Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Kosakowie 2017: świętował cały powiat. Stoiska sołeckie wizytówką gminy | ZDJĘCIA, WIDEO

Krzysztof Hoffmann
Dożynki w Kosakowie 2017: świętował cały powiat pucki
Dożynki w Kosakowie 2017: świętował cały powiat pucki Piotr Niemkiewicz
Powiatowo-gminne dożynki w Kosakowie 2017. W tym roku to samorząd bezpośrednio sąsiadujący z Trójmiastem był gospodarzem święta plonów dla całej ziemi puckiej. W niebo wyleciały białe gołębie, a gości uraczono dożynkowym chlebem. Tradycyjnie sołectwa przygotowały swoje stoiska, na których promowały swój region. Wszystko zakończył pokaz laserowy. Zobacz, która wieś stworzyła najpiękniejszy wieniec w powiecie!

Dożynki w Kosakowie 2017 tym razem były nietypowe, bo do organizacji gminnych obchodów przyłączył się powiat pucki. To właśnie na placu przy Urzędzie Gminy mieszkańcy całego regionu świętowali tegoroczne zbiory. Kulturalne wydarzenie rozpoczął barwny korowód dożynkowy, który przeszedł z ul. Chrzanowskiego. W podziękowaniu za żniwa modlono się w polowej mszy świętej odprawionej przez ks. Jana Grzelaka, proboszcza parafii św. Antoniego w Kosakowie. Po eucharystii przyszedł czas na wielką fetę.

ZOBACZ TEŻ:

Tradycyjnie starostowie dożynek przekazali świeży chleb w ręce gospodarzy imprezy. Wójt Jerzy Włudzik i starosta Jarosław Białk przyjęli dwa pachnące bochny, którymi podzielili się ze wszystkimi uczestnikami tego święta. W rozdawaniu pieczywa pomagali m.in. senator Sławomir Rybicki oraz posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk, którzy także wzięli udział w samorządowym biesiadowaniu.

- Trzymając ten chleb, czuję radość i wdzięczność - odczytał wójt gminy Kosakowo. - Chcę w imieniu gminnej społeczności powiedzieć wszystkim rolnikom: Dziękuję.

Pod sceną nie zabrakło przedstawicieli wszystkich samorządów z powiatu puckiego. Ci jako pierwsi otrzymali symboliczną pajdę dożynkowego chleba. Z dużym zaciekawieniem całość obserwowali goście z zagranicy. W powiatowym święcie plonów w Kosakowie wzięły udział delegacje z Litwy, Białorusi i Niemiec. Oficjalne obchody zakończyło wypuszczenie w niebo białych gołębi. Po co? Przekaz był prosty: Aby najbliższy rok był czasem pełnym pokoju i pojednania.

A jaki był ten rok dla gospodarzy z terenu powiatu puckiego?

- Rolnicy generalnie są zadowoleni ze swoich zbiorów - komentuje Jarosław Białk. - U nas stworzyła się taka trochę monokultura jeśli chodzi o obsadzanie zbóż. Powstały bardzo duże powierzchnie pól. Gospodarze niezwykle dobrze się zmechanizowali i właściwie wszystko zależało od pogody. Ta w tym roku była chimeryczna, ale na szczęście udało się zebrać dobre plony. Teraz czeka kukurydza i jesienne obsiewy.

Lokalni działacze mówią zgodnie - tradycja dożynek musi trwać. Jak przyznaje starosta powiatu puckiego, wszystkim, którzy pracują przy produkcji żywności należy zawsze dziękować. I tak od wielu lat dzieje się w całej Polsce, choć Kaszuby Północne to specyficzny teren, gdzie dożynki nabierają też innego wymiaru.

- U nas plonami ziemi są też ryby i przy tej okazji nie możemy zapominać o ludziach morza - dodaje Jarosław Białk.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

Gmina Kosakowo od lat wyróżnia się spośród samorządów dziękujących za żniwa. Tutaj zwyczaj plecenia wieńców nie jest tak bardzo powszechny. W zamian za to każde sołectwo przygotowuje swoje specjalne stoisko, które stroi właśnie tegorocznymi plonami. W niewielkich namiotach wsie pokazują wszystko to, co mają najcenniejszego i przedstawiają charakterystyczne dla nich elementy. Ta forma integracji społecznej została zaczerpnięta z Niemiec i z dużym powodzeniem sprawdza się u nas. Uczestnicy chętnie odwiedzali poszczególne stanowiska, tym samym robiąc sobie szybką wycieczkę po całej gminie.

Jednak miłośnicy pięknych konstrukcji ze zboża nie mogli czuć się zawiedzeni. Wieńce z całego powiatu przystroiły scenę. Najbardziej okazały powiatowy wieniec zdaniem komisji przygotowało sołectwo Rekowo Górne (nagroda 1000 zł). Drugie miejsce dla Kosakowa (500 zł), a trzecie zajęło Brudzewo (300 zł). Konkurs na najpiękniejszą wieś wygrał Starzyński Dwór. W kategorii Zagroda zwyciężyła pani Maria Tebinka.

Sobotnie dożynki w Kosakowie stały pod znakiem dobrej zabawy. Na scenie wystąpiły m.in. Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, Kosakowianie, Chór Morzanie, Dębogórskie Kwiatki, Jantarki oraz Rebuce. Widowiskowy koncert dał też zespół Spontan **z Wierzchucina, a gwiazdą wieczoru byli Piękni i Młodzi**, którzy rozbujali na całego publiczność. Po ich discopolowym show niebo rozświetlił pokaz laserowy.

Za rok powiatowe dożynki zagoszczą w gminie Krokowa. Właśnie w Krokowej szykuje się potrójna biesiada, bo samorząd, którym zarządza wójt Henryk Doering będzie też gospodarzem wojewódzkiego święta plonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto