Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz św. Jerzego w Pucku: najstarsze miejsce pochówku poza dawnymi granicami Pucka | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Cmentarz św. Jerzego powstał w 19 wieku jako pierwszy cmentarz poza zasiedlonym obszarem Pucka.
Cmentarz św. Jerzego powstał w 19 wieku jako pierwszy cmentarz poza zasiedlonym obszarem Pucka. Magdalena Gębka-Scuffins
Cmentarz św. Jerzego w Pucku to jeden z trzech cmentarzy parafialnych (pucka fara - kosciół pw. św. Ap. Piotra i Pawła) na terenie powiatowego miasta. Jaka jest jego historia?

W dziejach miast i wielu wsi ważną rolę odgrywa przestrzeń przeznaczona dla pochówku zmarłych. To ważne miejsce, na którym zazwyczaj po raz ostatni żegnamy zmarłego, gdzie przychodzimy zapalić znicz, pomodlić się za jego duszę, powspominać i porozmyślać.

ZOBACZ TEŻ: Znicze w Pucku. Rodzaje i ceny zniczy w wybranych sklepach w Pucku

W średniowieczu zazwyczaj chowano parafian w pobliżu kościoła. Później nadeszły zmiany. Nie inaczej było też w Pucku, który prawa miejskie otrzymał w 1348 r. Istniejący już wtedy kościół, a dzisiejsza parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku jest jedną z najstarszych na Pomorzu, a na pewno w powiecie puckim. To właśnie na terenie przykościelnym znajdował się najstarszy cmentarz miejski.

- Badania na zewnątrz kościoła parafialnego, prowadzone na niewielkim obszarze, doprowadziły do odsłonięcia fundamentów nowożytnych zabudowań przykościelnych oraz znajdujących się pod nimi trzech grobów szkieletowych. Były one niekompletne i zniszczone późniejszymi pracami budowlanymi i remontowymi - czytamy w tekście archeologa dr Michała Starskiego pt. „Dawne cmentarze puckie w świetle badań archeologicznych". - Z wypełniska jam wydobyto szczątki gwoździ użytych do zbicia trumien oraz brązowe uchwyty do trumien.

W 19. wieku wprowadzone zostały przepisy sanitarne, które ograniczyły możliwość pochówku zmarłych w obszarze miasta. Wtedy też założono cmentarze poza zasiedlonym obszarem. Źródła poświadczają kilka takich nekropolii.

- Najwcześniej powstał cmentarzyk św. Jerzego, istniejący do dziś - pisze dr Starski.

Cmentarz św. Jerzego w Pucku - paździenrik 2022 r.

Cmentarz św. Jerzego powstał w 19 wieku jako pierwszy cmentarz poza zasiedlonym obszarem Pucka.

Cmentarz św. Jerzego w Pucku: najstarsze miejsce pochówku po...

Chcesz podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto