Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - Strażacy z Pucka apelują do mieszkańców. Ponad 200 pożarów w powiecie puckim od początku roku.

Róża Perszon
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania prowadzona prze strażaków w całej Polsce. Ci ostrzegają przed niebezpieczeństwem i namawiają do wzmożonej ostrożności w okresie jesienno-zimowym. - Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych - komentuje Krzysztof Minga z PSP Puck.

Strażacy z Pucka podkreślają, że w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Za przyczynę podają najczęściej wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

- Odnotowaliśmy ponad 200 pożarów w samym powiecie puckim - wylicza Krzysztof Minga, oficer prasowy PSP Puck. - Apelujemy do mieszkańców powiatu o ostrożność. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje wiele zdarzeń, gdzie dochodzi również do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

Kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" propagowana przez strażaków w całej Polsce ma na celu zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo spowodowane zatruciem tlenkiem węgla. Państwowa Straż Pożarna przypomina o zakupie czujek dymu i dwutlenku węgla i o właściwym utrzymania stanu technicznego (m.in. wymianę baterii).
- Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii - dodają strażacy z Pucka.


Dzień Strażaka w KP PSP Puck :

wideo: Echo Ziemi Puckiej


Strażacy w Pucku przypominają, co należy zrobić aby uniknąć zaczadzenia i niebezpiecznych sytuacji pożarowych:

W sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

Strażacy: RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o - - wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto