MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Często bierzesz paracetamol? Może być toksyczny i uszkodzić wątrobę i serce. Oto 5 skutków zażywania leku przeciwbólowego

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 12 lat
Paracetamol to najpopularniejszy środek przeciwbólowy, który uważany jest za bezpieczny nawet dla dzieci i kobiet w ciąży. Z tego względu wiele osób stosuje go bardzo często, nie zdając sobie do końca sprawy ze szkodliwego wpływu tego leku na organizm. Przedawkowanie paracetamolu może być groźne i prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek i serca. Zobacz 5 niebezpiecznych dla zdrowia skutków przyjmowania paracetamolu.

Spis treści

Czy paracetamol jest bezpieczny?

Paracetamol uznawany jest za bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy nawet dla kobiet w ciąży i dzieci. Jest on dostępny bez recepty i stosowanym w leczeniu różnego rodzaju bólów np. bólu głowy, stawów, mięśni, a także gorączki. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak ibuprofen czy naproksen nie działa on przeciwzapalnie i nie ma wpływu na proces krzepnięcia krwi.

Kobieta trzyma leki przeciwbólowe w jednej ręce i szklankę z wodą w drugiej
Paracetamol może działać toksycznie i doprowadzić do zatrucia. Zobacz, 5 niebezpiecznych skutków przyjmowania paracetamolu. /gettyimages.com

Paracetamol może działać toksycznie. Zobacz, 5 niebezpiecznych skutków przyjmowania paracetamolu

Paracetamol przyjmowany doraźnie w niewielkich dawkach jest bezpieczny dla zdrowia. Jednak zbyt długie zażywanie tego środka lub przekroczenie wyznaczonej dawki może prowadzić do zatrucia i groźnych skutków ubocznych. Należy mieć na uwadze, że lek zaczyna działać już po 15 minutach od jego zażycia, jednak maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 godzinie. Należy go także przyjmować nie częściej niż co 4 godziny. Dlatego po zażyciu leku trzeba poczekać na jego działanie i nie sięgać po koleją dawkę, zanim nie upłynie odpowiedni czas od przyjęcia poprzedniej.

Jak długo można stosować paracetamol?

Paracetamol często stosowany jest w leczeniu bólu przewlekłego np. u osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów czy pacjentów po operacjach i przyjmowany codziennie nawet przez kilka miesięcy. W takich przypadkach może dojść do przedawkowania leku lub uodpornienia się na jego działanie, co również prowadzi do przedawkowania, ponieważ pacjent nie odczuwając ulgi w bólu samodzielnie zwiększa dawkę leku.

Paracetamol powinien być zażywany doraźnie i stosowany według zaleceń lekarza. Nie powinno się go przyjmować dłużej niż 5 dni. W leczeniu bólu przewlekłego zaleca się, aby pacjenci przyjmowali najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas.

Ważne jest odpowiednie dawkowanie paracetamolu

W przypadku osób dorosłych maksymalna dawka paracetamolu wynosi do 4 g na dobę, które należy przyjąć w kilku dawkach podawanych maksymalnie do 1 g naraz (2 tabletki po 500 mg). Taką dawkę uznaje się również za bezpieczną dla kobiet w ciąży. Jednak w tym przypadku lepiej zmniejszyć tę ilość do 1-2 tabletek na dobę ze względu na to, że lek przenika przez łożysko do płodu. Między kolejnymi dawkami paracetamolu należy zachować odstęp 4 godzin, a u osób z niewydolnością nerek należy wstrzymać się minimum 8 godzin.

Toksyczna dawka paracetamolu wynosi:

  • dla osoby dorosłej 6‑10 g leku przyjętego jednorazowo,
  • dla dzieci powyżej 150 mg/kg masy ciała w jednorazowej dawce,
  • u dzieci dawka powyżej 100 mg/kg/dobę może być hepatotoksyczna, jeśli będzie stosowana przez kilka kolejnych dni.

Do tego może doprowadzić przedawkowanie paracetamolu! Oto 5 groźnych dla zdrowia skutków przyjmowania leku przeciwbólowego:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Często bierzesz paracetamol? Może być toksyczny i uszkodzić wątrobę i serce. Oto 5 skutków zażywania leku przeciwbólowego - Strona Zdrowia

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto