Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chronimy Dom Pomorski - młodzi wolontariusze włączyli się do projektu TUMP | ZDJĘCIA

p.
Chronimy Dom Pomorski
Chronimy Dom Pomorski Danuta Dettlaff
Chronimy Dom Pomorski - młodzi wolontariusze włączyli się do projektu TUMP. Czternastka uczniów szkół ponadgimnazjalnych dokumentuje znikające pomorskie zabytki. Efekt ich pracy poznamy jesienią 2016.

Wolontariat dla zabytków kaszubskiej Nordy - Chronimy Dom Pomorski to projekt, który prowadzi Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka. Organizacja otrzymała granty na jego realizację z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
- Wakacje to dobry czas na wolontariat dla zabytków - podkreśla Danuta Dettlaff, prezes TUMP i koordynator projektu Chronimy Dom Pomorski. - Wykłady w puckiej bibliotece i muzeum, potem warsztaty fotograficzne ze study tour po ziemi puckiej - to wstęp do wolontariatu na rzecz zabytków kaszubskiej Nordy.

Propozycje spędzenia części wakacji jako wolontariusz dokumentujący dom pomorski podjęło 14 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu północnych Kaszub. Młodzi ludzie dokumentowali obiekty charakterystyczne dla Pomorza, które w ostatnich dziesięcioleciach w szybkim tempie znikają z pejzażu kulturowego.
- Wznoszone ponad sto lat temu z wypalanej cegły, kryte dachówką ceramiczną domy gburskie są piękne - mówi Danuta Dettlaff. - Jeżeli ich mieszkańcy doceniają walory dawnej architektury, to obiekty są zadbane i cieszą nas wszystkich. Natomiast zaniedbane obiekty popadają w ruinę, albo przez nieumiejętne remonty tracą urok i funkcjonalność.

ZOBACZ TEŻ:

Młodzież przygotowana teoretycznie i praktycznie przez historyków sztuki (dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff), muzealników (Danuta Król, Mirosław Kuklik) i fotografików (Piotr Widerski, Jan P. Dettlaff, Piotr Kropidłowski) po zrealizowanym w lipcu w Pucku obozie dla wolontariuszy przystąpiła do samodzielnego fotografowania i dokumentowania zabytków.

Jesienią z ich zdjęć zostanie opublikowany folder i wystawa fotograficzna, powstanie strona internetowa oraz przeprowadzona będzie konferencja popularyzująca problem.
- Działania te podsumują pracę młodzieży, pokażą stan zabytkowych domów pomorskich - wyjaśnia prezes TUMP.

Zdaniem inicjatorów projektu - Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka - praca z wolontariuszem to inwestycja w przyszłość. Wolontariat długoterminowy daje szanse rozwoju osobowego i korzyści społeczne. By zaktywizować wolontariusza, najpierw trzeba zidentyfikować go z ważną ideą społeczną i misją stowarzyszenia z Pucka.
- Naszą ideą przewodnią jest ochrona dziedzictwa kulturowego, będącego fundamentem zakorzenienia we wspólnocie, dobrych relacji społecznych, wzajemnej współodpowiedzialności za współczesność i przyszłość pokoleń - komentuje Danuta Dettlaff. - Wolontariuszowi trzeba poświęcić czas i uwagę, dać mu przestrzeń do uczenia się i rozwoju, zainwestować w niego. Zatem zapewniliśmy młodzieży wiedzę merytoryczną na najwyższym poziomie, właściwą opiekę pedagogiczną, ale także zajęcia integracyjne realizowane w klimacie personalizmu i wspólnoty. Tak określona relacja obliczona jest na dłuższy czas i mamy nadzieją, że dla zachowania dziedzictwa przyniesie w perspektywie efekty długofalowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto