Debata „Koronawirus oczami ekspertów”. Na wątpliwości czytelników dotyczących epidemii odpowiedzieli najwięksi specjaliści i eksperci

Redakcja

Wideo

Od pół roku jako społeczeństwo próbujemy walczyć z pierwszym od 100 lat globalnym zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez wirusa SARS-CoV. Cały czas jednak brak kompletnej wiedzy na temat nowego patogenu i mechanizmów infekcyjnych, skutkuje pojawianiem się pytań bez odpowiedzi i niesprawdzonych hipotez. Dlatego we wtorek, 15.09.2020 r. w ramach debaty "Koronawirus oczami ekspertów" na wątpliwości naszych czytelników dotyczących epidemii odpowiedzieli najwięksi specjaliści i eksperci w regionie. Transmitowaliśmy debatę na żywo. Pełne nagranie spotkania można obejrzeć powyżej.

Jaka będzie druga fala zakażeń? Czy pomorskie placówki medyczne są przygotowane na jesienny wzrost zakażeń i hospitalizację pacjentów? Na te inne pytania czytelników odpowiadali między innymi przedstawiciele szpitali, służb sanitarnych, policji, którzy spotkali się w ramach debaty "Koronawirus Oczami Ekspertów" organizowanej przez Pracodawców Pomorza.

We wtorek, 15 września w budynku kompleksu Olivia Business Centre najwięksi specjaliści w regionie w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia publicznego i opieki medycznej dyskutowali na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej na Pomorzu i wyzwań dla placówek medycznych, jakie niesie zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Wypowiedź Zbigniewa Canowieckiego, prezydenta Pracodawców Pomorza:

Specjaliści odpowiadali na pytania, które przez ostatnie dni nadsyłali czytelnicy Dziennika Bałtyckiego. Zgłoszone wątpliwości zdominowały zagadnienia dotyczące przygotowań do kolejnej fazy epidemii i spodziewanego, jesiennego przyrostu zakażeń zwłaszcza w kontekście nowej strategii Ministerstwa Zdrowia i włączenia do systemu lekarzy rodzinnych.

- Waga porozumienia w środowisku jest nie do przecenienia. W najbliższym czasie będzie postępować porządkowanie ról ze szczególnym uwzględnieniem POZ, gdzie w dużej mierze będzie odbywał się pierwszy kontakt zakażonego bądź podejrzewającego zakażenia. W miarę kolejnych etapów diagnostyki pacjent będzie kierowany na dalsze poziomy, ale inspekcja wróci do swoich podstawowych obowiązków, do jakich została powołana - powiedział Tomasz Augustyniak, Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny.

Z kolei przedstawiciele dyrekcji szpitali i samorządu podkreślali, że obecnie jesteśmy tuż przed kolejnym wyzwaniem wzrostu zakażeń, jednak nasz system jest o wiele lepiej przygotowany na walkę z epidemią - zarówno jeśli chodzi o wiedzę, jak i infrastrukturę sprzętową. Ponadto rozwój epidemii wskazuje, że musimy nauczyć się żyć z wirusem, z którym przyjdzie nam się mierzyć przez najbliższe miesiące, a może i lata. Cały czas wiele zależy od naszego zachowania.

- W tej sytuacji kluczowa jest ochrona przed zakażeniem - noszenie maseczek, które chronią mnie i moich bliskich. Działa również prosta osłona na twarz - codziennie wyprana i wyprasowana. Żadna z masek nie redukuje ryzyka do zera, ale jeżeli dystansujemy się, stosujemy się do reżimu sanitarnego, to kupimy sobie trochę czasu, do momentu, kiedy powstanie szczepionka- powiedział prof. Tomasz Smiatacz, Konsultant Wojewódzki Chorób Zakaźnych,

Podobnymi przemyśleniami podzielił się również nadinspektor Andrzej Łapiński z Komendy Wojewódzki Policji w Gdańsku, który zaznaczył, że prawidłowe zabezpieczenie funkcjonariuszy będących przecież również na pierwszej linii frontu walki z COVID-19, uchroniło przed pojawieniem się większych ognisk.

- Ilość zakażeń w służbie była znikoma, a mówimy tutaj o osobach najbardziej zaangażowanych w ochronę bezpieczeństwa i narażonych na stały kontakt. Jest to najlepszy dowód na to, że przestrzegając zasad nie zachorujemy - powiedział nadinspektor.

Dodatkowo pacjenci cierpiący na inne schorzenia nie powinni obawiać się stawienia w placówkach medycznych. Obecnie wdrożone zabezpieczenia skutecznie redukują ryzyko zakażenia. Brak diagnozy i wdrożenia natychmiastowego leczenia może być o wiele bardziej niebezpieczne.

- Wdrożyliśmy szereg działań, zmieniając bieg przyjęć pacjentów i stosując specjalne strefy dla chorych infekcyjnych. Wymagało to wielkiego wysiłku i tytanicznej pracy.Z całą pewnością duszność prowadząca do stanu zagrażającego życia uzasadnia wezwanie zespołu ratownictwa medycznego - wezwania karetki. Jeśli jednak podejrzewamy że występują inne objawy COVID-19 albo mieliśmy kontakt z osobami zakażonymi, to bez pytania powinniśmy szczerze opisać tę sytuację. To jest niesamowicie ważny element zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innymi - podkreślił Krzysztof Wójcikiewicz, Wiceprezes ds. medycznych PL Copernicus.

Agnieszka Kapała-Sokalska, wicemarszałek województwa pomorskiego, o debacie:

Na dalsze przyjmowanie pacjentów z COVID-19 i opiekę są gotowe pomorskie szpitale, ze szczególnym uwzględnieniem placówki zakaźnej przy ul. Smoluchowskiego.

- Mamy do dyspozycji 188 łóżek w Szpitalu Zakaźnym. Na chwilę jest tam hospitalizowanychobecną 55 pacjentów, a 6 osób czeka na potwierdzenie - przekazała Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Szpitali Pomorskich.

Ponadto centrum posiada 6 stanowisk do intensywnej terapii.

Kolejnym kluczowym aspektem walki z COVID-19 są działania mające na celu wykrywanie i prostowanie tzw. fake newsów. Niestety zwolennicy teorii spiskowych pojawiają się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych co doprowadza do negatywnej polaryzacji społeczeństwa.

- Teorie spiskowe stają się ważnym czynnikiem zniechęcającym do przestrzegania zasad. Jest to przeświadczenie, że prawdziwe motywy zjawisk społecznych są ukryte przed ogółem społeczeństwa poprzez podmioty działające w swoim egoistycznym interesie. Wiemy, że wiara w teorie spiskowe tworzy całą mentalność i ufność w kolejne teorie - to zjawisko napędza się bazując na uprzedzeniach - tłumaczył prof. Tomasz Besta, Psycholog środowiskowy, Uniwersytet Gdański.

Prof. Tomasz Smiatacz, Konsultant Wojewódzki Chorób Zakaźnych, o debacie:

Pod koniec spotkanie eksperci podpisali specjalny apel do społeczeństwa, w którym podsumowali podstawowe działania profilaktyczne istotne w zapobieganiu dalszego rozprzestrzeniania się patogenu i namawiają do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

TREŚĆ APELU DO SPOŁECZEŃSTWA

 1. Zachowaj bezpieczny odstęp, noś czystą maseczkę, często myj i dezynfekuj ręce.
 2. Stosuj wszystkie bez wyjątku zalecenia i wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego określające zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii, w tym dotyczące imprez i spotkań dużej liczby osób.
 3. Reaguj, kiedy widzisz osobę stwarzającą zagrożenie: nieprzestrzegającą obowiązujących zaleceń lub niestosującą się do nałożonej kwarantanny.
 4. Przypominaj swoim najbliższym – zwłaszcza dzieciom – o zasadach ochrony i higieny w okresie pandemii.
 5. Będąc pracodawcą, wykorzystuj możliwości kierowania pracowników do pracy zdalnej lub rotacyjnej. W miejscu pracy zapewnij odpowiednie, bezpieczne warunki i środki ochrony osobistej.
 6. Pomagaj osobom w potrzebie: starszym, samotnym, pozostającym w izolacji albo znajdującym się w innej trudnej sytuacji, lub poinformuj o nich Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 7. Wskazuj instytucjom nadzorczym i kontrolnym możliwe luki w przepisach i zasadach bezpieczeństwa, aby poprawić system ochrony epidemicznej.
 8. Jeżeli stwierdziłeś u siebie lub u osoby bliskiej gorączkę, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, utratę węchu lub smaku, pozostań w domu i natychmiast poproś o teleporadę lekarza pierwszego kontaktu. Nie obawiaj się badania na obecność Covid-19.
 9. Gdy wiesz lub podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną Covid-19, nie czekaj na objawy, tylko skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Natychmiast zgłoś również ten fakt w wypadku przybycia na badania lub zabieg do szpitala.
 10. Zaszczep przeciw grypie siebie i swoich bliskich, zwłaszcza z grupy ryzyka.

- W związku z tytaniczną pracą lekarzy i pielęgniarek uzyskaliśmy podstawowy element bezpieczeństwa, który zrodził się na znakomitej współpracy między podmiotami. Prezesi szpitali podjęli ogromny trud, ponieważ nagle musieli zmienić charakter swojego działania. Na region może szczycić się tym, że ma ludzi, którzy potrafią współpracować na najwyższym poziomie i to dobrze rokuje na kolejną fazę epidemii - powiedział Jerzy Karpiński, Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego,

Poniżej znajduje się pełna lista prelegentów:

 • Agnieszka Kapała-Sokalska, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego,
 • Tomasz Augustyniak, Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny,
 • Mariusz Pokrzywnicki, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku,
 • Jerzy Karpiński, Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego,
 • prof. Tomasz Smiatacz, Konsultant Wojewódzki Chorób Zakaźnych,
 • Jolanta Sobierańska-Grenda, Prezes Szpitali Pomorskich,
 • Krzysztof Wójcikiewicz, Wiceprezes ds. medycznych PL Copernicus,
 • Michał Sznycer, MGS LAW Kancelaria Radców Prawnych,
 • Prof. Tomasz Besta, Psycholog środowiskowy, Uniwersytet Gdański,
 • Nadinspektor Andrzej Łapiński, Komenda Wojewódzki Policji w Gdańsku.

NAJWAŻNIEJSZE CYTATY Z DEBATY

Tomasz Augustyniak, Wojewódzki Państwowy Inspektor Sanitarny:
Inspekcja sanitarna ma jeden zasadniczy cel: śledzenie kontaktów i ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się patogenu poprzez izolację chorych od reszty społeczeństwa. Niestety na skutek wielu okoliczności system przez pierwsze sześć miesięcy działał w dużym osłabieniu, a inspekcja musiała również zacząć leczyć. Było to niezwykle obciążające i utrudniło nasze funkcjonowanie. Dlatego cieszy nas założenie związane z aktywizacją Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wiemy, że ten proces dopiero się rozpoczyna i jest wiele ograniczeń, ale jesteśmy dobrej myśli. Waga porozumienia w środowisku jest jednak nie do przecenienia. W najbliższym czasie będzie postępować porządkowanie ról ze szczególnym uwzględnieniem POZ, gdzie w dużej mierze będzie odbywał się pierwszy kontakt zakażonego bądź podejrzewającego zakażenia. W miarę kolejnych etapów diagnostyki pacjent będzie kierowany na dalsze poziomy, ale inspekcja wróci do swoich podstawowych obowiązków, do jakich została powołana.

Mariusz Pokrzywnicki, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku:
Po wybuchu epidemii początki pracy również w naszej instytucji były bardzo trudne, ponieważ wymagały reorganizacji pracy. Po powrocie realizowaliśmy obowiązki, które polegały na kontrolach małych podmiotów usługowych, w tym między innymi w gastronomii czy zakładach kosmetycznych. Braliśmy pod uwagę dystansowanie się, wyposażenie pracujących w środki ochrony indywidualnej i izolacji. Przeprowadziliśmy ponad 100 kontroli, jednak niewiele było przypadków niespełniania wymogów. Jest to bardzo pozytywny trend. Podobna sytuacja dotyczyła również kontroli handlu. Z naszej strony zapewniliśmy również kontrole w żółtych i czerwonych strefach, a także prowadziliśmy liczne działania o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym.

Prof. Tomasz Smiatacz, Konsultant Wojewódzki Chorób Zakaźnych:
Na pewno odnieśliśmy sukces w pierwszej fazie epidemii. Nie umiemy wytłumaczyć dlaczego Europa Środkowo-Wschodnia przechodzi pandemię stosunkowo łagodnie. Wirus jednak nie złagodniał i cały czas chcemy uniknąć takich scenariuszy, jakie rozwijają sie np. w Belgii. Biorąc pod uwagę skalę i łatwość zakażeń to jest to duży problem, zwłaszcza, że cały czas uczymy się tego wirusa i nie dysponujemy w pełni satysfakcjonującym lekiem i szczepionką. Ważne jest też, żebyśmy zrozumieli, w którym punkcie pandemii jesteśmy. Przygotowaliśmy na pierwszą fazę chcąc wytłumić zakażenia do zera. Niestety czas pokazał, że w praktyce nie udało się to nigdzie na świecie. Dziś wiemy, że nasza przygoda z wirusem potrwa przez miesiące, a może nawet lata. Dlatego musimy przedefiniować naszą rzeczywistość, ponieważ cały czas musimy wypełniać nasze codzienne obowiązki i aktywności. W tej sytuacji kluczowa jest ochrona przed zakażeniem - noszenie maseczek, które chronią mnie i moich bliskich. Działa również prosta osłona na twarz - codziennie wyprana i wyprasowana. Żadna z masek nie redukuje ryzyka do zera, ale jeżeli dystansujemy się, stosujemy się do reżimu sanitarnego, to kupimy sobie trochę czasu, do momentu, kiedy powstanie szczepionka.

Prof. Tomasz Besta, Psycholog środowiskowy, Uniwersytet Gdański:
Dlaczego ludzie odchodzą od zasad proponowanych w pandemii i brną w tzw. fake newsy? Teorie spiskowe stają się ważnym czynnikiem zniechęcającym do przestrzegania zasad. Jest to przeświadczenie, że prawdziwe motywy zjawisk społecznych są ukryte przed ogółem społeczeństwa poprzez podmioty działające w swoim egoistycznym interesie. Wiemy, że wiara w teorie spiskowe tworzy całą mentalność i ufność w kolejne teorie - to zjawisko napędza się bazując na uprzedzeniach. Zespoły badawcze z Brazylii zauważyły, że ludzie skłonni do nieprzestrzegania zasad mają zwykle między innymi niskie zdolności do empatii. Z drugiej strony polscy badaczy wskazują, że wiąże się to z brakiem poczucia kontroli. Wiara w teorie spiskowe zaspokaja szczególnie osoby z niskim poczuciem kontroli. Dodatkowo dochodzi do tego aspekt pozytywnego wyodrębnienia od innych. Chodzi o budowanie wizerunku grupy i swojego własnego.

Krzysztof Wójcikiewicz, Wiceprezes ds. medycznych PL Copernicus:
Wdrożylismy szereg działań, zmieniając bieg przyjęć pacjentów i stosując specjalne strefy dla chorych infekcyjnych. Wymagało to wielkiego wysiłku i tytanicznej pracy.Zdecydowanie najbardziej nakierowującym na kontakt z oddziałem ratunkowym objawem jest duszność, która potrafi być niezwykle przykra i nasilająca się. Z całą pewnością duszność prowadząca do stanu zagrażającego życia uzasadnia wezwanie zespołu ratownictwa medycznego - wezwania karetki. Jeśli jednak podejrzewamy że występują inne objawy COVID-19 albo mieliśmy kontakt z osobami zakażonymi, to bez pytania powinniśmy szczerze opisać tę sytuację. To jest niesamowicie ważny element zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innymi. Oddziały ratunkowe oprócz działania w związku z selekcją pacjentów infekcyjnych, muszą zająć się również pacjentami z innymi problemami zdrowotnymi.

Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego:
Epidemia zaskoczyła wszystkich, ale potem nastąpił okres przygotowań, zakupów sprzętu i środków ochrony indywidualnej. Nie ma niebezpieczeństwa w związku z nadmiernym zgłaszaniem się do szpitali. Strach musi nas opuścić i musimy się przyzwyczaić do życia z pandemią. Samorząd przekazał ponad 54 mln zł na zabezpieczenie środków ochrony indywidualnej. Pojawiły się tomografy, kolejne elementy dostosowania sprzętowego. Mieliśmy również duży wkład w stworzenie trzech laboratoriów w Kościerzynie, Słupsku i Wejherowie, które włączyły się do sieci państwowej. Prowadzimy również badania przesiewowe między innymi w Domach Pomocy Społecznej i placówkach senioralnych. Uważam że szpitale marszałkowskie są przygotowane na zbliżającą się drugą falę zakażeń.

Strategicznym partnerem medialnym wydarzenia był Dziennik Bałtycki. Spotkanie było w całości transmitowane online na naszym Facebooku.

Materiał oryginalny: Debata „Koronawirus oczami ekspertów”. Na wątpliwości czytelników dotyczących epidemii odpowiedzieli najwięksi specjaliści i eksperci - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie