Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci w sieci: mundurowi z komendy w Pucku o zagrożeniach, jakie czyhają na nasze pociechy | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
To, że dzieci spędzają czas w domu, wcale nie oznacza, że są zupełnie bezpieczne. - Rozmawiajmy z nimi o tym, jak w tym trudnym czasie należy się zachować - przekonują mundurowi z puckiej komendy. - Sprawdzajmy, co robią np. przed komputerem. Niebezpieczne gry, hejt czy kontakt z materiałami emanującymi przemocą to wciąż aktualne zagrożenia w sieci.

Główną formą edukacji w czasie panującej epidemii koronawirusa jest nauczanie zdalne, a nasze pociechy spędzają o wiele więcej czasu przed ekranami komputerów, tabletów czy smartfonów.

- Dlatego tak ważne jest, abyśmy w tym trudnym czasie nie zapomnieli rozmawiać z dziećmi o ich bezpieczeństwie w sieci - przekonują w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku.

Co należy zrobić, aby nasze dziecko było bezpieczne w sieci?

Mundurowi z Pucka radzą, by rozważyć zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej oraz nie pozostawiać dziecka samego w sieci: pokazać mu dobre strony internetu, jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzec je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć.

Najczęstsze zagrożenia czyhające w internecie wg policjantów z puckiej komendy:

  • Hejt.
  • Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa.
  • Uwodzenie (child grooming).
    Działania podejmowane przez dorosłe osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
  • Materiały epatujące przemocą.
    W internecie można znaleźć filmy i zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
  • Uzależnienie od internetu.
    Gdy dziecko zbyt długo korzysta z internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim straci się kontakt z dzieckiem.
  • Kontakt z internetowymi oszustami.
    W sieci pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia, część z nich to, niestety, próba oszustwa. Należy pamiętać, aby przed zakupem rzeczy lub usług w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy można otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli tak nie jest, można odmówić jego przyjęcia.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto