Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewko za Makulaturę (2017) w Pucku. Jak zadbać o drzewka? Porady leśnika

P.
Dr inż. Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku
Dr inż. Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Jacek Leszewski
Drzewko za Makulaturę (2017) w Pucku po raz kolejny. Spotykamy się przy puckim Brico Marche w piątek 21 kwietnia. Wy przynosicie makulaturę, my dajemy Wam m.in. drzewka. Jak o nie zadbać? Posłuchajcie co radzi dr inż. Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Monika Jankowska rozmawia z dr. inż. Adamem Kwiatkowskim, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
- Jednym z zadań realizowanych przez RDLP w Gdańsku jest edukacja leśna. Jakie są główne założenia tej edukacji? Czy naprawdę jest ona wciąż potrzebna?
- Edukacja to jedno z najważniejszych zadań, które realizujemy. Z założenia ma ona przybliżać jak najszerszemu gronu osób podstawową wiedzę o lesie jako ekosystemie oraz o leśnictwie jako dziedzinie gospodarki i zarządzania przyrodą. Widzimy, że mimo wielu lat prowadzonej edukacji oraz powszechnej dostępności źródeł wiedzy (internetu), wciąż trzeba przekazywać nawet podstawowe informacje. Chodzi mi tu na przykład o umiejętność rozpoznawania gatunków roślin lub zwierząt. Najlepiej niech zobrazuje to sytuacja, z którą mamy do czynienia podczas większości spotkań edukacyjnych. Po zadaniu pytania czy sarna jest żoną jelenia, pada przeważnie głośna odpowiedź twierdząca. Już więc na tej podstawie zdecydowanie odpowiadam - TAK - edukacja jest bardzo potrzebna! Zajmujemy się nią „od zawsze“ i zajmować będziemy do końca świata

ZOBACZ TEŻ:

- Pomorskie lasy są atrakcyjne turystycznie. Jak na co dzień możemy przyłączyć się do dbania o nie?
- Pomorskie lasy (podlegające RDLP) są rzeczywiście niezwykłe pod każdym względem, również turystycznym. Ważne, żeby rozsądne z nich korzystać: tak, żeby nie niszczyć roślinności, obiektów turystyczno-rekreacyjnych, które są w nich zainstalowane, nie płoszyć zwierzyny czy nie zaglądać do ptasich gniazd. Trzeba też pamiętać, że w lasach obowiązują przepisy porządkowe. Dzięki nim wiemy, że psy powinny być na smyczy, najlepiej trzymać się wytyczonych szlaków, śmieci zabierać ze sobą, nie rozpalać ognisk oraz nie wjeżdżać do lasu samochodem. Ważne też, żeby pamiętać, że wszystkie imprezy zorganizowane powinny być wcześniej uzgadniane z właściwym nadleśniczym.

- W ramach akcji Drzewko za Makulaturę nasi Czytelnicy dostaną sadzonki drzew i krzewów. Jak o nie dbać?
- Kluczową kwestią jest sposób posadzenia drzewa. Ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca (nie za blisko domu, z odpowiednimi warunkami świetlnymi).Trzeba też uważać, żeby podczas sadzenia nie przesuszyć jego korzeni, a po posadzeniu go udeptać wokół niego ziemię, żeby nie zostawić powietrza w jego korzeniach. Na koniec obficie podlać. W trakcie akcji „drzewko za makulaturę” rozdawane będą specjalne ulotki z informacjami, jak prawidłowo sadzić drzewa oraz jakich warunków potrzebują do życia poszczególne gatunki drzew.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto