Dzień Babci i Dzień Dziadka w Pucku: seniorzy będą bezpieczniejsi! Policjanci z puckiej komendy rozdawali odblaski | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Policjanci z ruchu drogowego wraz z dzielnicowymi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku przeprowadzili akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas której przypominali o zachowaniu ostrożności podczas poruszania się po drodze, a z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wraz z najlepszymi życzeniami mundurowi przekazywali obchodzącym to święto opaski odblaskowe, by zawsze byli widoczni i bezpieczni.

Według informacji podanych przez policjantów z puckiej komendy jedną z najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego są seniorzy. Dlatego też mundurowi z Pucka wybrali święto Dni Babci i Dziadka (21 i 22 stycznia 2021 r.) na przeprowadzenie akcji informacyjno-ostrzegającej.

- Mundurowi przypominali, że szybko zapadający zmrok oraz złe warunki atmosferyczne, czyli śnieg, deszcz i mgła, nie sprzyjają osobom poruszającym się po drogach pieszo - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Funkcjonariusze zachęcali do korzystania z elementów odblaskowych bez względu na to, czy poruszamy się w obszarze zabudowanym, czy poza nim.

Policjanci z komendy w Pucku wyjaśniali, jak ważne jest, by niechronieni uczestnicy ruchu byli widoczni dla zmotoryzowanych użytkowników dróg, a właśnie element odblaskowy pozwala zauważyć pieszego ze znacznie większej odległości.

Policjanci z Pucka i niespodzianka: z okazji świąt Dnia Babci i Dnia Dziadka seniorzy w Pucku otrzymali opaski odblaskowe i najlepsze życzenia.

Policjanci z KPP w Pucku przypominają wszystkim pieszym, że należy:

 1. korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a jeżeli:

  • nie ma chodnika, to należy korzystać z pobocza,
  • nie ma pobocza, to można korzystać z jezdni, trzymając się jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
 2. idąc poboczem lub jezdnią - iść tylko lewą stroną drogi.

 3. korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych.

 4. przed przejściem przez jednię zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, jak nic nie jedzie dopiero przechodzić. Jeśli samochód nie zwalnia - należy poczekać, nawet wtedy gdy ma się zielone światło!

Mundurowi z puckiej komendy wyjaśniają także, że nie wolno wchodzić na jezdnię:

 • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
 • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
 • zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię.

Mundurowi apelują do seniorów z powiatu puckiego.

- Babciu, dziadku, noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! - proszą policjanci z KPP w Pucku. - Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym!

Jak informują policjanci, pieszy poruszający się po drodze - po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Co ważne i o czym należy zawsze pamiętać? Jeżeli widzimy nadjeżdżający samochód, to wcale nie oznacza, że kierowca tego auta też widzi nas.

Puccy dzielnicowi: poznajcie policjantów z powiatu puckiego,...

Mundurowi apelują także do seniorów, którzy są także kierowcami: - Dbajcie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego, a szczególnie pamiętajcie o:

 • ustąpieniu pierwszeństwa:

  1. pieszym – na przejściu dla pieszych;
  2. rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów;
  3. autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku;
 • zachowaniu bezpiecznej odległości:

  1. od innych pojazdów i uczestników ruchu;
  2. umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie;
  3. podczas wyprzedzania.
 • dostosowaniu prędkości do warunków na drodze.

 • bezpiecznym włączaniu się do ruchu.

 • wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy.

 • stosowaniu zasady ograniczonego zaufania.

 • regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie.

Szkodliwe picie z plastiku

Wideo

Dodaj ogłoszenie