

- Zawiadomienie zostało złożone w związku z pozyskaną informacją dotyczącą podejrzenia czynu o charakterze seksualnym. W chwili czynu oskarżony nie pełnił już funkcji w Urzędzie Miasta w Gdańsku – przekazała prokurator Wawryniuk.

- Zarzut popełnienia czynu o charakterze seksualnym z art. 199 par. 3 kodeksu karnego został przedstawiony mężczyźnie 25 kwietnia 2022 roku. Podejrzany nie przyznał się do jego popełnienia i odmówił złożenia wyjaśnień – dodała prokurator Wawryniuk.

Po postawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec Piotra K. środek zapobiegawczy w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakiejkolwiek formie oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów. Śledztwo prokuratury zostało zakończone aktem oskarżenia skierowanym do sądu 30 grudnia 2022 roku.

Były samorządowiec zniknął z lokalnej polityki po złożeniu dymisji ze stanowiska wiceprezydenta ds. edukacji i usług społecznych w listopadzie 2020 r. Swoją decyzję ogłosił na Facebooku, argumentując ją "powodami osobistymi".

Pod koniec lutego 2021 r. Piotr K. w lokalnych serwisach zapowiedział, że wraca do pracy w administracji na Uniwersytecie Gdańskim (przed posadą w magistracie były samorządowiec pracował na stanowisku naukowo-dydaktycznym na uczelni w latach 2006-10). Wówczas oświadczenie w tej sprawie wydał rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Były samorządowiec od marca 2021 do 12 grudnia 2022 r. pracował w Biurze Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie do 30 stycznia 2023 r. w Biurze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku UG.

Rzeczniczka prasowa uczelni Magdalena Nieczuja–Goniszewska przekazała, że 5 stycznia 2023 r. wpłynęło do UG pismo z Prokuratury Rejonowej w Gdańsku o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi K.

- 11 stycznia odbyła się rozmowa z p. Piotrem K. w związku z tym pismem. Rozmowę odbył prorektor, któremu podlega GUTW, w obecności kadrowej i prawnika – poinformowała rzeczniczka UG i dodała, że Piotr K. przedłożył prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, co też stało się z dniem 30 stycznia 2023 r.

Po spotkaniu z prorektorem K. udał się na urlop wypoczynkowy i do rozwiązania umowy nie świadczył pracy – podała uczelnia.

Sprawę 4 stycznia 2024 skomentował Przemysław Majewski:

- Jeszcze dziś zażądam od Prezydent Dulkiewicz natychmiastowego wstrzymania realizacji programu "Zdrovve Love" i Modelu na rzecz równego traktowania, dokładnej weryfikacji ich założeń, ujawnienia wszystkich osób odpowiedzialnych za program, roli K. i konkretnych informacji o sprawie pedofilii.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe fakty w sprawie byłego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. „Nie może chować się za immunitetem”

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Były wiceprezydent Gdańska oskarżony o przestępstwo seksualne wobec małoletniego - Dziennik Bałtycki

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto