Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w czasie pandemii rodzice mogą nie posłać zdrowego dziecka do szkoły? Na pytania odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej

Redakcja
fot. archiwum
Coraz więcej rodziców obawia się o zdrowie swoich dzieci, martwią się o to, że w szkole może dojść do zarażenia ich dziecka koronawirusem. Czy takie obawy wystarczą, by nie puścić dziecka do szkoły? Na nasze pytania odpowiada Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koronawirus niestety nie odpuszcza. Pełni obaw są rodzice uczniów, słyszymy o nowych przypadkach koronawirusa w szkołach. Niektórzy z rodziców, kierując się dobrem dziecka, rozmyślają nad tym, by w czasie pandemii nie wysyłać swojej pociechy do szkoły i w ten sposób zniwelować ryzyko zakażenia. Czy rodzic ma prawo, by nie posłać w obecnej sytuacji dziecka do szkoły?

Obawa przed zakażeniem czy chorobą nie może być powodem, aby zdrowe dziecko nie poszło do szkoły. W Polsce mamy obowiązek nauki i obowiązek szkolny.

Rodzice mają obowiązek zgłosić dziecko do szkoły, zapewnić mu regularne uczęszczanie na zajęcia szkolne oraz zapewnić warunki umożliwiające przygotowywanie się do zajęć.

Jakie wyjście z sytuacji ma zatem rodzic, który chce, by w czasie pandemii jego dziecko uczyło się w domu? Czy każdy może przejść na indywidualne nauczanie?

Jeżeli rodzice dziecka przewlekle chorego lub z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania obawiają się nauczania w formie dotychczasowej mogą poprosić lekarza prowadzącego dziecko o konsultację. W przypadku kiedy lekarz potwierdzi te obawy, wówczas wydaje opinię indywidualną w sprawie. Dyrektor wszczyna postępowanie na podstawie uzyskanej od rodziców opinii lekarza, czyli zwraca się do organu prowadzącego o zgodę i o opinię do powiatowego inspektora sanitarnego. Zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego obliguje dyrektora do zorganizowania nauczania na odległość.

Tutaj też warto mieć na uwadze, że nauczanie indywidualne jest dla uczniów chorych, którzy nie mogą uczęszczać z tego powodu do szkoły. Kiedy stan zdrowia ucznia ulegnie poprawie, wraca on na zajęcia do szkoły.

A co z uczniami zdrowymi? Kto może skontrolować, czy rodzice nie wysyłają do szkoły swojego dziecka z przyczyn innych niż poważna choroba?

Kontrolę spełniania obowiązków edukacyjnych ustawa nakłada na dwa podmioty: dyrektora szkoły i gminę. Wskazane podmioty są zobowiązane do kontroli czynności wykonywanych przez rodziców dzieci, o których mowa w przepisach dotyczących obowiązków rodzicielskich. Mają także obowiązek współdziałać z rodzicami w zakresie dotyczącym zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowywanie się do zajęć oraz zapewnienia warunków nauki dziecku spełniającego obowiązek szkolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto