Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki w powiecie puckim (2022). Jak wygląda praca mam policjantek? Opowiadają o tym funkcjonariuszki z Pucka, Krokowej, Kosakowa | FOT

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Dzień Matki 2022 w powiecie puckim dla tych pań będzie wyjątkowy. Małgorzata Kotarba, Joanna Kosecka, Magdalena Ginda i Ewa Błaszk to mamy, ale też funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Jak udaje się im łączyć pracę w policji i bycie mamą? Posłuchajcie ich opowieści.

Spis treści

Bezwarunkowa miłość, wyjątkowa więź i bycie całym światem dla swoich dzieci sprawiają, że rola mamy jest jedną z najpiękniejszych w życiu kobiety. Jednocześnie jest to też jedna z ról najtrudniejszych.

- To praca 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, wymagająca wszechstronności i poświęcenia. Każda pracująca mama wie, jak trudno jest jednocześnie łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. Szczególnie mama w mundurze - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Zapytaliśmy nasze koleżanki, co jest kluczem do pogodzenia pracy policjantki i życia rodzinnego?

One Billion Rising 2014 w Łodzi

16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Pucka policja włącza...

Kluczem do sukcesu jest rodzina - st.asp. Magdalena Ginda Komendanta Komisariatu Policji w Kosakowie

Służba w Policji nie jest zwykłą pracą na etacie. Obsługując zdarzenia, prowadząc dochodzenie lub śledztwo często, aby ustalić jego okoliczności i sprawcę należy poświęcić znacznie więcej czasu niż ustawowy czas pracy.

Pracujemy wtedy, kiedy inni mają dni wolne od pracy, weekendy, święta, w różnych godzinach. Córka z synem wielokrotnie zadawali mi pytanie: dlaczego inne mamy są w niedzielę czy święta w domu ze swoimi dziećmi, a jej mama jak zwykle jest w pracy, nie jest na kolacji wigilijnej czy na śniadaniu wielkanocnym.

Odpowiadając im, zawsze starałam przedstawić, że w tym czasie kiedy rodzice pracujący jako Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem na drogach, dążą do ujęcia niebezpiecznych przestępców, niejednokrotnie ratują komuś życie, czuwają nad bezpieczeństwem po to, aby jej żyło się dobrze i bezpiecznie.

Gdy była mali, trudniej było im to zrozumieć. Dziś moje dzieci mają 10 i 13 lat i są ze mnie dumne. Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, iż bez pomocy bliskich mi osób, nie dałabym rady tak sumiennie i z zaangażowaniem realizować się w pracy. Bardzo im za to dziękuję. Po prostu kluczem do sukcesu jest rodzina.

Mama też potrzebuje rodziców - mł.asp. Joanna Kosecka dzielnicowa z Komisariatu Policji w Krokowej

Myślę, że najważniejszymi elementami, które są kluczem do pogodzenia tych dwóch aspektów życia, to przede wszystkim: dobra organizacja pracy, czyli efektywne zarządzanie czasem, wyrozumiali przełożeni, którzy starają się o elastyczność grafiku, no i pomoc niezastąpionych rodziców.

Myślę, że to najważniejsze elementy.

Dobra organizacja oraz wsparcie rodziny rodziny i przyjaciół - mł.asp. Małgorzata Kotarba profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Pucku

Praca w Policji i bycie mamą dwójki dzieci to trudne zadanie, bo wymaga wielu wyrzeczeń oraz poświecenia. Jednak dobra organizacja oraz wsparcie rodziny rodziny i przyjaciół jest kluczem do pogodzenia tych dwóch światów.

Ogromne znaczenie ma również podejście przełożonych i w tej kwestii również otrzymuję wiele wsparcia i zrozumienia.

Kiedy jestem w domu z dziećmi, staram się im poświęcić maksymalnie dużo uwagi i zainteresowania, natomiast jak nagle dostaję wezwanie do pracy, to one wiedzą, że jadę po to, by pomóc drugiemu człowiekowi’.

Klucz to umiejętność słuchania, rozmowa, wzajemny szacunek - asp. Ewa Błaszk - asystent Referatu Dochodzeniowo- Śledczego Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Pucku

Kluczem do pogodzenia służby w Policji i życia rodzinnego to umiejętność słuchania, rozmowa, wzajemny szacunek. Jestem matką trzech synów. Powiem nieskromnie wspaniałych synów. Nie zawsze było łatwo i kolorowo – zwłaszcza początki służby w Policji były trudne. Musieliśmy nauczyć się iść na ustępstwa. Musiałam nauczyć się umiejętności „nieprzynoszenia pracy do domu”, co było bardzo trudne.

Niestety nasza codzienna praca jest związana z przemocą, agresją, krzywdą ludzką. Synowie musieli pogodzić się, że nie zawsze jestem w domu w święta, że czasami nieplanowo muszę zostać po godzinach, choć już mieliśmy inne plany...

Od najmłodszych lat dzieciom wpajałam jak trudną i wymagającą jest służba w Policji – że jest to służba niesienia pomocy innym. Zawsze znajduję czas, by spędzić go wspólnie z synami - nic tak nie odstresowuje jak śmiech i radość dziecka.

Kluczem jest umiejętność wyśrodkowania tego co ważne, konieczność owocnego wykorzystywania czasu, który mamy w pracy do wykonywania zadań służbowych, a z drugiej strony spędzenia czasu prywatnego z dziećmi tak bardzo intensywnie jak tylko się da. Z pełną świadomością tego, że w każdym momencie ten czas prywatny może skończyć się dodatkową służbą lub pilnym wyjazdem w związku z ogłoszonym alarmem’.

Tak wyglądają mamy polskich gwiazd. Zobaczcie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto